Polana

@nem

Ja sam prvi krug posekao sve što bi došlo na branje (nema drugog rešenja), posle 10 dana se smanjio broj zaraženih, ali su primetne mušice i dalje... Juče sam nabavio preparat "Exirel", pa ću videti kakvo će stanje biti posle njega. Mada će trebati opet poseći sve to što dolazi na rod jer i u toj turi ima zaraženih plodova, a ja se nadam da će se sve oporaviti do kraja meseca za ovo jesenje branje...

Dobio sam još jedan savet da na svakih 10ak metara da de sadi bosiljak kao prirodna odbrana od štetočina...
 
Posekao si do zemlje grane na kojima ima ploda ili samo skratio gore? Kod mene nije nije strašna situacija, primetio sam samo par tih crvica u malinama koje su malo više zrele ali to će sigurno ići na gore.
 
Samo one pri vrhu što su bile za branje... Bilo je na njima i nekih zelenih, al' jbga, ne možeš sve spasiti :/
 
Pitanje za sve ljubitelje malinice
Ima li neko neki recept za pravljenje vina od maline?
Unapred hvala na odgovoru

Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
 
Ultra-teška rabota... Pričah pre godinu-dve sa nekim gospodinom, tehničarom iz Rubina i reče da je fino za'eb. I za rakiju i vino...
 
Za vino ne znam, ali za rakiju treba biti bas oprezan, brzo provristi i ode u sirce. Polana daje nekih 5-6 l na sto kg ploda. Znaci ako imas ploda u vrednosti, po ovim sramotnim cenama 8 500 din, plus ogrev , kazan, dobijes rakiju koja te suvo kosta oko 2 000 din. po litri, bez zarade. Ako volite da uzivate u lepoj rakiji, postujem, ali ako cete da prodajete, razmislite ko u Srbiji ima toliko para, za to zadovoljstvo.
 
Upravo tako!

A koliko sam se ja raspitivao zadnje 2 godine i obilazio neke sajmove, cuo sam da ima svega 3 (TRI) coveka u srbiji koji znaju 100% pravu recepturu za rakiju. Mnogo je pipljivo i tesko za napraviti istu, a mnogo faktora utice na to kako ce ispasti. Naravno, jako malo i detalja sam uspeo da saznam jer svi cuvaju tu "tajnu" k'o zmija noge... Po meni bezveze, al' 'ajde... Jedna od fora ako tako mogu da je nazovem jeste da kazan MORA biti onaj koji ima mešač (ne znam da li ima neki strucan naziv za to) i ukoliko vatra nije konstantna hoce da se zapali ako se ne mesa i ode sve u materinu, a kazu da se jako-jako tesko cisti kazan od zapekle maline. Mi smo godinama pekli od marela-visanja-sljiva pa znam koliko su moji matori pi*deli kada zagori i zalepi se.

Jos jedna od "tajni" jeste da je zato lakse spremati u nekim manjim kazanima (ne znam koliko manjim), koji mogu da greju kominu na gas. Time se kao drzi ravnomerna i jednaka temperatura u odnosu na klasicno lozenje drva i kao, zbog konstantnog moranja mešanja montiraju neku foru elektro-motora kao za ražanj koji non-stop u nekom laganom ritmu meša kominu maline...

Mada Zoki, meni je taj covek iz Rubina rekao da moze da se izvuce i do 12l od 100 kila... Naravno, zavisi od "XY" faktora, verujem da je prosek tu do 5-6 litara, ali kao uz odgovarajucu tehniku i primenu moze da se izvuce bez problema 10L, pa cak i do 12...

Ja pravim liker od njih i prosle godine sam napravio jedno 20ak litara i sve je otislo u roku od odma' :osmeh:
 
E b'ate pa nista komplikovano, mada je samo malo zamorno...

Trebaju ti ciste tegle i po mogucstvu cele maline, ne gnjecene i raspale :) Šećer... Trebace ti i neko crno vino (ja sam stavljao vranac) i treba ti rum.

Uz'eš onu teglu, pa krenes... Poredjas red malina, pa red secera da popuni sve (da ne bude supljina), pa red malina, red secera onako fino da popuni sve i tako redjas do vrha... E sad, to je jedna je*ena rabota, ali bitno je da se sav vazduh istera napolje jer ako ostane puno vazduha maline "prozvižde" brzo i mozes ih baciti... (to meni nisu rekli, to sam morao sam da otkirjem...)

Elem, da se vratim dalje...

Kada popunite tegle, ja stavim ispod poklopca streč foliju da sto bolje zatvori (konzervira) teglu (a i poklopci su limeni pa ko zna sta jos tu ima...) Teglu turite negde na prozor gde ima dosta sunca i sacekate par dana da se otope maline i secer uz okretanje tegle svakih dan-dva kako se secer ne bi skupio dole na jedno mesto... Broj dana zavisi od kolicine sunca i temperature koje nekada pre nekada kasnije istope secer tako da to SAMI odredjujete!!!

E dalje, posle par dana kada se sav secer otopi, PREPORUCUJEM da se uvece u nekoj dobro-provetrenoj prostoriji POLAKO otvore tegle jedna po jedna (jer umeju da nabiju bas dobar prEtisak) i sadrzaj tegle iscedite kroz NAJGUŠĆU mogucu gazu/svilenu maramu (i slicno) u neku vecu vanglu/serpu/oraniju sta god vam pri ruci da ostane cist sok! E, onda kada sve maline tako procedite sa onim ostatkom mozete dalje po volji... Za pekmez ili da ga bacite svinjama... :osmeh: Ili da izdvajate ulje iz semenki ::namigivanje::

Salu na stranu, znaci kada ste znaci sve procedili i npr dobijete 10 litara gustog soka, na tih 10 litara soka dodajete 10 litara crnog vina i 1litar ruma i dooobro sve promesate u tom istom sudu! Ili jos lakse za razmeru, ide 1L soka od maline + 1L crnog vina + 1dl ruma. I to onda u pripremljene CISTE flase (po mogucstvu staklene, ne plasticne) ustekate negde u frizider ili 'ladan podrum i konzumirate cele godine, tj. dok ne popijete :osmeh:

Ako vas interesuje jos neki detalj vi pitajte... Ajd' pa javite kako ste prosli :ppozdrav:
 
E ja pokrenuh priču pa se ne javljam
Što se vina tiče po savetu prijatelja tehnologa pića ja ušo u eksperiment
Desetak kila sam stavio u čistu kantu, pokrio gazom i u podrum desetak dana. Otočih juče ojo sefam litara sa dna vina, malko rezni ali izgleda biće super. E sad treba u balonu da odstoji još mesec dana pa javim


Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
 
Ja sam prosle godine peko rakiju 80kg maline, 120kg jabuke, 0kg secera. Dobio sam oko 14l rakije na 19 gradi sam ostavio. Fino je uspelo :bravo:
 
Ja sam prosle godine peko rakiju 80kg maline, 120kg jabuke, 0kg secera. Dobio sam oko 14l rakije na 19 gradi sam ostavio. Fino je uspelo :bravo:


Pa to je to otprilike, u zavisnosti koliko je jabuka zrela, Ona ti je dala nekih 10 l i ostalo je dala malina.. Mada, dodati 2% secera nije lose, da izvuce sto vise alkohola iz voca, naravno ne vise od toga..

Ja liker pravim dugacije, prostije . U onaj balon od 5 l sipam 2 kg maline i isto toliko secera, red maline red secera, kada zavrsim , prelijem sve sa dve litre rakije , najbolje jabuka ili loza.. Dvadesetak dana drzim tako na tamnom mestu i svakodnevno, protresem balon. Posle toga procedim kroz duplu gazu i ko voli pije..

Majkane, taj sto dobije toliku rakiju od maline, secer sipa iz dzaka, onako sa ramena.. Znas kako , probati ovako, ispeci malinu, posto pre dolazi i ostaviti patoku, zatim kada pecemo jabuku, u njenu patoku pomesamo malinu i zajedno uradimo prepek, mora da je lepa rakija, Naravno identican omer voca.. Kod kuma smo tako prosle godine uradili sa lozom i malinom, odlicna, kazu .. Posto ja ne pijem rakiju, samo je pecem za kucu da ima. A strucnjaci okolo su zaduzeni za degustaciju.
 
Poslednja izmena:
Ima li neke veze dal se stavlja red malina pa red secera ili moze sva malina pa secer odozgo?
Ja kad pravim visnjevacu ubacim visnje pa prekrijem secerom ne stavljam red po red jer se i onako taj balon protrese svaki dan.
 
Pitanje za iskusne
Imam dosta malina kojima se osušio cvet
Ima li leka pošto okolo imam dosta dobrih pa nebi prskao nesto jako
021ba305fe5f9591c08812188e675fc5.jpg
7175890a25e95c068f65e138f78b0158.jpg
742fa8734b341dea227522f3512fea01.jpg


Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
Postovani to se nije osusio cvet vec srz sa koje ste ubrali malinu. Tako da nemate razloga za brigu :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Pitanje za iskusne
Imam dosta malina kojima se osušio cvet
Ima li leka pošto okolo imam dosta dobrih pa nebi prskao nesto jako
021ba305fe5f9591c08812188e675fc5.jpg
7175890a25e95c068f65e138f78b0158.jpg
742fa8734b341dea227522f3512fea01.jpg


Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
Postovani to se nije osusio cvet vec srz sa koje ste ubrali malinu. Tako da nemate razloga za brigu :ppozdrav:
 
Zastita od buba: Ja sam sadio korijander (kupite u zdravoj hrani zrna koja su seme) u bastu pored malina koji se rasirio medju maline. Ima miris smrdibube, inace je vrhunski zacin za svezu hranu bez kojeg je meksicka hrana ne zamisliva, i desilo se da mi je rasterao sve bube u malinjaku.
Inace je odlican rasterivac komaraca, takodje. Lici na persunov list i brzo se prima.
 
Ima li neke veze dal se stavlja red malina pa red secera ili moze sva malina pa secer odozgo?
Ja kad pravim visnjevacu ubacim visnje pa prekrijem secerom ne stavljam red po red jer se i onako taj balon protrese svaki dan.

Pa ono, lakše se istera vazduh, ali znam koliki je smor raditi tako pa ti odradi kako ti lakše ;)
 
Obisao danas maline (polana) posleovih silnih kisa i vidim da su pozutele odgore,sta mislite od velikih kolicina padavina ili je od herbicida
5095266da892ca3c57cc514713d99678.jpg
f3d68da653b1554c4dba1072f7d8fb6d.jpg


Послато са Redmi 5 Plus уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh