Subvencije u poljoprivredi za 2017 godinu

E ova treca grupa i preko su poljoprivredni biznismeni i treba ih debelo oporezovati. To je sto se tice ratarstva a za voce i povrce mnogo manje ha... Siguran sam da je pun forum ovih sto obradjuju preko 100 ha i da ce da me napadnu svi al izvolite gospodo za to forum i sluzi.

Od kada sam ja na ovom forumu bilo je mnogo prepirke između hobi i profi poljoprivrednika a ti si u 2 reči izneo ko stoji između ove dve grupe a to su POLJOPRIVREDNI BIZNISMENI.Svaka čast.To su ti koji ne treba da dobiju subvencije a ne mi prckavi ali dok se dvoje svađaju treći koristi:ppozdrav:
 
Hobisti, profi, poljop. biznismeni, ovi, oni.. svi su u istim gov..ma ovde, samo je pitanje dana kad neko ispliva!
Od subvencija nekad je nesto i bilo, sada je sve to samo rekla kazala bez ikakve vrednosti!
 
Ko god da ih prima od njih apsolutno nema koristi.Na njih se vise niko ne oslanja i one nisu razvojnog karaktera nego socijalnog.Primer neka na bude Rumunija i njihove subvencije.One su tolike da dobijete zemlju za dzabe da radite samo da vlasnik moze da ostvari subvenciju.E tako velike i sigurne subvencije su razvojne.
Covek kupio za 750.000eura Dva traktora JD i kombaj JD.Treci JD dobio od te firme skoro gratis.Drzava mu placa 75% vrednosti svega a ostalih 25%ima bez kamatni kredit na 5 god.E verovali ili ne to je tako.
 
Dobro,kukate kako su male i bezvredne subvencije.
Pa zasto onda te subvencije koje vam(kako navodite) nista ne znace,ne udelite crkvi,nekim osobama kojima zaista treba....?
Zasto ih se ne odreknete?
 
Nisu one bezvredne.I 5 din nesto vredi.To nesto je cesto u realnom zivotu nista.Ja da sam drzava od sramote bih ukinuo i te 4000din.Licno meni ne moze da pomogne,da me razvije,unapredi 80000din koje dobijem za 20ha.Koga te pare ,sem socijalnog efekta,mogu da poguraju i na njih racuna nek se odmah batali poljoprivrede i ide u sakupljace sekundarnih sirovina.I oni dobiju vise od drzave nego mi sto je hranimo.
 
Visina subvencija
Grčka:
852 eura/hektar (spending per hectare); direktna pomoć farmerima 70%; ruralni razvoj 25%; eksportne subvencije 0%;
Holandija:
505 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 81%; ruralni razvoj 4%; eksportne subvencije 9%;
Danska:
434 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 83%; ruralni razvoj 9%; eksportne subvencije 6%;
Nemačka:
388 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 80%; ruralni razvoj 13%; eksportne subvencije 1%;

Austrija:
375 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 58%; ruralni razvoj 39%; eksportne subvencije 2%;
Francuska:
338 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 81%; ruralni razvoj 10%; eksportne subvencije 2%;
Mađarska:
116 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 80%; ruralni razvoj 24%; eksportne subvencije 3%;
Bugarska:
82 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 40%; ruralni razvoj 57%; eksportne subvencije 0%;
Rumunija:
76 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 41%; ruralni razvoj 54%; eksportne subvencije 0%;


Posledice nejednakih subvencija u EU i mogucnosti novih resenja

Zajedničko evropsko tržiste hrane (bez carinskih taksi), uz nejednake poljoprivredne subvencije, ostavlja veoma teške posledice u zemljama-članicama čiji farmeri imaju znatno manje subvencije (što je uglavnom slučaj sa bivšim socijalističkim zemljama). Visoke subvencije u velikim zemljama EU dovode do niskih cena hrane na tržistu, koje su (prema izjavi francuskog ministra poljoprivrede) niže od stvarnih troškova proizvodnje – pa zato farmeri u zemljama sa niskim subvencijama napuštaju poljoprivredu i prodaju zemlju strancima ili spekulantima. Tako čak i zemlje koje su oduvek zadovoljavale sopstvene potrebe u hrani postaju sada zemlje uvoznice hrane.
Prelazak na trzišnu privredu u bivšim socijalističkim zemljama izveden je veoma loše, pa je osim niskih subvencija njihova primarna proizvodnja (koja je inače svuda u svetu nisko-akumulativna) ostala i bez vlasničkog učešća u znatno profitabilnijem sektoru prerade i distribucije hrane.

Čak i u zemljama EU koje imaju visoke subvencije sve više se razmatraju mogućnosti povećanja uticaja farmera u ukupnom lancu hrane, odnosno većem vlasničkom učešću primarne proizvodnje u višim fazama prerade i distribucije hrane. U pojedinim zemljama Zajednice direktna plaćanja farmerima iz budžeta EU čine čak 2/3 farmerskih zarada, odnosno oko 1/2 njihovih ukupnih primanja – pa se postavlja pitanje njihovog opstanka u uslovima smanjenja dosadašnjih subvencija.
Ove ideje dolaze iz iskustva zemalja sa najuspešnijim poljoprivredama, gde su farmeri (primarni proizvođači) postali većinski vlasnici pogona za preradu hrane (u jednoj od ovih zemalja farmeri su vlasnici čak 90% klaničkih kapaciteta, na primer).




subota, 2. oktobar 2010. [TABLE="class: articleList display dataTable no-footer"]
[TR]
[TH="class: title sorting_desc"][/TH]
[/TR]
[TR="class: odd"]
[TD="class: title sorting_1"][/TD]
[/TR]
[TR="class: even"]
[TD="class: title sorting_1"][/TD]
[/TR]
[TR="class: odd"]
[TD="class: title sorting_1"][/TD]
[/TR]
[TR="class: even"]
[TD="class: title sorting_1"][/TD]
[/TR]
[TR="class: odd"]
[TD="class: title sorting_1"][/TD]
[/TR]
[TR="class: even"]
[TD="class: title sorting_1"][/TD]
[/TR]
[TR="class: odd"]
[TD="class: title sorting_1"][/TD]
[/TR]
[TR="class: even"]
[TD="class: title sorting_1"][/TD]
[/TR]
[TR="class: odd"]
[TD="class: title sorting_1"][/TD]
[/TR]
[TR="class: even"]
[TD="class: title sorting_1"][/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Poslednja izmena:
Kome da se vrati,nacistima,ako me dobro secanje sluzi pola vojvodine su bili svabe ili neki nacisti,proterani su pa je naseljena sa svih strana bivse juge.


Mislim na drugu polovinu stanovništva, svi koji su imali više od 20 jutara. Pogrešno je misliti da je neko nacista zato što mu je deda imao imao više od 20 jutara zemlje 1945 godine.

Znam da je offtopic i nema veze sa subvencijama, ali vidim da neki ljudi imaju mišljenje da je otimanje (nacionalizacija) dobar način upravljanja zemljom. Realno taj postupak i kasnije upravljanje države sa tom zemljom je dovelo do toga da se ne zna koliko država poseduje zemljišta.
 
Da još malo zakuvam i ja.Nisam profi već hobi paor,ako tako delite poljoprivrednike.Pio plaćam na plati u privatnoj firmi a obrađujem 4,2 ha.A sad ono glavno,a to je da su mi obe njive čistije od njiva u celom selu,pre svega mislim na one profi.Jedino se moje njive dva puta kopaju,dobijaju sve u fulu,od đubriva,hemije,semena...Pri tome imam i najveće prinose u selu i sad koju veću korist ima društvo?Ko više proizvede i isporuči robe tržištu,ko prvi plati poreze i odvodnjavanje,ko...
A kad je losa godina, susa, grad da li i onda zivis od 4,2 ha ili od plate????
 
A ta druga polovina sve bili neki fini partizani...ili saradnici okupatora....Malo je tu postenih, mozda 20-30%.

Dobar si :haha:

Svi mi padamo iz Vojvodine koji smo na forumu u tih 20-30% :haha: ::super::

Zamisli sta bi bila reakcija, ako bi neko napisao da juznije od Save i Dunava 70-80% ljudi su ... (u ... ubaci neku tebi "simpaticnu" psovku). Ni u kom slucaju ne bi bila istina, kao sto i to nije istina sta si ti napisao.

Nemalo preteras, i to sto ti cinis je i vise nego nacionalizam, to je vise sovinizam - ne znam zasto te ne banuju zbog toga, kad se kristalno cisto vidi, da ti mislis da 70-80% stanovnistva Vojvodine (recimo iz ~1944-1945) je bio nacista (po tebi svi nemci, i cini mi se i svi madjari, ili nacisti ili okupatori). Vec prva polovina ove recenice u zagradi je za kazniti u iole normalnoj drzavi, kao i tvoja poslednja recenica u citiranom postu. Doduse ne radi se ovde o zatvoru, ili ne radi se o kazni, vec sasvim druga (treca) tema, ali no...

No, da i ja ne preteram sa :off_topic:.
 
Pa ako mene neko nazove"Srbijanac"(a to u mom kraju znaci sirotinja-golja)moram postati nacionalista hteo to ili ne.Ovde sam ja na forumu od 2010-2011 i veoma dobro znam sta pisem,90% zavrsne reci daju clanovi iz vojvodine i hrvatske,uglavnom sve se svelo na to da mi dole juznije nemamo pojma,tacnije sitna buranija pa nam svaki vas odgovor na nasa pitanja podsmevanje i filozofiranje.....

A eno i moj kao neki rodjak juri povracaj zemlje,deda mu bio teski okoreli bradonja,bio gazda imao sluge(sve kao u filmu),bas zagrizen i oduzeli mu,sad juri da mu vrate(a ta zemlja data drugom) i jos se svima smeje i kaze sad cu ja opet da postanem gazda sela...bla...bla....

I cemu sve to vodi....
 
Pa, Mirko, ako ti ne mozes da naucis da Vojvodina i Hrvatska treba da pises velikim slovima (po pravilima svog jezika), onda zasto se cudis da te neko ne shvata ozbiljno?
A u stvari isto to radis sta i ti mrzis (kad osetis na svoju kozu).
 
A eno i moj kao neki rodjak juri povracaj zemlje,deda mu bio teski okoreli bradonja,bio gazda imao sluge(sve kao u filmu),bas zagrizen i oduzeli mu,sad juri da mu vrate(a ta zemlja data drugom) i jos se svima smeje i kaze sad cu ja opet da postanem gazda sela...bla...bla....

I cemu sve to vodi....

Takav "gazda" će se brzo rastati sa tom zemljom ako je dobije, a verovatnije da će dobiti novac sa kojim će se veoma brzo rastati takođe.
 
Da nisam mezio suvog mesa najradije bih se ispovracao, kada procitam postove nekih clanova u ovoj temi. Nesto im se ogadile subvencije, pa ti bih sa pokojnika pokrov skinuli.
 
Kolega Lacin , ako mislite da tome čovjeku nebi trebalo vratiti nešto što je njegovom dedi ili ocu oduzeto zato što vam se on ne svidja ili vam se ne svidja šta će on stim uraditi , onda ispada da vi podržavate to što je to njemu nekad i uzeto . Isto tako nebi trebalo smatrati da su svi ondašnji državni neprijatelji bili i neprijatelji naroda jer je tadašnja komunistička (partizanska) vlast bila totalitarna i nakon vremenske distance se pokazalo da nisu u svemu bili u pravu.
 
Komunisti nisu bili u pravu u vecini stvari. Ali za vreme tih komnista, koje nasa kuca nikada nije podrzavala, su popravljene fabrike, drzava se izgradjivala,,,,, postojao je maksimum od 10 hektara po glavi i sa tom povrsinom se zivelo i sticalo. Nije bilo subvencija, nije ni tada bilo lako poljoprivrednicima, ali su bar mogli prodati svoj proizvod.

Sto se tice tih novopecenih gazda, kojima su pradedovi *stekli* imovinu je u mnogo slucaja vrlo diskutabilan. Bilo je tu kao i u danasnje vreme svega i svacega.
 
Komunisti nisu bili u pravu u vecini stvari. Ali za vreme tih komnista, koje nasa kuca nikada nije podrzavala, su popravljene fabrike, drzava se izgradjivala,,,,, postojao je maksimum od 10 hektara po glavi i sa tom povrsinom se zivelo i sticalo. Nije bilo subvencija, nije ni tada bilo lako poljoprivrednicima, ali su bar mogli prodati svoj proizvod.

Sto se tice tih novopecenih gazda, kojima su pradedovi *stekli* imovinu je u mnogo slucaja vrlo diskutabilan. Bilo je tu kao i u danasnje vreme svega i svacega.

Po gazdinstvu, ne po glavi.
Vreme prolazi, u to vreme nije bilo subv. nigde, a sad ima - mozemo reci - svugde. To sto mi ne pratimo to, to nikoga nije briga, samo nasa.
Jeste prodali su (ili bar predali) ljudi svoj proizvod, pa nisu im isplatili, ili su isplatili za 6-8-10-12 meseci. Tako je to bilo u ta stara "dobra" vremena.
Doduse mislim da bi i ti malo drugacije pricao da bi ti ocistili tavan, napr. da su ti oduzeli to suvo meso cega si najeo, ali no.
 
Nazad
Vrh