Pozdrav svima

ben roj

Član
Učlanjen(a)
30 Mar 2013
Poruka
1.664
Lokacija
uzice & novi sad
Pozdrav svima.
Imao sam malo teskoce da ovu poruku napisem ali sam ipak uspeo.
Otac ima mali ranc u okolini Uzica gde je pre 30 tak godina zasadio razno voce. Sada je vreme da se to obnovi i taman da pripremim sebi oazu mira kada odem u penziju.

Zato cu ovde biti vise djak koji pita nesto pita i zahvalan sam na svim sugestijama.

A kakv sam ucenik videcemo za 5 ili 6 godina kada voce pocne da radja.

I zato srdacan pozdrav svima :)

Evo da dopunim u vezi ranac pa cu se onda kod jabuka krusaka i orasa prikljuciti diskusiji ( bolje reci pitanjima).

Na rancu smo zasadili pre 30 tak godina raynog voca : jabuke ( nekoliko ajdereda, jednu crveni delises, ima jedan zlatni delises odavno zasadjen, 2 cadela, ima 5 starih jonatana, jedna stara kozara i jedna kozara koju je tata kalemio ali je drugacija od ove dedine, cetiri stubaste jabuke razlicite sorte, imao je od dede dve budimke ali su obe izvadjene zbog starosti) ima 6 krusaka ( santa marija, vilijamovka, krasanka, imao je staru od dede mislim bostanku ali se na osusila i dve tri kruske stubaste), nekoliko tresanja od toga je jedna stara roye od kojeg mama tetka kuvaju slatko, zatim dve musmule, nekoliko vinogradarskih bresaka, ima sljive vise vrsta cacanki i neke nemacke koje su odlicne i saznacu sortu pa cu napsati, jedan drenjak koji je dobio od teca sa jednog brda, oskorusu takodje koju je dobio od teca, dva orasa Tisu i Srem , dve vrste kupina, ranije je imao i maline ali je od njih odustao.

Sve to voce je samo za nas i za nase prijatelje i kumove. Tata im daje samo da doju i da beru. A mom kumu i tetki koja je u 95 toj godini obicno ja berem i nosim.

Inace ima rakodzijske sljive i to ranku od pre 15 tak godina i sljivac koji je sadio deda sa stricem 1948 godine i koji jos radja. Inace imao je i stare ali su one sve sem jedne posecene i bilo je desetak stabala. Dosta znam o pecenju rakije jer to redovno sa ocem radim vise od 30 godina.

Eto za pocetak od mene dosta i jedva cekam da pocnem da pitam koje jabuke i kruske da zasadim.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh