Soja 2017

Jbg nisam obraćao pažnju kada su godine bile dobre i soja rodila solidno..bude toga da,uvek kada se ranije skida da ima zelenih mahuna i zrna na prikolici i u tom slučaju sačekamo 2-3 dana i bude sva zrela...Nego meni ovo jako čudno da neke soje tako da se osuše a neke da tako guraju kao u normalnim godinama a u istom su redu...:sta:
 
Sad bi bilo zgodno počupati te dobre biljke pa zapatiti malo tog semena i onda umnožavati to seme negde izdvojeno dok se ne dođe do količine potrebne makar za pola jutra. :osmeh:
 
Po analogiji sam pretpostavio da su tako zaostale i biljke koje su nikle kad su okolne bile u fazi 2-3 troliske.
Ako je to u pitanju treba kasnije sejati soju(samo da ne vidi Peet) ili šokirati sa nekom kukuruznom hemijom Equipom na primer(samo da ne vidi Momosaric)...:osmeh:

- - - - - - - - - -

Sad bi bilo zgodno počupati te dobre biljke pa zapatiti malo tog semena i onda umnožavati to seme negde izdvojeno dok se ne dođe do količine potrebne makar za pola jutra. :osmeh:
Radio to jedan naš sugrađanin,išao pre kombajna i čupao te što su virile iznad ostalih u džak i kući...nakupi za jedno jutro te godine a posle je imao i za više...Kosio mu ja jednom tu soju na nekih 4-5 kj. ne sećam se,napatili se kao nikada sa tom sojom...Rezultat je bio dva puta polomljena kosa,jedan slamotres i slamotres osovina od Z-142,vozili u prvoj najmanji varijator a nekad i kvačilo morao da radi i sva polegla u jednu stranu tako da uhvatiš jednu soju u prvi red od 50cm. i u 4-5-om redu se mrda vrh soje:osmeh:...a prinos kao i na druge soje te godine...
 
Kod nas se kreću oko tone, tona sto. Valjevka se kosi. Strašno je 240 kg. 120 kg ti je kombajn, seme što si u proleće stavio je 50 kg a ostatak ne pokriva ni hemiju. Koliko ste vršili 2012.?
 
11.1vlaga! Čekamo po drugi put da se osuši,omlitave malo mahune,pa ne izvršava!

- - - - - - - - - -

Kod nas se kreću oko tone, tona sto. Valjevka se kosi. Strašno je 240 kg. 120 kg ti je kombajn, seme što si u proleće stavio je 50 kg a ostatak ne pokriva ni hemiju. Koliko ste vršili 2012.?

Uslužno je,ali je svakako strašno! 2012.e je vršeno najmanje 350kg/kj uslužno,ja sam imao od 650-1100kg/kj
A elem kombajn je preko 10t,ne vršemo mi plastikanerima od 120kg :cvetic:
 
Jel može neko da objasni ovu pojavu u soji??? Nemam sliku ali pokušaću objasniti...Ima jedna stabljika soje recimo svaka dvadeseta...od dole do gore sva zelena i lišće i stablo sa puno napunjenih mahuna i višlja od ostale za 15 cm,a 19 komada(Npr.) oko nje zveče toliko se osušile sa malim brojem ultra sranje mahunama...:ppozdrav:

Znam tačno na šta misliš , i mislim da znam šta je u pitanju , nego nemam sad vremena , uglavnom ta soja ne sazri jaaaako dugo , u normalnoj godini čak do mraza , jel tako ?
 
Juce obisao soju, skoro se nista nije promenilo od prosle nedelje, nije losa, ali nije ni bog zna sta, bicemo valjda u plusu. Izbrojao sa da ima 7 spratova popunjenih, a ima I cvetova ? Poslednji put sam imao soju 2015 I bilo je 600-700 kg po kj
Inace soje kod nas jos niko nije poceo da skida, a video sam da ima zrelih.
2018-08-18-3.jpg
2018-08-18-5.jpg
 
Jbg nisam obraćao pažnju kada su godine bile dobre i soja rodila solidno..bude toga da,uvek kada se ranije skida da ima zelenih mahuna i zrna na prikolici i u tom slučaju sačekamo 2-3 dana i bude sva zrela...Nego meni ovo jako čudno da neke soje tako da se osuše a neke da tako guraju kao u normalnim godinama a u istom su redu...:sta:
Baci se u selekcionere, malo posej u basti za seme iduce godine par zrna, pa dok se ne ogazdis novom sortom. Kad vec siroma arende ne radis, bar malo da ojacas.
 
Znam tačno na šta misliš , i mislim da znam šta je u pitanju , nego nemam sad vremena , uglavnom ta soja ne sazri jaaaako dugo , u normalnoj godini čak do mraza , jel tako ?
U normalnim godinama sazri i takva...nego sad će biti problem te čekati da se donekle usaglase sa ostatkom,tj. više gubiš na ovoj suvoj soji nego što će izbaciti kombajn ove zelene ili ubaciti u bunker pa ti odbiju...ali nije to ni toliko bitno nego sama ta pojava mi se učinila interesantnim da ima takve soje među 95% suve kao barut sa nikakvim i praznim mahunama a ove ko da su u vodi stajale svo vreme...:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Baci se u selekcionere, malo posej u basti za seme iduce godine par zrna, pa dok se ne ogazdis novom sortom. Kad vec siroma arende ne radis, bar malo da ojacas.
Nisam dovoljno bogat(čitaj lud) da radim te skupe arende na kojima možeš samo da pušiš i da se naradiš ko konj...:cvetic:
 
Ne radis arende, ne teras kombajn. Onda kazu kriv Vucic za stanje, a ti se prvi ne boris. :osmeh:

Ili bi Mindjusar i taj zanat da ti ukrade, prvo zelenko, pa sad i selekcija.
 
Nazad
Vrh