Soja 2017

Moguce je predvideti kada se pokosi 30% i kada su parcele slicne i u istom potesu. Onda na osnovu prethodnih parcela greska bude 10%. A ovako skroz napamet se slazem da je nemoguce kao i Momo sto kaze.
 
Prica je bila o proceni po vidjenom na jednoj parceli a ne otkos jedne pa na osnovu te proceniti drugu!
Uci u parcelu 2 nedelje pred skidanje i analizirati je od jednog do drugog kraja a promasiti za duplo manje ili vise, ili ja ne znam koliko vi mozete promasiti je stvarno bez veze!
Evo posto znam taj potes, kvalitet zemlje, odnosno sposobnost te zemlje, plus sorte gde talianu ima ovo parcelu sa slike mogu po slikama da procenim prinos u 300 kg. :osmeh: A ako je vidim pre skidanja koji dan, u 150 kg:osmeh:
Ali Ok! Nek bude onda tako da se ne moze proceniti!:osmeh::ppozdrav:
 
Kad spadne lišće pa se usuče ko kasapski mačak pa odpadnu vrhovi i ostanu badrljice i stoji ko pritka e onda proceni.Kod mene isto tako izgledala i sad neizgleda loše kad se vrše ali jednostavno je nema, i 2012-e tako izgledala ali se navrlo duplo više nego sad, nekažem da će ove kasnije što će se vrći biti lošije ali neće ni biti puno bolje, može čak da bude i gore ali videćemo, ovo se odnosi za naš kraj.
 
E u toj fazi većina kaže , mamu mu što nisam išao gušće redove , gledaj koliko slobodne zemlje . :haha: . Što dabome za koju godinu saznaš da nema veze .
 
Jel može neko da objasni ovu pojavu u soji??? Nemam sliku ali pokušaću objasniti...Ima jedna stabljika soje recimo svaka dvadeseta...od dole do gore sva zelena i lišće i stablo sa puno napunjenih mahuna i višlja od ostale za 15 cm,a 19 komada(Npr.) oko nje zveče toliko se osušile sa malim brojem ultra sranje mahunama...:ppozdrav:
 
Ima ga svuda po ataru i 100% da je još neko primetio osim mene,obično ostave ljudi seme svoje...Nije GMO i ja tipujem da je druga sorta pomešala se već sa nekom drugom i dolazim do zaključka da je promašena lokacija sa nekim sortama u datoj godini samo tako...samo da mi je znati koja je ta odlična:osmeh::ppozdrav:
 
Jel može neko da objasni ovu pojavu u soji??? Nemam sliku ali pokušaću objasniti...Ima jedna stabljika soje recimo svaka dvadeseta...od dole do gore sva zelena i lišće i stablo sa puno napunjenih mahuna i višlja od ostale za 15 cm,a 19 komada(Npr.) oko nje zveče toliko se osušile sa malim brojem ultra sranje mahunama...:ppozdrav:

Nejednako nicanje zbog: pokorice, slabije energije, hladnog vremena...

Zbog opisanog fenomena sam morao da prerkinem vršidbu, a po istom izgledu soje u nekoj drugoj godini bi ladno skinuo i ne bih se bojao vlage uopšte...
 
Možda nisi u potpunosti shvatio poentu moga teksta,ta soja usamljena je Extra naspram ostalih oko nje i postavlja se pitanje kako je ta mogla da ostane zelena i da nalije bez greške puno mahuna a ostali su tuga i očaj oko nje i nisu samo dolovi u pitanju ili delovi parcele nego u svakom redu ćeš naći npr. 5% takve soje svuda razbacano...:ppozdrav:
 
Ma shvatio sam ja šta ti pitaš, ali nemam drugo objašnje.

Imam jednu njivu na vrbaškom putu, ona ima jedan do u kom se formiralo malo jezerce posle jedne kiše u maju. Taj do deli moja njiva sa komšijskom na kojoj je kukuruz. Ja sam pretpostavio da je ta voda nanela na moju njivu zemljišnu hemiju iz kukuruza pošto mi je potpuno mi zaustavilo soju u tom dolu. Ja sam mislio da će se osušiti ali je preživela, samo što je stojala jako dugo i ostala jako mala. U vreme paranja okolna soja je bila do grede Tupanjčevog parača, a na tom delu jedva do člankova. Sad je u tom delu soja zelena kao gora a okolo izgorela. Poenta je da je ona stojala i nije bila toliko zahtevna za vodom u najkritičnijim vrućinama kao nezaustavljena soja kojoj je voda trebala za nalivanje mahuna. I zbog toga je preživela i dočekala zahlađenje i one male kišice koje su potom pale. Po analogiji sam pretpostavio da su tako zaostale i biljke koje su nikle kad su okolne bile u fazi 2-3 troliske.

Da li si primetio takve pojave ranijih godina? Ako je do mešanja semena onda je trebalo i ranijih (sušnih) godina da se primeti ista pojava.
 
Nazad
Vrh