Soja 2017

Ljudi kakva su vam iskustva sa NS Sava ? Imam pod njom oko 4ha pa me interesuje kako se vama pokazala ?! Ja sam joj sad pred spremac bacio 1100kg 16x16x16 i 500kg KAN-a ...
 
Samo je bacio. Sledece godine taj kan razbaci na njive gde ti je kukuruz, a soju bez KAN-a. NPK po volji i da bacis i ne, u sustini svejedno.
 
Pa moj odgovor je dobronameran, da covek radi i nesto zaradi, tako i treba da ga shvati.
Ako se soja seje u rotaciji sa drugim kulturama, sto je pozeljno pre svega zbog korova, onda zaista nema potrebe za nikakvim vestackim djubrivima. Ako soja ide u monokulturi duze od dve godine onda moze malo npk, ali azota nikako. Ta kolicina azota koja se nalazi u npk i ona koju soja ostavi u zemljistu u onim kvrzicama sasvim je dovoljna za start iduce soje.
 
па и ја бацам ан око 60 кг пре сетве а то је приближно као кан јер це то погодовати самој соји да израсте да потера увис да има висе спратова а нпк ћемо остати за следецу годину ма исцрпи и соја важно је само да ти падне киса и немој да се сикираш па и сам азот је потребан за разградњу биљних остатака у земљи а ова два неце побећи
 
Da izraste biljka od azota i moze nekako a da to utice i na broj spratova ili mahuna to vec malo teze!

na broj spratova itekako moze da utice djubrenje , licno se uverio, jednu njivu sam djubrio u jesen zaorao samo 12:52 100kg a kum na njegovu u prolece 200 an/kj bez mapa , gde je an bio bacen kad uteram 558 bez kabine u soju ne vidi se sa sve 16.9 gumama , moja bila duplo niza , ali kod mene razmak na spratovima 5cm a kod njega 15cm , kod mene na nizoj soji je bilo vise spratova cak sam i prinos veci imao oko 400kg/ kj
 
na broj spratova itekako moze da utice djubrenje , licno se uverio, jednu njivu sam djubrio u jesen zaorao samo 12:52 100kg a kum na njegovu u prolece 200 an/kj bez mapa , gde je an bio bacen kad uteram 558 bez kabine u soju ne vidi se sa sve 16.9 gumama , moja bila duplo niza , ali kod mene razmak na spratovima 5cm a kod njega 15cm , kod mene na nizoj soji je bilo vise spratova cak sam i prinos veci imao oko 400kg/ kj

Pa valjda sam bio jasan kad sam rekao da ne doprinosi boljem prinosu azot!
Svako ko ima iskustvo sa sojom zna da je presudni faktor za odlican prinos P i kisa! Ko ne zna vremenom ce nauciti!
 
I soja dobila malo po tamburi.
9rpnqo.jpg

Ova parcela fino brucala,najverovatnije prekosutra dejstvujem sa pola doze.
Još se dvoumim,jer znam da je pod stresom,a ne bih ni da mi se korovi ''otmu''...biram izmedju 2 zla.
23k95w3.jpg
 
Nazad
Vrh