Soja 2017

@radoslav78z
Mislis da sam bolje prolazio sa kukuruzom? Sa 30 kj necu izvuci 2.5 vagona! Psenica, prosek 3600 kg/kj kad podvuces crtu, uzas! Suncokret na ceni od 35 din opet sranje!
Sta posejati onda?
Važi za nas atar,kod vas je obrnuto.Kukuruza i suncukreta će biti a soje jednostavno nema.
 
Peet@Kad bi došao jednom ovamo do nas shvatio bi da ta zemlja NIJE ista kao vaša...Tamo kod vas te kasnije mogu da čekaju kišu do mile volje kada imaju vlage odole koliko toliko...A kod nas bi se osušile čekajući kišu ipak je ovamo višlji teren i zemlja je oceditija od vaše.Tu padne ista količina vode kao i kod vas tvrdim da možemo 3 dana ranije da idemo u njivu od vas...Ima i ovde posejane sredinom maja,ostala je mala,zeleni se još,razgrnuo pre neki dan mahune pljosnate sa zrnom veličine sočiva i nema ništa više mahuna u odnosu na ranije setve,krenula i ona da se suši polako zato što nije dobila kišu da je drži dalje u životu...To stoji što ti kažeš u godinama kao što je bila prošla...tada pomažu i avgustovske kiše ali ove godine su izostale i ovde soja nemože da čeka kada su napolje temperature blizu 40 stepeni...kuca joj ubrzano biološki sat i to ti je...:ppozdrav:

Ovo si jako lijepo rekao , kasna sjetva može da prodje a i bolja je u niskim i težim terenima i težim zemljama , jednostavno tu biljka može da bude mala i da kasni ali može da čeka dugo, da preživljava sve do kiše a u višim , lakšim i ocjeditim zemljama , sušenje se desi naglo . Isto tako u teškim a niskim zemljama problem je rana sjetva , i ako nikne , podzemna voda je blizu i biljka ne napreduje pa tu netreba rano sijati. Jedino potpuno rješenje je i drenaža , ali sa mogućnošću zatvaranja i navodnjavanje . MOžda to zvuči kao naučna fantastika ali to bi bilo potpuno isplativa investicija.
 
Pokusaj ipak nesto posejati dosta kasnije!
Prekjuce u Ilandjnski rit kod nas obilazio sam neke parcele pod sojom. Moj Trijumf je posejan 15 Maja i nema neku visinu, mahuna ima i nadam se nekom prinosu od 1400-1500 kg/kj ali preko puta ima jedna parcela (od Pere Stefan Sciru, ovo pisem zato sto ga clan talianu i cicimoric zna) posejana oko 28 Maja i visine je nekih 1.4 m, modra sa neverovatno koliko mahuna! Tu ce biti roda kao u vrlo dobrim godinama!
A ima i 50+ kj od Čoveka iz Ilandže koja je sejana 3-4 april tamo će biti 200-300 kg cenim da je nekaa veoma rana sorta i plan je bio da se u avgustu proda po ceni stare soje,veliki promašaj .Danas smo prijatelj i ja celo poslepodne obilazili atar.Biće i nikakvih biže i odličnih. Ove godine lenji i švaleri potrefili.

- - - - - - - - - -

Sciru uvek seje kasno tako krajem maja,uvek ima srece u sunim godinama,mislim da isto tako seje i Sfera (KOLA VALI).
Ne bih se baš složio ,sve je to kocka ove godine trefiš soju pukneš na kukuruzu,trefiš repicu pukneš suncokret.
Ne seje u Lokvama niko pa ni oni tako kasno zato što voli već zato što je primoran-Svaka kišica u aprilu 3 dana stojimo,ko ima više zemlje jedostavno ne stigne odraditi sve dan za danom.
I za razliku od većine iz Srema i Bačke mi soju poslednju sejemo a ne prvu.
 
Kad je Piroćanac pitao sina šta hoće da mu kupi za deseti rodjendan , a ovaj kaže :"lubenicu" . Kasnije se sjetio za osamnesti rodjendan , "šta ćeš da ti tata kupi?" . Kaže :"oću pivo jedno".
-"Pa dećeš pivo na lubenicu? " :haha:
 
kod nas se masovno vrse soja prinosi od 200 do 500 kg. po kj. a sorte vecinom balkan i maksimus. horor . na terenu muk...
 
Danas pala prva soja,prinos oko 500kg po kj,nisam siguran posto nije uradjena cela parcela,jedan deo je jos zelen... dosta nejednako zrenje,ima dosta zelenih zrna a ima mauna koje su se prosule (otvorile) na njivi,blagi uzas,nit raditi nit cekati!nastavak od nedelje...
Sorta je sava.
 
Ovih dana u obilasku otac i ja smo primetili da Vendi ima ozbiljnu manu...pucaju mahune i koja je god pukla zrno se ubudjavi i smezura se...od zdravog zrna ostane samo prasina.Na NS ogledu od svih sorata nema takvih pojava.
 
Fantast
90c42fde769523fe334053b7ebe47d78.jpg

517695df0bbd000de0121fb645253d9a.jpg

8da3ec4c05a50763eea9e958324094fc.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh