Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jos uvek nije,za nas kraj je bio zaduzen Moma.
 
Razmisljam sta je pametnije ili to da li neko ima konkretna isustva iz prakse , jesenas je za kukuruz zaorano 100kg mapa po kj. Postoje sad dve varijante :
1. Da li da svu kolicinu ureje bacim odjednom predsetveno pre prolaska setvospremaca u kolicini od oko 175kg po kj ili...
2. Da bacim jedno 125kg ureje po kj predsetveno pre prolaska setvospremaca a posle prilikom spartanja da prihranim sa 75kg kana po kj ?

Bio sam vec razmisljao I pitao vas zamisljenje da rasipacem bacim kan kad kukuruz bude u 4-5 listu ali sam odustao od tog nacina.
 
Juče sam kupio ureu koju ću baciti predsetveno (pre setvospremača) za kukuruze i to 120 kg/kj. Jesenas je zaorano 250 kg/kj 6:24:12. Prošle godine (tj. ove :osmeh: ) sam bacio 140 kg/kj uree predsetveno, ali sad će morati da se špara na svakom koraku...
 
zaorano 5 vagona stajnjaka po jutru u prolece 140 kila 6.24.12 npk zorka ,180 kila urea kutina po jutru pred setvu a bice i koja cisterna osoke e ako nebude kise obracu ga u julu
 
I ja bacam NPK na prolece,probao sam dva puta da bacim samo pod brazdu i oba puta nisam imao dobar prinos,tacnije zadnji put sam radio hektar pola-pola i tamo gde sam razbacao na rasipac NPK i zatanjirao pre setve bio daleko bolji kukuruz.
Sad na neke njive jedan deo zaorem ali na prolece obavezno 200-300kg NPK pre setve.I naravno azot kroz spartanje.
 
Koliko FAO 300 hibrid mogu slabije da rode ako se poseju malo redje od preporucenog npr na 20-21cm i koliko zahtevaju vise djubrenja od FAO 400 i 500 ??
Nisam sejao nikad FAO 300 a i nisam gusce od 21cm, jednostavno mi je malo rizicno jer zbog stoke ne smem previse da se kockam sa gustinama ipak mi je bitniji normalan rod svake godine od rekordnog u kisnoj. A u dogovoru sa promoterom Pionira probacu 2-3 vrece nekog hibrida iz FAO 300, malo tu igra ulogu i manja vlaga kod ranih hibrida zbog sopstvenog skladistenja.
 
U mojoj okolini radjaju od 9,5t do 10,5t po ha a pritom ih seju na 19-20 cm. Sto se djubrenja tice podjednako bacam na sve njive gde ce kukuruz,bez obzira na fao grupu.
 
Pa dobro znaci ne moze da bude prevelika razlika u odnosu na FAO 400. Ja ne idem svud sa osnovnim djubrenjem, ima gde se izvlaci stajnjak pred oranje a negde idem 2-3 godine za redom stajnjak I osoka pa I tu preskocim nekad osnovno.
 
Pa dobro znaci ne moze da bude prevelika razlika u odnosu na FAO 400. Ja ne idem svud sa osnovnim djubrenjem, ima gde se izvlaci stajnjak pred oranje a negde idem 2-3 godine za redom stajnjak I osoka pa I tu preskocim nekad osnovno.
Javi kad narucujes kod promotera,da narucim i ja koju vrecu 9911....Inace ja necu preko fao 400,islo je 200kg map 11-52 pod brazdu i planiram jos 300kg uree,e sad samo ne znam da li taj azot ici sve predsetveno ili ga podeliti u dva dela,jedan pred setvu,a drugi u spartanje?Cak i za silazu razmisljam da posejem Balasko malo gusce ili Kalimnos...
 
Dal je neko od clanova radio kukuruz u sistemu kap po kap,znaci gustina 17-18 cm,u redu,djubrenje osnovno i azot u prolece,ako jeste ,kakvi su bili prinosi??isplativost??
 
Koliko FAO 300 hibrid mogu slabije da rode ako se poseju malo redje od preporucenog npr na 20-21cm i koliko zahtevaju vise djubrenja od FAO 400 i 500 ??
Nisam sejao nikad FAO 300 a i nisam gusce od 21cm, jednostavno mi je malo rizicno jer zbog stoke ne smem previse da se kockam sa gustinama ipak mi je bitniji normalan rod svake godine od rekordnog u kisnoj. A u dogovoru sa promoterom Pionira probacu 2-3 vrece nekog hibrida iz FAO 300, malo tu igra ulogu i manja vlaga kod ranih hibrida zbog sopstvenog skladistenja.
Sejao sam ove godine Lucijus grupa 330 na 26cm i rodio je isto kao i grupa 400-500,imao je manje klipove ali sve po dva komada.Ima slika u temi kukuruz 2016,sve sam dokumentovao od setve do zetve.
MIslim da za grupu 300 treba sejati na manje od 20cm i ici na varijantu samo jedan klip ili na veci razmak 25-26 i varijantu dva klipa.Na razmak 21-22 moze da se desi da bude dva prcoljka.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh