Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod mene je No1 dao 150 kg na dva katastarska jutra. Ali nije do hibrida. U pitanju je peskovita zemlja. Prvi 30 metara je bilo nešto klipa, ostalo pustinja. Tanjrača ga ovršila. Na drugim njivama bilo i sjaja.
 
Cici ovo ti se nije isplatilo da kombajniras,bolje da si pretanjirao...Kod mene taj Pionir bio dobar na 56 a 50 kg.
 
Aj kontra , evo cisto da se vidi da imamo i ove godine kuruza od 10+t/ha . Inače dkc 5031 sijan krajem maja i navodnjavan . Vlaga 28% .
Prinos mi je ove godine od 0 do 10t , a takav je i prosjek 4-5t/ha.

(muziku sam stavio jer je zbog muzike sa radija bilo zabranjeno)

 
Zar ne bi bilo jeftinije/rentabilnije kukuruz sa 28% vlage obrati beracem? Ovako ce te razbiti na silosu za tu vlagu.
 
U pravu si Bojceticu, ali verovatno ima razloga zasto je tako uradio.

Otprilike na 10.000kg sasusenje zrna kukuruza sa 28% na 14% je 1630kg. Znaci da je 10.000kg kukuruza sada tesko 8370kg i na to mu uzmu za troskove susenja jos oko 25% e sad nekom nije dosta zarade na 25% pa uzme jos +pdv sto je 30%, znaci ostane oko 5850kg....
 
Ja sam imao oko 1,5 t/kj na strnjike koje su dosta kvalitetno uzorane ,možda nisam orao na 40 cm ali oko 30 .Možeš orati duboko do Kine ako ne uradiš druge stvari kako valja .Moram ti skrenuti pažnju na još jednu stvar .Onaj od gore ,ima najbolju agrotehniku .Ako on zataji ,džaba sve naše agrotehnike.Nikom ne bih želeo da doživi sušu kao što je vladala u potezu Kikinda Novi Bečej Zrenjanin.Verovatno ima još područja pogodjenih sušom ali ovaj deo je najgore prošao.


Niko ne spominje razmak od 24cm , totalno nebitno za susu. A na koji razmak si sijao 17cm? Kod mene tko nije poorao(podrivao) je 2015 i ove godine kako treba bila mrsava berba kukuruza. Inace soja rodila 1200kg/kj , nije bilo ni tu nesto previse kise. Imam jos 5031 sijano na 22cm (da je gusce posijan rodio bi manje od pionira na 24cm , bolje gnojen i onako odokativno min tona vise na prosjek od pionira. Ovdje u ataru 99% povrsina niko ne sije gusce od 24cm , jeste kad ima kise malo manje rodi (zavisi i od hibrida) ali to odredjuje i gnojidba koja je u vecini mrsava.
 
U pravu si Bojceticu, ali verovatno ima razloga zasto je tako uradio.

Otprilike na 10.000kg sasusenje zrna kukuruza sa 28% na 14% je 1630kg. Znaci da je 10.000kg kukuruza sada tesko 8370kg i na to mu uzmu za troskove susenja jos oko 25% e sad nekom nije dosta zarade na 25% pa uzme jos +pdv sto je 30%, znaci ostane oko 5850kg....

Ne gubim sasušenje , samo trošak sušenja , nećemo opet o tome . Nisam ovaj put tako radio ali inače trošak sušenja za npr 28% je ovde 14,5e/t i to gubim ali to je cijena kasno sijanog kukuruza .
 
Danas uradjena posljednja njiva sa kukuruzom,DKC 5031,200kg vestaka,setva 26.4,jednom navodnjavan,4020kg/kj... Katastrofa...
 
Što je katastrofa?Sa koliko vode je navodnjavan i kada?
Mogao bi @slobapatrola da se javi kako je prosao sa parcelama što je navodnjavao, spominjao je nešto da će biti 8t/kj?
 
Niko ne spominje razmak od 24cm , totalno nebitno za susu. A na koji razmak si sijao 17cm? Kod mene tko nije poorao(podrivao) je 2015 i ove godine kako treba bila mrsava berba kukuruza. Inace soja rodila 1200kg/kj , nije bilo ni tu nesto previse kise. Imam jos 5031 sijano na 22cm (da je gusce posijan rodio bi manje od pionira na 24cm , bolje gnojen i onako odokativno min tona vise na prosjek od pionira. Ovdje u ataru 99% povrsina niko ne sije gusce od 24cm , jeste kad ima kise malo manje rodi (zavisi i od hibrida) ali to odredjuje i gnojidba koja je u vecini mrsava.
Znaš kako se kaže : "Sit gladnom ne veruje".Ja ti pišem da je stravična suča zahvatila područje koje sam naveo a ti meni pišeš o nekoj tehnologiji koja nema veze sa ovim.Nikada nisam sejao na 17 cm .Sejem na 19,x i 20,x.
 
Nema taj trošak, zato što čovek kom prodaje pravi silažu od tog kukuruza.

Ne . U ovom slučaju nemam taj trošak , ali sam napisao da kod nas naplaćuju trošak sušenja manje više ali koliko procenata toliko KM za 100kg mase . Znači npr za sušenje u ovom slučaju da sam predao kukuruza sa 28% vlage , naplaćuju oko 14.5e po toni . Fear me dobro razumio , ali ja ne mogu da vjerujem da je kod njega sušenje 450e po vagonu ? Pa ima li malih "privatnih" sušara , npr tzv baržnih i koliko oni naplaćuju uslugu ? Kod nas ima dosta i tih malih sušara od 10-20t i oni naplaćuju približno tako ili maks do 170e za vagon kukuruza sa tolikom vlagom. Potroše oko stotinjak litara lože , što bi uzimali više ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh