Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Galetin
Ako ti je taj kukuruz na salasu sto si slikao, to nije merodavno, jer tamo su krave setale 200 godina i odmorna je zemlja:osmeh:
 
Mikser,bez da se ljutis,ali to ni prislo ritskoj zemlji nije-nemas pukotine jedne na slikama(svaka cast na zemlji)...kod nas pored 2 spartanja ima pukotina da propadne noga,a potpaljen metar...
 
iynu83n.jpg
[/IMG]
W81sLvL.jpg
[/IMG]
jgy2C8f.jpg
[/IMG]
aaIWCcm.jpg
[/IMG]
VgtdQ2i.jpg
[/IMG]
Prve dve slike DKC 5276 a posle ZP 555. Na slici gde su klipovi: dkc 5276, ZP 555, Zp 684, ZP 555. Jedan ZP 555 je dobar a drugi ne valja nista a njive su udaljene 50m. Da li je ta njiva toliko losija od ove ne znam ali mi se cini da ni seme nije isto jer prostoje neverovatna razlika u velicini klipa (ovaj drugi ni nije klip). Znaci, 50 metara je razlika izmedju ovog sto valja i ovog sto ne valja a uradjeno je sve isto, istog dana posejano... Od ovoga deklaba i prvog 555 se mogu nadati necemu.
 
Mikser,bez da se ljutis,ali to ni prislo ritskoj zemlji nije-nemas pukotine jedne na slikama(svaka cast na zemlji)...kod nas pored 2 spartanja ima pukotina da propadne noga,a potpaljen metar...

Kad se kaže ritska zemlja ne mislimo svi na istu vrstu zemlje. U Banatu kad kažu rit misle na tešku crnu zemlju. A u našoj okolini ritska zemlja je oko Dunava, peskovita, jako laka za obradu. Tako da ne mislimo svi na isto ali to se kod nas zove rit... :ppozdrav:
 
Imam ja....Danas bio u obilasku. Stanje nije uopšte ružičasto, ali nije ni tako pukao (JOŠ UVEK) kao što je kod nekih...

P9241 sejan na 20,5 cmA kad se ode na drugu leniju koja je višlja za nekih 3-4 metra izgleda ovako...
P1114, sejan na 21,5 cm...
P9911, sejan na 18,5 cm, malo višlji teren...
P9911, sejan na 20,5 cm, ritska zemlja...
A imamo i ovako grede i bregove preko njiva gde kukuruz izgleda ovako...
Ostao još P0023 koji izgleda malo lošije od ovog 9911, nisam ga slikao crkla baterija...

S obzirom da ovi što se trude da pogode kad će pasti kiša, nemaju u najavi skoro neke padavine, ne znam šta da očekujem od ovog kukuruza...
Moj je veći :haha:
 
Bojceticu tebi svaka cast. I nemam nameru nikoga da provociram. I nisam uradio za peticu. Ali sam postavio pitanje tebi jer si u jednom postu napisao da ko je dobro uradio i rano posejao taj moze necemu da se nada. A danas sam bio u obilasku i uopste nisam zadovoljan. Klipcici su mali gde je gust sklop. I podgoreo je dosta odozdo mozda dva sprata listova. A tamo gde je dosta redji 3 u metar tu je klipcina i negde tera i dva klipa i nije uopste podgoreo a stabljika debela ko ruka. E sad sta ce biti na kraju videcu. Ali po mojoj proceni ako bude 4-5t po ha to je nesto. A mozda bude i losije jer ima biljaka gde nema klipa. I izvini ako sam te uvredio jer mi nije bila namera
 
Bc Klipan na danasnji dan, 2012 bio na toj parceli D11 dao 4t po kj sa 15% vlage.Zadovoljan za sad koliko nije dobio kisu.
2013287217.jpg
[/IMG]
 
@Mirban
Jesam to napisao, ali pored svega toga bez vode ne ide. Ne moze on da stvori prinos i stabljiku samu kada nema vode. A za gustinu setve napominjem OPTIMUM za moju zemlju mi se pokazao kako i pisem 19-21cm za fao 300-400, preko fao 450 ne sejem, a da sejem isao bi na ~23-24cm. Mnogo zavisi breg i dolja. Gde je niza zemlja i duze su bile podzemne vode mu blizu tu je mnoooogo bolji usev, gde je breg tu je mnogo cesce potrebna kisa.
 
To je sve tako prosto i jednostavno, ovde se vodi polemika o proizvodnji kukuruza kao da je to neki bauk a to je nesto najprostije i na kraju krajeva sve zavisi od vremenskih uslova a to je broj1 u proizvodnji a nase je da odradimo agrotehniku i da izaberemo hibrid.Naravno bitno je ulaganje jer sve sto se vise ulozi vise se i dobije ali ove godine to nije slucaj.Nema tu neke filozofije,duboko oranje,zaorati 500Kg NPK dodati prihranu,posejati na vreme,oprskati i cekati kisu.Mnogo je nezhvalno pricati o sklopu jer neki ljudi imaju dobre njive neki nemaju, na primer mi ovde u sumadiji nismo glupi,nije nam prvi put da sejemo kukuruz,znaci decenije su iza nas,znamo da gust sklop daje veliki prinos ali jednom u 10godina a redji sklop stabilniji i sigurniji prinos,mi nismo u mogucnosti da radimo kao drugi.Evo i kod mene ima razlike gde je crv razredio, kukuruz je dobar a tamo gde sklop kompletan kukuruz je podgoreo.Nije isto kada sednu deset drugara a imaju gajbu piva,znaci samo po dva svima a kada su petorica onda je druga prica,znaci nema kise nema ni berbe.Mislim da svi ljudi poznaju svoje njive i znaju kakve su im mogucnosti zbog toga i nastaje ovaj problem,Ja hocu da ubedim nekog da je bolje imati 3klipa u metar po 300grama a neko mene da je bolje imati 5od 200grama sto i jeste ali sve zavisi od godine,mogli bi pisati tako u nedogled, nego da padne ova kisa da izucemo bar ulozene pare.Narocito ljudi koji su mnogo ulozili,bice velikih problema do kraja godine sto se kukurza tice, kod mene u kraju su vec oko 50% zavrsili totalno.
 
Zeljkoo sve si u pravu. Isto ovo meni prica i moj otac a ima 80 god. I kaze u zadnjih 30 god 3 su bile extra. Ovo da je 2014 i 2016 bile sa mnogo kise je izuzetak. Ali vecinom su susne i poneka da ima malo kise kad mu bas treba. A isto kaze da ove godine sve sto sam uradio je bilo super. Komplet svi poslovi i da ovako nikad on nije uradio. Moj teren nije visok i podzemne vode nisu nesto duboko. Prva voda je na 4-5 m drua na 9-10m. I stalno sejemo fao 600 jer radimo beracem i u cardak. A on je sejao na 28-30 i bude 4-5-6 t/ha stalno. U svakoj godini. Ali to je malo da pokrije troskove ulaganja ako hoces da uradis kako treba, djubre, hemija itd. I sve sami uradimo osim sejanja koje platimo. Ja pokusavam da idem ne mnogo cesto na 23-24 cm medjutim izgleda da ne moze tako u ovakvim godinama. I radim analize i zemlja je dobrog kvaliteta ali kao sto kazes uslov br 1 je voda. E zato ovih dana krecem u jurnjavu na sve strane da za sl godine taj uslov obezbedim a ovo ostalo znam kako cu. Pa ako ovaj odozgo odvrne cesmu super ali ako ne onda cu ja da je odvrnem. Da se razumemo ne radim ja to mnogo. To je 5 ha i sve je uz kucu, izadjem iz dvorista i ja u njivi. Dakle struja blizu. Neku pumpu imam a da li ce ona da zadovolji to sto sam naumio recice strucnjaci iz te oblasti. Vode dole u zemlji isto ima dovoljno i to nije problem da se uradi. Ako da Bog i sve kockice sloze ja se nadam da od sledece god necu vise gledati u nebo i razmisljati da li ce ili ne da pada.
 
Kukuruz voli hladnu noć više od kiše možda . Tako mi se bar čini gledajući kod nas od kad je zahladilo kako se malo popravila situacija , osim tamo gdje su totalno izgoreli , ali to je opet do tipa zemlje . Ovako otprilike izgledaju moji kukuruzi koji su namjerno sijani krajem maja a većina mi je takvih . Šta će dalje biti vidjećemo . Imam i jednu jako lošu parcelu al to još neznam šta je , otom potom.

20170715_183936_zps4bzauqe8.jpg
20170715_183928_zpsgjbv5h4k.jpg


ovo je soja isto sijana oko pola maja

20170715_184524_zpsdqlouvnn.jpg
 
Kad se kaže ritska zemlja ne mislimo svi na istu vrstu zemlje. U Banatu kad kažu rit misle na tešku crnu zemlju. A u našoj okolini ritska zemlja je oko Dunava, peskovita, jako laka za obradu. Tako da ne mislimo svi na isto ali to se kod nas zove rit... :ppozdrav:
Imamo i mi takvog rita oko dunava.Peščina teška kad se obradjuje ali izgura rod,dok ostali je ostali rit crnica.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh