Slatki krompir Batat

Nama je problem da razmnožimo batat. Pokušavali smo razne varijante ali ne uspevamo. A nećemo da kupimo rasad. U marketima su krtole verovatno zaprašene pa teško kreće klica. Ove godine ga nije bilo u Lidlu pa nismo uspeli da kupimo za naklijavanje. Ali polako.... ovladaćemo tehnologijom prozvodnje....
Što se tiče ukusa nemamo primedbi. Sasvim nam je prijatan. Inače traži rastresitu zemlju da bi krtola mogla da naraste.

Mi gajimo batat nekoliko godina. Imamo onaj sa narandžastim korenom (postoje još dva tipa). U poslednje vreme ga gajimo isključivo u velikim betonskim žardinjerama, više za ukras, jer u bašti ga urnišu glodari (izbegavamo otrove, pa nismo u stanju da se izborimo sa njima). Buše ga i žičari. Zbog štetočina smo gotovo hteli i da odustanemo, ali nam je bilo žao da ga izgubimo, jer nam je trebalo dosta vremena da provalimo kako ga reprodukovati. Ima on još jednu nezgodnu osobinu kad se vadi iz zemlje: za razliku od krompira, kod koga znaš gde ćeš naići na krtole, ovde nema pravila, budu i po pola metra dalje...
Evo, reći ću par saveta koji su važni za dobijanje novih biljaka, od korena. Batat treba skladištiti na sobnoj temperaturi, a nikako na hladnom. Ja ga spakujem u kartonsku kutiju i držim ga u kuhinji, gde je uvek toplo. Krajem zime, on će poterati nove izdanke, koje se jednostavno odlome i posade u neke saksije, da puste koren. Nije komplikovano, suština je da se ne drži na hladnom. Negde sam pročitao da ne sme biti ispod 15 stepeni.
 
Sada radimo varijantu sa teglom... uronimo batat u teglu i počne da stvara klice.... pored šporeta gde je toplo.... postaviću fotke kasnije... ovaj iz maksija nije bio toliko zaprašen.
 
Evo fotke....
dyt94w.jpg
 
Oko dve nedelje. Ovi na fotkama su krenuli i ranije. 'Odvaljeni' mladari već puštaju korenčiće. Takođe i sami batati puštaju koren koji ide ispod do dna tegle. Pre dva tri dana smo kupili još par komada ali oni deluju da neće krenuti.
Inače pogrešno sam napisao da su kupljeni u maksiju - kupljeni su u rodi.
Najvažnija stvar je da bude toplo a stavljamo i kesu preko tegli da bi se povećala vlažnost vazduha...
 
Mladare smo iz čaša sa vodom posadili u zemlju. Sve mi se čini da smo malo poranili ali valjda ćemo uspeti da ih 'obuzdamo' dok se ne prolepša i ne završe u bašti.



Inače smo kupili dva ljubičasta kojima se tek sada naziru izdanci tako da im je trebalo skoro tri nedelje da krenu.
 
Batat je posle presecanja odmah stavljen u teglu. Voda je menjanja na par dana. Nove batate crvene koji su teško puštali izdanke smo potopili na 24 sata u rastvor (čaj) kamilice da bi se eliminisale bakterije. Ovaj koji je presečen kad je stavljen u teglu je 'nabrekao' i zaglavio se u tegli pa ga nismo ni vadili a nismo ni menjali vodu.
Kažu da je dobro da se potopi i u sodu bikarbonu da bi se 'poterao' da pušta klice jer je moguće 'zaprašivan' protiv klijanja.
 
Treba mu dobra zemlja duboko rastresita. Treba mu mesta da se biljka raširi. Može da se desi da mu je plod u zemlji dalje od same sadnice, mada se sadnica raširi kao vreža kod bostana. Sadi se mislim u maju kad baš bude toplo jer je 'tropska' biljka. Probaj da nađeš malo informacija na netu. Mi smo pre dve godine doneli batat iz Grčke u junu pa dok smo ga naklijali i posadili i dok je rodio krtole nisu bile velike. Nismo uspeli da proizvedemo sadnice za sledeću sezonu. Sad krećemo novi ciklus.
 
Džionik, pa ti bar imaš dvorište pa zapati mačke. Mi imamo dve mačke koje tamane miševe i voluharice u bašti a pre par dana smo našli kod mačaka i jednu krticu. Za krtice nemamo rešenje pa smo ih pustili da rade svoj posao a sva sreća pa nemamo slepo kuče jer ono baš pravi problem.
 
Nisam ja stalno u selu:-( macaka ima a ne treba ni preterivati sa njima jer polove sve sto mrda. Valjda im je slatki krompir previse sladak:) pa navale na njega.
 
Mladare smo iz čaša sa vodom posadili u zemlju. Sve mi se čini da smo malo poranili ali valjda ćemo uspeti da ih 'obuzdamo' dok se ne prolepša i ne završe u bašti.



Inače smo kupili dva ljubičasta kojima se tek sada naziru izdanci tako da im je trebalo skoro tri nedelje da krenu.


Да ли су саднице још увек у чашама или си их преселио у башту? Ја бих моје селио, или ипак још мало сачекати.
 
Bolje još malo sačekaj. Neke smo presadili u baštu ali slabo napreduju a neke su sadnice i propale. Bolje se drže one koje su bile u čašama u zemlji i bile na 'sunčanju' na terasi.
 
Извађен батат







Да није све сјајно има и овако и не баш мало, а по врежи се на разликује од добре кућице



Или овако (ово је наранџасти који је неупоредиво више избушен у односу на љубичасти (на претходним сликама), а има и на њему штете)

.

Род се углавном налази испод "стабла"



а веома често и по пола и више метра даље, па са вилама прво треба откопавати око кућице. (Расађивано на око 0,5м у реду)



Финале изгледа овако, а ситније и оштећене нисам сликао, а има и тога.

 
Nazad
Vrh