Agrotehnika u strnim žitima

to se meni dešavalo ali na proljeće i tretiro sam galofunginom.kod mene ječam požutio gdje cu bili jarci na njivi pa su sad zaorani i obrađeni.imao sam 2 kom i imam sada žute štrafne niz njivu,da je ravan reko bih voda ali u brdu je jedino što je tu dublji sloj zemje pa je možda više vlage drugi razlog nevidim
 
Pomišljao sam i na to da je, pošto je posijano na mjestu gdje je dosta vlage. Isto sam uradio kanale i uzdigao teren radi pojave žutila. Medjutim ovo nije ta vrsta žutila nego baš bukvalno sisa korijen u zemlji i javlja se i na dijelu gdje nije vlaga. Danas sam ih par isčupao koji su tek pri vrhu listova počeli žutiti, kod njih je tek počelo izvlačiti sok iz korijena. Ako znaju oni koji sade papriku pa je u zemlji suši, otprilike tako
 
Nije radjena analiza zemljišta, ali sigurno da nije dobar kvalitet. Kukuruz ima problema sa ovom parcelom, a strna žita su posebna priča. Ovo sam mislio samo jednu godinu da promijenim kulturu jer se već godinama sije isto, a nebi volio da mi propadne uloženo.
Nadam se da ću sutra slikati pa postavljam slike da otprilike ocijenite šta bi moglo biti
 
Jednostavno pitaj starije ljude jel može ječam tu uspjevati . On je baš specifičan i jako osjetljiv na nizak ph i slabo propusno zemljište . Tritikal je druga priča. Treba nekad slušati i starije ljude.
 
Da li neko ima iskustva sa ovim mašinama?
weeder.jpg


Kako su se pokazale u radu. Iskreno zanima me kako uništava korove i da li može da se koristi u kukuruzu, soji, suncokretu...
picture2yb.jpg

picture1klc.jpg
 
Mislim da je ovo odlična mašina za razbijanje pokorice, ali šta će u tom slučaju biti sa naprimer mladom biljkom kukuruza?
Da li kukuruz mora imati određen broj listova kako ovi elastični prsti ne bi vadili biljku iz zemlje?
 
ale je majstor tera ga tacno po redovima nije otkinuo ni jednu biljcicu
 
Ništa se tu ne gadja , ovaj češalj nema baš jaku oprugu odn pritisak i bočno su polulabavi tako da jače ukorjenjene biljke , u ovom slučaju pšenica ih samo odbacuju a oni mogu samo da rahle zemlju i iščupaju mladje korove ako se radi na vrijeme.
 
Nazad
Vrh