Zastita kajsije od monilije! Vasa iskustva.....

didi79

Član
Učlanjen(a)
18 Mar 2010
Poruka
43
Lokacija
Sutjeska
Vasa iskustva u zastiti kajsije od monilije, preparati , vreme tretiranja.
 
Ovako sto se tice monilije kod kosticavih vocaka obavezna su dva tretmana, ja nemam iskustva puno sa kajsijom ali zato sljivu stitim obavezno od monilije, ja idem dva prskanja prvo u fazi belih kokica-kada su cvetovi pred samo otvaranje recimo 80% cvetova su u fazi belih kokica 20% su se otvorili, tada idem sa jednim fungicidom protiv monilije npr. Kidan-Bayer, i drugo prskanje u punom cvetanju to je od prilike 7 dana posle prvog, ja sma prosle godine isao drugo sa Ronilan DF-Basf.

Ove godine ci ici sigurno sa galenikinim novim Kubikom- Kubik Plus u oba prskanja cu isici sa istim, jer je kubik plus dvokomponentni fungicid, ima dve aktivne materije,prva je kao u gore pomenutog preparata Kidan-aktivna materija IPRODION 167g/l i druga aktivna materija kubik plus-a je TIOFANAT-metil 167g/l.

Tako da konidije monilije laxe nemogu lako na kubik plus da razviju rezistentnost :D zbog dve akt.materije.
 
Ja imam kajsije, i preporuka je dva peskanja protiv monilije. Prosle godine sam prskao sa kubik, posle sa kubik plusom. Ove godine idem sa Chorusom. Samo sto sam za prvo prskanje zaksnio jer nisam bio tu. Sada su kajsije u punom cvetu, pa neznam sta je pametno da radim da cekam da pocnu cvetovi da opadaju (faza precvetavanja) ili da ih prskam sada dok su cvetovi otvoreni (mada kazu da nevalja kvasiti cvetove sada jer ih sada pcele oplodjuju) ili da cekam da pocnu da precvetavaju
 
kole111 je napisao(la):
Ja imam kajsije, i preporuka je dva peskanja protiv monilije. Prosle godine sam prskao sa kubik, posle sa kubik plusom. Ove godine idem sa Chorusom. Samo sto sam za prvo prskanje zaksnio jer nisam bio tu. Sada su kajsije u punom cvetu, pa neznam sta je pametno da radim da cekam da pocnu cvetovi da opadaju (faza precvetavanja) ili da ih prskam sada dok su cvetovi otvoreni (mada kazu da nevalja kvasiti cvetove sada jer ih sada pcele oplodjuju) ili da cekam da pocnu da precvetavaju

Nema sta da cekas prijatelju sto pre tretiras to bolje, u fazi precvetavanja je kasno za moniliju...

Sto se tice pcela tretiraj voce pred vece kada nema pcela da se preko noci preparat osusi na cvetovima i da zaustavi dalje moguce zaraze monilija laxa, i nemas brige, u cvetu nemoj nikako ici sa insekticidima, jedino izuzev nekih ekstremnih uslova kada voce napada biljna vas i sl.u vecem broju kako nebi doslo do uvijanja lista, onda se ide opet u vecernjim satima insekticidima koji su najtolerantniji na oprasivace i-pcele i bumbare, na primer jedan takav odlican insekticid ja imam uvek u rezervi radi se o sistemiku od bayera-Calypso 480SC koristim ga i u povrcu, odlican insekticid, odlicno se folijarno usvaja u listove biljke i tako svi insekti koji grizu list ili sisu sokove gotovi su, stiti biljku 14 dana...
 
Dobro ti i kazes brate, u subotu cu predvece oprskati tim chorusom
 
protiv monilije ide upotreba organskih fungicida uoči cvatnje-POLYRAM,STAR 80,DITHANE,prskanje u punoj cvatnji,koje je i najvažnije,organskim fungicidima- BAYCOR, RONILAN DF,TELDOR,CHORUS,SIGNUM,KONKER,KIDAN,KUBIK,KUBIK PLUS i dr.
 
imam 100 stabala sljive,da li je ok da ih prskam sada pri kraju cveta sa kubik plusom protiv manilije. HVALA
 
Imam par kajsija u dvorišti i pored sve okupacije oko jabuka njih sam zanemario,pojavilo se sušenje grančica jel sad kasno za prskanje??
 
Nikada nije kasno, sto pre pocnes da se branis i lecis od bolesti to bolje, tako i voce, prskaj fungicidima kao sto je, Mankogal 80, Acord, dakoflo 720, kubik plus, kidan, Antracol WP 70 i dr. sto je stradalo stradalo sta je tu je, samo nedaj dalje da zaraza ode, znaci treba je zaustaviti i na kraju suzbiti iskoreniti... :D krajem vegetacije idi sa bordovskom corbom ona je broj 1. sto se tice fungicida, od kombinacije Sumpor+bakar ne moze nista da prezivi-gljivicna oboljenja.
 
Neznam da li je jos ko ovako tuzno prosao ove godine kao ja. Ovim kajsijama je peta godina, prosle godine su ekstra rodile.
Pocele su prvo njih 3-4 da se suse a za sada je bolest zahvatila 15 komada. Neznam, ali mislim da im je trenutno resenje jedino seča i uklanjanje iz vocnjaka ?

rv9cfp.jpg

14nd5xc.jpg

4rc5k0.jpg
 
Vidi posavjetuj se sa nekim strucnjakom opet ako imas u blizini da dodje i pregleda detaljno, vidim na ovoj zadnjoj slici da imaju dve rane na stablu-pucanje kore, ono moze biti najcesce prouzrokovano izmrzavanjem, odnosno kada se previse unosi hemijskog djubriva pogotovo ureje ljudi bacaju, ogromne kolicne azota a manjak fosfora i kalijuma, tako da vocka krajem godnie produzi vegetaciju i ne stigne da odrveni i formira nove letoraste, ostane sa sokovima u kori uhvati je mraz i posledice se vide ek u prolece, to je isti slucaj i u sljivi i ostalom vocu, nesme se kasno bacati azot, smao u jesen fosofr i kalijum....

Ovo sam napisao ako je to to ako je neka bolest monilija ili nesto drugo...sekira je zadnje resenje to je lako daj sve od sebe da do toga ne dodje...

Nadji stucnjaka neka pogleda, da li si radio analizu zemljista, jako je moguce da neki elementi blokiraju druge i zato biljka ugine to je u 99% slucajeva kada puca kora na bilo kojoj vocki, obicno je to produzena vegetacija uslet viska azota u zemlji i tople jeseni kao sto je bila prosle godine...

Probaj da ta stabla koja jos imaju koliko toliko zdravo lisce da oprskac sa fosforom i kalijumom preko lista a mozda i kalciuma dodati ako treba posto je list bled i zut, jer kosticavo voce trosi najvise kalcijuma od jezgricavog...Prskaj sto pre nebi li vocke to malo oporavilo...
 
Kole111
Ovde je rec o Apopleksiji kajsije i ne da mislim nego sam siguran u to.Sve obolele cupaj i napolje zameni ih mladim kalemljenim na belosljivi i to na visini od 80ak cm iskustva pokazuju da je to najbolja zastita od apopleksije.Inace ono sto je za tebe dobro je to da uglavnom stradaju od 4. do 7. godine starosti
Pozdrav ::namigivanje::
 
I kod mene se jedna kajsija susi, i nije nista rodila ove godine a stara je mozda nesto manje od 10 godina. Samo da napomenem da nije rec o vocnjaku vec imam tri kajsije u dvoristu. Sta da radim??

10e4lmd.jpg


mv235f.jpg


5tuuzc.jpg


33xx7i1.jpg
 
@Smedic
Kod tebe je da tako kazem laksa varijanta ovo je monilija.Sve sasusene grane poseci odmah i izbaci kada prodje berba/cini mi se da ces imati ipak malo da beres/poseci i ove grane koje je probila smola ako ih ima previse onda ostavljaj one koje su ti bitne da krosnja ostane formirana mesto gde iseces deblju granu od 20mm namazi kalemarskim voskom i cekaj jesen .
Kada 70%listova opadne kupanje stabla sa Bluebordo ili sl.U prolece pre kretanja vegetacije belo ulje +galmin i kada su cvetovi pred otvaranje "beli baloni" nesto za moniliju sto ces ponoviti kada 70%precveta vidi cega imaju u malim pakovanjima i pobedio si
Obolele grancice napolje odmah :bravo:
 
Dobar savet Kicca, hvala.

Samo da dodam malo
Kada sečeš debelu granu seci je iz dva puta da ti ne pukne u stablo kao što se vidi na slici, prvo malo izdalje a drugi put fini rez na santimetar dva od stabla. Jeste malo veći posao ali se isplati.
Drugi način zaštite posečenog mesta je mazanje svežom balegom, ima i recepata gde se ona meša sa nečim ali sam zaboravio sa čim.
 
Nazad
Vrh