Zastita kajsije od monilije! Vasa iskustva.....

Šta se ljutiš batice.... prenaučio si kako se truje a ne znaš osnovne stvari iz biologije, uzmi privatne časove ima to i za matore.
 
oktopod je napisao(la):
OK, očigledno neke teme na forumu posećuju ljudi koji imaju manje volje da pomognu.

Hvala u svakom slučaju.
Druze ,,nema ljutis",bice ti jasnije kad pogledas slike nego da ti neko objasnjava izgled balona .Slika je zakon i odmah znas kako sta izgleda.I meni su objasnjavali ,,usmeno" ali tek sam po gledanju slike bio siguran kako sta izgleda!Ja sam uvek za pomoc! :D :cool:
 
oktopod je napisao(la):
Ja sam tek pre 5 dana završio cuprozin+cipkord+galmin tretman, kad da odradim kubik plusom? jel nema tu šta da čekam u smislu cuprozin je sličan?

Ako može neko da mi objasni ili da link do teme ako ima o tim fazama pupoljka, šta je balon, šta mišje uši, i šta još ima, cvet i precvet kapiram :)

I da, koliko je ovo prskanje otrovno da tako kažem, jel bezopasno kao i plavo ili bolje maska za otrove?

http://www.bayercropscience.com.hr/Monilija_ili_palez_grancica_Monilia_laxa/
 
Meni ta monilija kod voća ponekad čudno zvuči...Imam utisak da ona stalno napada , bez obzira na vremenske uslove...A toliko smo pod pritiskom prskanja, da ako ne prskamo katastrofa, ako zakasnimo ili poranimo isto, ako su nepovoljni vremenski uslovi opet isto...Treba potrefiti idealnu meru i uslove da bi se savladala...A da ima vidljive štete ima...
 
Monilija napada kroz otvoren cvet,znači treba zaštititi zig tučka. zato mislim da je prskanje u balonima kako neke hemiske kuće preporučuju čist marketinški trik da bi prodali što više preparata, jer nemožemo zaštititi tučak ako cvet nije otvoren. A monilija je bolest koja se prenosi vetrom ,prenosi je pčela...
 
Evo jutros gledao malo ,prošlonedeljnu emisiju na b-92, o signumu...Onaj preporučuje jedno prskanje pri 20% otvorenosti cveta i drugo u punom cvetanju...A kažu da je signum papren sa cenom...I što je meni problem što imam tri višnje, dve kajsije, desetak breskvi, jednu trešnju, jednu šljivu rodnu (ono ostalo još je mlado); a na drugoj lokaciji tridesetak šljiva-ranka koje će cvetati...A sve one cvetaju u različito vreme...Dobro, prva je kajsija ali one prekjuče samo što nisu...a i juče i danas , nema šanse da izađem uzbrdo ni peške, a pada non-stop...
I sad treba biti spreman...praviti po malo i čekati trenutak...A onda te obično "uvati neki poso" i zajebeš radnju....
 
@gandrad
Probaj sa Funomil-om od Agromarketa. Male kesice nisu skupe pogodne za mali broj stabala a resavaju problem monilije provereno ja sam koristio, i koristicu u narednom periodu... :ppozdrav:

funomil.jpg
 
Imam utisak da ona stalno napada , bez obzira na vremenske uslove...A toliko smo pod pritiskom prskanja, da ako ne prskamo katastrofa,
Мој међаш има око 60а Кечкеметске руже и провукла се по нека рана. Прошле године није прскао ни једном. Само је орезао и тракторском фрезом уништавао коров. До њега су још два кајсијара која су прскана само по једном против монилије. Гледао сам стабла и нисам видео никакве последице. Овај први ове године није ни орезао а каже неће ни да прска. Ја сам поред њих посадио 37 стабала јесенас и урадио сам плаво а даље нећу ништа да прскам. Додуше уклањам балоне па нема пролаза за монилију.
 
Kako su se pokazali preparati na bazi Tiofanat - metila (funomil , galofungin t.. ) koje spominjete u kajsiji protivu monilije ?
Uglavnom koristim chorus , signum , ali ako ovi jeftiniji preparati zavrsavaju posao , da se manem ovih skupljih.. Ostalo mi chorusa od prosle godine, radije bih ga ostavio za krusku , a sad kajsije uradio sa galofunginom , sta kazete ?
 
Uradio danas sa chorusom ipak ,trazio sam po zrenjaninu galofungin ili funomil nigde nisam mogao da nadjem, bledo me gledaju,cak mi u jednoj prodavnici rekose imamo bakarni oksihlorid isto ti je to...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh