Zastita kajsije od monilije! Vasa iskustva.....

monilije, kaze mi covek da nije dobro prskati svake godine sa istim preparatom, valja promeniti...
То што ћу променити произвођача не значи ништа ако је иста активна материја.

- - - - - - - - - -

,cak mi u jednoj prodavnici rekose imamo bakarni oksihlorid isto ti je to...
Ужас! На жалост, толико су нам продавци писмени да у пољоапотеку мораш ићи са тачним сазнањем шта и колико ти треба.
Додуше, то је данас карактеристика свих трговаца. Сећам се да ми је на студијама књига "познавање робе" имала 1011 страна А4 формата а радило се само о роби широке потрошње.
 
Ja sam danas našao chorus- korus se valjda čita- kesica od 3 grama za deset litara vodem , 70 din.
Pošto imam jedjnu kajsiju ( imao sam tri , ali dve otišle) napravio sam svega dva litra sredstva ( ne pitajte me , kako sam odmerio...) i oprskao kajsiju oko pola dva, a oko četiri počela kiša...
A stanje cvetanja kajsije je tek nejasno ( blaga reč) . Na ponekom cvetu već opadaju oni beli listići , a neki pri vrhu , lepo se vidi da će tek da se otvore....inače se uglavnom lepo okitila cvetom...po tome pretpostavljam da je " u punom cvetu"...
E sad sva ova sredstva protiv monilije, koliko sam ja razumeo , su preventiva...A ustvari mi nemamo sredstvo za lečenje, već zahvaćenih cvetova...Jel tako?
 
Ma vi se zezate...Dakle , mislio sam ako se recimo zakasni dan...a monilija napadne tučak...onda džabe prskanje bilo čim, da li korus, signum, galofungin ,svejedno, džabe...jel tako?
A makaze...kad ...? Kad vidimo da počnu da se suše vrhovi i cvetovi...tad ne moraš biti znalac...
E sad ekstrasol, ne znam na koji način utiče na moniliju, da li isto preventivno ili...
Slobo, taj litar na koliko vode ide?
 
E sad ekstrasol, ne znam na koji način utiče na moniliju, da li isto preventivno ili...
Па то им је ваљда пословна тајна а кажу делује и превентивно и куративно.
Не знам чему толики страх од монилије? У задње 3 год. нисам видео неку штету од монилије у крају (Гроцка, Пударци, Бегаљица, Заклопача) ал' је зато било од мраза и града.
Ја сам баш због лаког одржавања и солидне продаје почупао скоро све крушке (у 8. години) и посадио највише кајсије.
 
Ma vi se zezate...Dakle , mislio sam ako se recimo zakasni dan...a monilija napadne tučak...onda džabe prskanje bilo čim, da li korus, signum, galofungin ,svejedno, džabe...jel tako?
A makaze...kad ...? Kad vidimo da počnu da se suše vrhovi i cvetovi...tad ne moraš biti znalac...
E sad ekstrasol, ne znam na koji način utiče na moniliju, da li isto preventivno ili...
Slobo, taj litar na koliko vode ide?

Na 100l.
A sto se tice zastite od monilije signum ima i preventivno i kurativno dejstvo ali je zato i najskuplji. Koristi se 7,5gr na 10 l vode. Imaju pakovanja od 8, 30, 100 i 500 gr.
 
Ja sam danas išao drugi put u zaštitu od monilije...Korus i antrakol.
Šljive su tek počele, ali breskve ( vinogradske) su u punom cvetu ( mada imam par komada koje su već precvetale), trešnja isto tako (možda je ostalo nekih 10% cvetova još da se otvore), čačanska rana takođe...Od ostalih, kruška polako počinje, kako koje drvo, neka 20 % cveta , neka ništa , a par njih u punom cvetu. Kajsija je precvetala....za tri -četiri dana ponovo...
 
Dali bi ovo mogla biti monilija?Na dve trogodišnje sadnice imam sumnjive grančiće.Jedino na njima nema oplođenih cvetova, nisu se razlistale a listići na pupoljcima su tvrdi i "razšuškave" se i raspadnu kada se protrljaju.Međutim pupoljci ostaju i deluju vrlo vitalno samo nerazlistano u odnosu na druge grančice. :sta:
Prva
Druga:eek:vde su dve grančice zahvaćene i jedna manja bočna
 
Opet u borbu protiv monilije ...treći put...korus, antrakol i dodao konfidor...Znam da je konfidor neki insekticid...ali za šta ili protiv čega nemam pojma....imao sam ga i izmešao ...valjda neće naškoditi...a da li će koristiti...ne znam.
Uglavnom šljive precvetale, kajsije odavno, trešnja pri kraju...breskvice takođe...neke kruške precvetale, neke u punom cvetu ,isto kao višnje...
E sad dolaze na red jabuke i dunje...Ne znam da li se i one prskaju protiv monilije?
I sa ona dva prskanja zimus i krajem marta uljem i cuproxatom, ja prskao ukupno dosad pet puta...pa nikad dosad nisam toliko prskao???
 
Bas je krenula monilija. Prskao sam plavim uljem u februaru, pa Signumom u cvetanju.
Svaki dan skidam grancice sa uvenulim liscem i osusenim cvetovima. Jedno drvo se skroz osusilo.
Imam ns4, ns6 i ns rodnu. Do sada nije bilo vecih problema.
 
Bas je krenula monilija. Prskao sam plavim uljem u februaru, pa Signumom u cvetanju.
Svaki dan skidam grancice sa uvenulim liscem i osusenim cvetovima. Jedno drvo se skroz osusilo.
Imam ns4, ns6 i ns rodnu. Do sada nije bilo vecih problema.

Koliko puta si prskao u cvetanju? Minimum je dva puta a ako ima kise mora i treci put.
 
Ja sam na smenu. Prvo chorus u otvaranju cvetova pa onda signum u punom cvetanju pa opet chorus u precvetavanju i da se ne baci - opet zveknem signum
 
Nazad
Vrh