Povratak na selo

Ajde da kažemo da je to tako kako kažeš Putine ali ipak se moramo složiti da sa 2ha obradive zemlje nema šta da traži na selu.Jedino da se bavi povrćem ali su mu tu opet potrebna ulaganja u plastenike i treba mu radna snaga.
 
Два хектар је стварно мало. Једино ако је народ иселио па може да користи још неколико хектара и ако граничи са државном земљом па краве пола године пасу бесплатно онда може.
 
Slozili smo se da je malo 2 ha,za povrce nije,pogotovo plastenike,to je vec ozbiljna povrsina,a zaboravljas koliko tamo ima zemlje da se uzme za dz samo da se obradjuje,mali milion solucija ima,a valjda planira neku buducnost,devojka zena,da pomogne,mozda ima nezaposlenih rodjaka,drugara..ljudi moji nije sve tako crno kako gledate,kad se stane i okrene malo oko sebe,vidi se sta se sve steklo,na kraju skontas koliko nas dr.... zapad i mocnici,sta se sve proslo,dobro mi guramo.politiciri i ala politicari ne pomazu,cast izuzetcima,ali gura se.
 
Puno potežete zapadne zemlje, pa kad se već kod toga...

U Holandiji zakon brani da na jednom hektru držiš više od 4 krave.

Po tome on može da drži 8 !

Već je rekao da može da radi i stričevu zemlju...

U njegovoj sredini nije problem namaći 10ak hektara dobrih livada.

Rezon mu je zdrav, bolje da sedi na svome i bude domaćin, pa makar se i neko vreme stiskao dok ne zaima, nego pečalba i nikad ništa i uvek niko.
 
Rezon mu je zdrav zato sto verovatno ne zna sta ga ocekuje. Zato i kazem da moze da proba na sitno, da prezivi, pa ako mu legne da krene ozbiljno. Lako je vama naviknutim na poljoprivredu da pricate kako je to relativno lako, a ko nema iskustva ima kicmu da iskrivi samo dok stane na noge. Covek ako oce da se preseli na selo treba prvo da zasnuje domacinstvo, pa onda da krene u ozbiljnu proizvodnju. Ogroman zadatak za jednog coveka i pitanje je vredi li truda. NIJE ISTO KAD SE PORODICA SELI NA SELO, ILI PAK SAM JEDAN MLAD COVEK. Prvo vece kad legne sam u kucu posle posla ima da padne u depresiju. Drugo je ako ode sa zenom, porodicom, ima puno familije, dovoljno ljudi za rad, pa zapregne zajedno sa njima, to vec moze da zalici na nesto, lako ce naci dovoljno zemlje.
 
Gradis svoje snove ili te neko zaposli da gradis njihove

послато са sm-a500fu уз помоћ тапатока
 
Teška je situacija svagdje... Da radiš u firmi za neku bednu platu ne ide ni to... evo ja sam dostaa mlad a odlučio sam da ostanem na selu i nastavim poljoprivredu kao i svi moji preci... opet ja sam imo mašine,zemlju,objekte a od 0 je jakooo teško početi.. problem je što u poljoprivredi nikad ne možeš reći e sad više ništa ne kupujem nego odrzavam ovo i ubijam paru... nego uvijek treba neki priključak, objekat, i tako pare koje zaradim potrosim na proširenje i mehanizaciju... opet vrtim se oko 0, ne ulazim u minus što je danas dobro :D




Gradis svoje snove ili te neko zaposli da gradis njihove

послато са sm-a500fu уз помоћ тапатока


Послато са SM-A500FU уз помоћ Тапатока
 
Citiram: mirosti
Neznam jesi li ti nekad radio u sistemu zapadne drzave, gde ti se svaki sat(i minut) posteno plati po dogovoru, u poredjenju sa nasim vecpomenutim nabedjenim gazdama(koji rade kako oni smatraju da treba-a imaju 8 ipo razreda oko skole) koji prekovremeni rad ne placaju, a radno vreme je do kada oni kazu.


Zapadni sistem rada je u Drekslmajeru u Zrenjaninu pa nesto ne vidim da se ti ljudi sto rade ubise od para, dok se od rada ubijaju sigurno... Toliko o tome da stranci posteno placaju svaki sat rada. Ne mogu ljudi posteno ni u wc da odu kad im je nuzda... Svi ti stranci jedva cekaju Srbe da ih debelo plate... To su obicne gluposti i dezinformacije. Svi ti stranci ocekuju da radis maksimalno a da tvoj rad kosta minimalno, zato i dolaze ovde. A kad covek i resi da ode tamo, onda mu se zivot svede na ono sto sam napisao u mom prethodnom postu. Opet ponavljam, drugo je kad im je potreban neko sa zanimanjem koje im je deficitarno, sve ostalo je bas ono sto sam napomenuo ranije.

2 ha zemlje pod povrcem ili vocem je ozbiljan posao, a gotov proizvod sigurno da moze obezbediti lepu zaradu. Ovo je diskutabilno i zavisi od covekovih prohteva (sto je nekom egzistencija - nekom je luksuz), ali sam siguran da nekom sa normalnim shvatanjima to moze biti fina zarada... Poluproizvod sigurno nece doneti znacajniju zaradu.
 
Poslednja izmena:
I tako se mi mlatimo i svadjamo po temi, a covek postavio pitanje i vise i ne dolazi na temu :haha:
 
Nema veze sto ne dolazi na temu,ima drugih koji slicno razmisljaju o buducnosti i u ovakvim raspravama mogu vidjet sve pozitivne a i negativne strane dolaska na selo
 
Vidi Flojd sinko(koliko ocenjujem od tebe sam bar dvostruko stariji):

To sto ti pricas o Nemackoj firmi koja je otvorena ovde, i u kojoj su postavljeni domaci menadzeri uvlakaci, a koji svoje nesto vece plate opravdavaju time sto potcenjuju i maltretiraju radnike i sami normiraju vreme i uskracuju prekovreme naknade, nema nikakve veze sa onim o cemu sam ja pisao. To je u sustini domaca firma(poput Gorenja u kojoj je plata 18000), a kojoj su takve uslove obezbedili domaci maksimalno korumpirani politicari, i koji su narodne pare utrosili za podsticaj takvih investitora.
Da si video malo sveta, nebi ni pominjao takve stvari koje spadaju u klasicne prevare..
Za decaka koji ima 23 godine, preporucio sam da nadje posla na zapadu(ili cak i istoku), vidi sveta(radi uspostavljanja realnih kriterijuma u zivotu) i zaradi neki novac kao osnovu za odlucivanje sta raditi u zivotu. Za 5-6 godina moze zaraditi solidan novac kao osnovu za svaku vrstu pocetka cak i ovde i cak ukiljucujuci i selo..
Ovde to u sadasnjim uslovima sigurno nije moguce, radio za sebe ili za gazdu..
 
[h=2]Ljubivoje ljubi svoje stado[/h]
V. Ilić | 11. decembar 2016. 08:33


PRE nešto više od deset godina, Ljubivoje Milinković je ostao bez posla u tamošnjoj firmi, i nije otišao na biro, kao neki drugi, već se vratio u svoje rodno selo u Dragačevu, Gornji Dubac. Tu je napuštajući vrevu i umoran od gradskog života našao smiraj baveći se uzgojem ovaca. Prvo je imao svega tri ovce, a danas stado od njih čak 184. Želja mu je da ih u ima 500, i siguran je da će mu se to uskoro ostvariti.

25%20Ljubivoje%20ovce%20(2)_620x0.jpg



Dok je bilo lepšeg vremena, Ljubivoje bi sa stadom prepešačio i do 20 kilometara dnevno, sve po pašnjacima i obroncima planine Čemerno tragajući za sočnom travom.

- Po ceo dan sam sa njima. Trudim se da im obezbedim dobru travu, pa iz tog razloga svakog leta idemo na planinu, gde su uslovi dosta bolji. Šetam se, i pričam sa njima. Svaku znam kako vabim, znam svaku pojedinačno "u glavu". Gde god da krenem, one me prate - kazao nam je Ljubivoje.


Ovaj Dragačevac nam kaže da je u stadu najstarija ovca ona kojoj je nadenuo ime Kaća. Ipak, posebno mesto u stadu ima ovan nazvan Piki, koji čak često sa Ljubivojem boravi u kući. Veli nam da je Piki veoma pametan ovan i da se vrlo lako nauči dresuri.


25%20Ljubivoje%20ovce%20(1).jpg




Kada mi telefon zazvoni u kući, Piki ode i donese mi slušalicu. To je brzo naučio - ispričao nam je Ljubivoje.

Ovaj Dragačevac svakome bi, naglašava, savetovao da se, ako ima uslove, vrati se selu i prirodi. Vratio se u selo, kaže, sa tri ovce, a danas predvodi stado koje vredi oko 30.000 evra. Time, kaže, nije opterećen, već mu je samo želja da u stadu ima 500 ovaca...

25%20Ljubivoje%20ovce%20(3).jpg



http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.html:639353-Ljubivoje-ljubi-svoje-stado





Ako je mogao čovek u godinama, žrtva tranzicije, a što ne bi mogao mlad čovek pun snage i elana ?!

Ne no mu je bolje da sluša mudrosere kako tamo negde, u dalekom svetu ima kolača na grani, a nedeljom padaju zlatnici sa neba.


 
Vidi Flojd sinko(koliko ocenjujem od tebe sam bar dvostruko stariji):

To sto ti pricas o Nemackoj firmi koja je otvorena ovde, i u kojoj su postavljeni domaci menadzeri uvlakaci, a koji svoje nesto vece plate opravdavaju time sto potcenjuju i maltretiraju radnike i sami normiraju vreme i uskracuju prekovreme naknade, nema nikakve veze sa onim o cemu sam ja pisao. To je u sustini domaca firma(poput Gorenja u kojoj je plata 18000), a kojoj su takve uslove obezbedili domaci maksimalno korumpirani politicari, i koji su narodne pare utrosili za podsticaj takvih investitora.
Da si video malo sveta, nebi ni pominjao takve stvari koje spadaju u klasicne prevare..
Za decaka koji ima 23 godine, preporucio sam da nadje posla na zapadu(ili cak i istoku), vidi sveta(radi uspostavljanja realnih kriterijuma u zivotu) i zaradi neki novac kao osnovu za odlucivanje sta raditi u zivotu. Za 5-6 godina moze zaraditi solidan novac kao osnovu za svaku vrstu pocetka cak i ovde i cak ukiljucujuci i selo..
Ovde to u sadasnjim uslovima sigurno nije moguce, radio za sebe ili za gazdu..

Ako nije tajna gde si to ti radio u inostranstvu i koliko dugo?
 
Nemacka i Austrija po nekoliko godina. Bio sam u vecini evripskih drzava poslom a ne od zezanja i turizma.
Nebih da ti kvarim uverenje da poznajes zapad bolje od mene, jer i neznam gde si ti radio i koliko.
Ja bih voleo znati odakle ti losa iskustva u radu na zapadu..
 
Pa eto vratio sam se.. Izvinjavam se sto tebe nisam pitao da se vratim.
Takodje imam svoje misljenje koje zasnivam na svom(a ne tvom) iskustvu, a valjda i kakav-takav ljudski integritet..
Nisi odgovorio na moje pitanje!?
 
Nisam ti ni trazio da me pitas da se vratis,niti je to potrebno,nego me strasno iritiraju osobe koje samo znaju reci idi odavde,a nisu spremni **greška da pomjere da urade nesto na bolje,barem u svojoj lokalnoj zajednici pa onda na dalje..
A i nisam ja naveo da sam imao problema sa poslodavcima nego sa drzavom koja ti da dosta a skoro toliko uzme jer ti je u proseku tolika plata,osim ako nisi siptar pa vas 6 radi i sve na kamaru stavljate,a da radim nekom i da zivim kao sto mogu da zivim ovde neka hvala,plus radis poslove koje oni nece da rade,naravno osim ako nisi doktor ili magistar,sto sam vec i naveo...
a imam u porodici clana koji je tamo proveo 40 plus godina i to u bolja vremena dok je tamo bila dojc marka a ne euro..Ja idem tamo sl mesec al ne idem da ostanem,idem da kupim i da se vratim kuci.al cu poslusati tebe,upicu i malo karaktera i integriteta od tog cudotvornog naroda....sreca nisam imao od koga kuci da to naucim i od svog naroda i istorije..saberi se malo covece..mrzelo me je da pisem al ajd.

I da ne pitah te ako nije tajna u kom periodu si otisao za inostranstvo,da nije od 90 ih pa d0 2000 ih?
 
Poslednja izmena:
Dok mi naglas razmišljamo prolazi vrijeme a postavljač teme se nije nikako oglasio. Možda je već odustao od sela. Ići van ili ostati je velika dilema. Ima svakakvih ljudi. Nekima to odgovara a neki nemogu podnijeti. Ne znamo šta ih tjera ni šta ih vuče da ostanu. Kao dati dobar savjet? Evo jedna priča:
Umre jedan čovjek i dospije u raj. U raju sve lijepo kako samo može biti, ali čovjek je bio za akciju i nije mu se dopalo cvrkutanje ptica i žubor vode. Požali se on Svetom Petru a ovaj mu reče:" Imaš dvije mogućnosti. Raj i pakao, ali ti ne preporučujem pakao". Ali čovjeka je kopkalo kako je tamo pa navali na Petra da ga pusti na mjesec dana. Petar ga je odgovarao ali na kraju popusti i otvori vrata i čovjek izađe. Odmah se otvoriše vrata pakla i on uđe. Tu ga dočeka auto i odveze na jahtu. Na jahti djevojaka, hrane, pića, pa na krstarenje i mjesec dana začas prođe. Vrati se on u raj i sad postade još tužniji i poče dosađivati Petru da ga opet pusti malo u pakao. Petar mu reče: "Nemogu te pustiti malo tamo malo ovamo. Moraš izabrati gdje ćeš ali ti ne preporučujem da ideš." Čovjek je bio uporan i Sveti Petar ga pusti i zatvori vrata raja. Čim su se otvorila vrata pakla pojavi se neki đavo i nesretnika nabi na trozubac i ubaci u kotao na kuvanje. "Jao šta je ovo? Gdje je auto? Gdje su djevojke? zavapi čovjek. "E moj prijatelju. Izgleda da ti ne razlikuješ turizam od iseljeništva. " reče đavo.
Kad čovjek kreće orjentaciono zna šta ostavlja. Namjerno nekažem da zna jer vrijednost onoga što imamo se mijenja u odnosu na ono sa čim ga upoređujemo. Ne znamo šta nas tamo čeka. Znamo priče. Neko je bio na krstarenju a neko u kotlu. Možemo da se nadamo da nećemo završiti u kotlu ali koliko je to sigurno. Ako imamo sreće možda završimo kao ložač a ne onaj u kotlu, a raj. E to je već druga priča.
 
Pricamo o razlicitim stvarima.
Zelim ti puno uspeha u volontiranju za lokalnu zajednicu.
Nisi i dalje odgovorio na moje pitanje, a i ne moras jer vidim da pricas o necemu sto sam ja davno prevazisao.
Ne pricam o patriotizmu na sva usta, kad za svoju naciju odradim nesto, cutim i netrazim publicitet.
Prijatno vece
ps. Verovatno si ok lik, ali morasprihvatiti da za nasu naciju postoji i pametniji put od rala i volova..
 
Kod nas covjek se vratio iz inostranstva,napravio stalu,nabavio dvije ture junad,...rasprodo to sve i povuko zenu i djecu sa sobom ponovo u austriju...njemu je ocito tamo bolje
 
Nazad
Vrh