Zastita vocnjaka od mraza

Pisalo se ranije ima i adresa proizvodjaca,slika,itd...... Kod nas ih nema mada neka improvizacija ne deluje komplikovano.Desetak sati ovakvih buktinja mi prvi put deluje realno ako se ima neko savremenije praceje temp. pa cim krene ispod -1.......pali Djuka! Opet je problem ko ima par ha na po 20-30-40 ari......
 
Evo sta kaze profa Keserovic, pored paljenja vatre, orosivaca , pomaze i kpk ko ima >>>

Takođe, savetuje da voćari koji imaju sisteme za navodnjavanje kap po kap, a takvih je dosta, uključe sistem sat-dva noću, večeras ili u četvrtak ujutru, kada su najavili najniže temperature.-Neka puste sistem da radi jer ipak, kada se voda ledi, ona odaje toplotu koja može da spase voćnjak ako je stepen ili dva ispod nule – poručuje ovaj stručnjak.
Posto imam dva vocnjaka na jedan cu pustiti kpk da probam a drugi cu atomizerom i u krug
 
Pisalo se ranije ima i adresa proizvodjaca,slika,itd...... Kod nas ih nema mada neka improvizacija ne deluje komplikovano.Desetak sati ovakvih buktinja mi prvi put deluje realno ako se ima neko savremenije praceje temp. pa cim krene ispod -1.......pali Djuka! Opet je problem ko ima par ha na po 20-30-40 ari......
Taj parafin se nekada mogao naci ,ja se raspitivao prethodnih dana i nema nigde.Nekada se to prikupljalo kako cujem kod gasovoda,rafinerija.Dobra stvar da podigne 1 stepen koji nekada bude odlucujuci faktor i granica imas ili nemas rod.
 
Nisi se na dobrom mjestu raspitivo.....vidi u najblizoj cvjecari gdje nabavljaju svijece,oni ce ti dati dobavljaca,a ti sa njim vidi gdje se izraduju....samo ..ja vjerujem da je to skup sport
 
Ovde kod mene u jedom manastiru prave svece od parafina radio sam malo taj posao na ispomoć.Parafin stize iz Kine u tablama od oko 5-6 kg pretapa se i ide na dalju obradu.
 
Trebam savet od iskusnijih paliguma :) .Jel bolje upaliti sve gume na gomilama odjednom ili dodavati po jednu kad sve izgori.
 
A ona slika sa zalivanjem iz francuske sto je kolega sljivar postavio mi deluje bas brutalno :) Zar onaj led nece naneti neku stetu?! Cuo sam da na svaka 2mm leda skace temperatura za 2'c unutar tako da nema stete...
 
Nazad
Vrh