Willamette u Vojvodini

Vojvodjani ne dozvolite da vas obeshrabre pojedinci. Boli ih sto su do skoro mislili da samo oni mogu da proizvode maline, cim je dosla konkurencija odmah kmece.
 
Jonini, Voleo bih da mi objasniš zašto vilamet i miker ne bi mogli biti profitabilni u Vojvodini... Banane i limun naravno da ne mogu kod nas, ali to ne znači da jagoda ne može tamo gde uspevaju banane... Ali tamo se ne gaje jer nemaju potrebe, zbog malopre pomenutog voća...
Vlado, slažemo se. Ali da živimo u uredjenoj državi, Vojvodjani ne bi gajili malinu, nego kulture koje su pogodne samo za te ekološke uslove. Gajili bi takođe isplative kulture, pored žitarica i ovoga što se sada gaji, kao što je recimo hmelj, lavanda (ne pada mi trenutno ništa drugo na pamet)... E u tom slučaju bi bilo lepo i onima koji tradicuonalno gaje malinu, jer nemaju toliko mogućnosti kao mi u ravnici... I svi zadovoljni... Ali ne živimo u uređenom sistemu pa se svi borimo

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Ova tema je pokrenuta kako bi se razmenjivala mišljenja i iskustva vezano za konkretnu sortu maline.
Ne razumem potrebu da bilo ko iz malinarskih krajeva Srbije negira ostvarivost ove ideje. Gledajte svoja posla, šta ćete vi u ovoj temi ako već ne želite da pomognete .?
A onda se tu kao u svakoj trećerazrednoj sapunici pojave neki koji nisu ni iz jednog od ova dve geografska područja, pa bez apsolutno ikakve potrebe ubace po koju reč "podrške" kako bi nakupili što više "dugmića zahvali se", a naprave naizgled bezazlenom porukom samo štetu bez ikakve koristi.
Sa druge strane opet ne vidim ni razlog ljudi iz Vojvodine da odmah burno reaguju, pa zaoštravaju bespotrebno. Da li će taj Vilamet i u kojoj meri uspeti ne znamo. Ako bude uspeo, da li će imati kvalitet kao što ga ima onaj u brdskoplaninskim krajevima, ni to ne znamo. Probajte, zasadite, potrudite se, pa ako uspete onda to tim istim uspehom i dokažite.
Ovo su ozbiljne stvari, ozbiljne teme, uloženo je mnogo, ulaže se i dalje, te bi shodno tome trebalo razumno i pametno razmišljati za budućnost malinarstva i svim silama raditi na tome, svako na svoj način.
Valjda je dosta bilo podela, zar nam je potrebna i ova nova, malinarska.?
Što same teme tiče, dobra je i treba da postoji.
Nema velike filozofije vezano za ovu temu pa je ne treba ni praviti. Nije tu presudna kvalitetna zemlja, već njena struktura i nadmorska visina na kojoj se nalazi. Potrebno je prvenstveno videti kako što lakše skidati Ph i onda kroz iskustvo, vremenom, saznavati kako će se sve to razvijati u niziji.
Najveće pitanje koje bi trenutno trebalo svi sami sebi da postavimo je šta će se u budućnosti uopšte dešavati sa malinom. Koliko se proširuje kod nas i u okruženju, a kolika je realna potreba za njom.? Sve više se govori o tome da je malina kada stigne do krajnjih potrošača, nekoliko godina unazad postala luksuzna roba. Znači da je po toj ceni ne mogu svi sebi priuštiti, pa će kupiti nešto što košta manje. Mora se imati na umu da je problema sa izvozom i cenom maline bilo i ranije o čemu svedoče mnogi koji su tada bili u poslu. Zamislite sada, posle ovoliko masovne ekspanzije širenja malinjaka šta se sve može dešavati, svima nama naravno.? Biće u budućnosti i mnogo više nametnutih ulaganja, kojih nije bilo ranije, počev od nekih sanitarno-higijenskih rešenja, pa do pojave nekih novih bolesti i insekata, zbog kojih se sve više i više izdvaja za zaštitu, a samim tim povećava cena koštanja jednog kg maline. Zato smatram da je prilikom izbora onoga čime ćete se baviti provera tržišta najvažnija stvar, a ta stvar ovde trenutno nimalo dobro ne stoji.
Ni sam ne znam da li sam i koliko u pravu, uvek neko bude, a vreme pokaže ko je taj. Ko može da ulaže, da radi, da održava i da čeka cenu, neka izvoli. Onaj ko nema velikih mogućnosti, velikog izbora na zemlji koju poseduje, u neku ruku i donekle je primoran na to. Drugi neka razmisle, to je barem moje mišljenje.
Ovom porukom ne stajem na bilo čiju stranu, ne želim ni da izazovem salvu sa jedne a kritiku sa neke druge. Ja sam i malinar u manjoj meri, ali voćar nekih drugih kultura prvenstveno i neko kome ovde apsolutno niko nije konkurencija, pa ne bih želeo ni da me neko tako doživi. Ne želim ni da se ova tema odvede u pogrešnom smeru, jer znam da pojedinci na forumu jedva čekaju da "zakuvaju" na temama. Prosto sam osetio potrebu da napišem ono što mislim, a na ovoj temi više neću pisati niti se mešati u bilo šta, jer iskreno ne vidim potrebu za tim. Ona ima svoje ime pa u tom okviru i treba da funkcioniše.
 
djadjo mudro zboris, samo sam pokusao da objasnim da to nece biti tako lagano i na kraju konkurentno , a tu sam da vam pomognem ako vam nesto treba , toliko o zavidnosti
 
djadjo mudro zboris, samo sam pokusao da objasnim da to nece biti tako lagano i na kraju konkurentno , a tu sam da vam pomognem ako vam nesto treba , toliko o zavidnosti
Ja te molim još jednom da nam objasniš zašto to neće biti lagano i konkurentno? Tim odgovorom ces is nekome od nas pomoći, jer napisao si da to želiš... Da vidimo gde ko od nas greši

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
ja ti mogu pomoci oko izbora pravog sadnog materijal , vremena i nacina sadnje, djubrenja ,navodnjavanja,vezivanja, zakidanja zaperaka ,zastite ... ali ne mogu ti resiti nedostatak pogodnog ph zemljista(a da te ne kosta),nedostatak nadmorske visine gde vecina stetocina teze se nastanjuje(a opet da te ne kosta), nedostatak svezih i rosnih noci u vreme berbe ( a opet da te ne kosta), velikog broja maglovitih dana koje malina ne podnosi(da te ne kosta)........... ali ti joj mozes sve ovo prilicno omoguciti groz razne poluzatvorene, zatvorene,kontrolisane sisteme gajenja ali to ipak kosta a nama je priroda dala dzabe, razlika izmedju ova dva polozaja uzgajanja daje slabu konkurentnost na stetu vojvodine,ispravite me ako gresim.
 
Jedino sa čime se mogu složiti sa tobom jeste oko pH zemljišta... Ali to je lako rešivo...
Nisi naveo još jednu prednost veće visine a to je malo veća količina padavina. Ali ko želi ozbiljno da se bavi ovim, i taj na planini bi trebalo da uvede navodnjavanje... Pa i zasenu, jer je na planini jači intenzitet zračenja...
Prema tome, iz mog ugla struke životne sredine,tj.ekoloskih uslova više je pozitivnih stvari za niziju nego visiju...



Sent from my K013 using Tapatalk
 
ma puno ti toga nisam naveo,mrzi me da pisem zato sam stavio ..... pa zamisli kisno prolece,tada i kod nas na nagibima kojim nemoze traktor da ide dolazi do podizanja podzemnih voda i susenja korena. malina ne moze da izdrzi48 sati u zabarenom, a u ravnici to je veliki problem
 
Aha... Znači polana i polka nisu maline čim mogu da izdrže ovo sto si naveo?
Ako te mrzi da pišeš sve što znaš onda bolje nemoj nista... Jasno je da pokušavaš da odvratiš one koji žele da uzgajaju vilamet "tamo gde ne treba"...
Ja ne sumnjam u tvoje znanje, da ne bude zabune, ali nemoj hejtovati one koji žele da uspeju... Neka i komšijina krava bude zdrava, bolje je tako

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Willamette kao biljka sigurno ce roditi u Panonskoj ravnici.Koliko kg.i koliko godina ?To neznam!Niko to nije ovde ili bilo gde opisao. Pokusaj!Moji rodjaci u Sremu prema F.Gori su davno sadili (tri puta ) na placu oko vikendice,i kazu da su sitne i ,,skuvane,,,doduse prska ih samo kad i ostalo kosticavo voce?Posle par godina dali smo mu opet rasadu a on ih zalivao i opet kaze posusile se?Sad mu saljemo ubrane u kofe autobusom ili dolaze sami jer im polana nije po ukusu.Raspitaj se da li ga sade u Madjarskoj? Ako hoce kod njih hoce i juznije.Da znas Willamete je malina koja moze da rodi u '' farmerskoj proizvodnji'' do 150 ili 180 kg(prevod sa instituta u Oregonu USA,koji ga je sredinom proslog veka i selektirao) i to u dolini reke po kojoj je i dobio ime a koja je medju najplodnijima u svetu(vulkansko tlo?) i gde su prinosi medju najvecim u svetu za mnoge druge kulture(izvor Wiki).

- - - - - - - - - -

Mislim da Vam je lakse da sednete u traktor,zakacite uredjaje,ukljucite klimu i CD,nego da stojite od 5-20 sati na suncu ili po rosi.Ja nemam uslove zbog konfiguracije terena ,masina i sl.a sigurno bih radije i lakse obradjivao ratarske kulture.Lakse je.Neznam za zaradu?Vidi sigurno vise volim da ja vise zaradim nego neko drugi.To je prirodno valjda?Bicemo na forumu i dalje a i praticu temu zbog mog misljenja da je verovatnoca za uspeh visegodisnjrg zasada mala.
 
ma puno ti toga nisam naveo,mrzi me da pisem zato sam stavio ..... pa zamisli kisno prolece,tada i kod nas na nagibima kojim nemoze traktor da ide dolazi do podizanja podzemnih voda i susenja korena. malina ne moze da izdrzi48 sati u zabarenom, a u ravnici to je veliki problem
Kod nas kada padne 50l/m2 kiše voda ne leži na zemlji jer je zemlja černozem ili crnica i ima dobru propusnost , pre nego sam došao u vojvodinu i ja sam žive na većoj NV oko 500m tamo kad padne velika kiša zemlja mnogo teže upije vodu stvaraju se bujice ...
 
Ne znam zasto izmisljati toplu vodu kada je neko pametan napisao da su optimalni uslovi gajenja vilameta od 300 pa cak do 2000 m NV!!! Niko nije rekao da on nece narasti i dati neki plod, ali koliki i kakav???? Ima moj komsija drvo banane veoma veliko i lijepo, al ne vidjeh majmune da se penju po njemu... :D
Imaju provjerene sorte koje se uspjesno gaje i radjaju u ravnici i gaje se po madjarskoj, poljskoj..... a koje daju uveliko bolji rod nego li vilamet koji ni u optimalnim uslovima tesko prebaci 1,5t. Ako neces ove dvorodne sorte polku i polanu ima jako dobrih jednorodnih sorti, koje su vrlo kvalitetne, a radjaju puno bolje od vilameta i gaje se u ravnicama panonske nizije.
Ovo ne pisem da bi nekoga obeshrabrio u svom pionirskom pokusaju, al ja licno nebi ulagao pare u tako nesto, sem mozda da cisto za probu posadim maksimalno 10 metara.
 
A misliš li da biljka "zna" da li je posadjena na 100m koliko je otprilike u Vojvodini ili 300mnv? Razliku između te dve visine ne može niko i nista osetiti...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Mislim da Vam je lakse da sednete u traktor,zakacite uredjaje,ukljucite klimu i CD,nego da stojite od 5-20 sati na suncu ili po rosi.Ja nemam uslove zbog konfiguracije terena ,masina i sl.a sigurno bih radije i lakse obradjivao ratarske kulture.Lakse je
Pa jeste lakše, ali šta ću ja sa traktorom na 20ari?
I ti si došao da ubedjujes ljude da ne sade vilamet...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
A misliš li da biljka "zna" da li je posadjena na 100m koliko je otprilike u Vojvodini ili 300mnv? Razliku između te dve visine ne može niko i nista osetiti...

Na to tvoje pitanje ja tebe pitam: Sta banana zna na kojoj je geografskoj sirini posadjena, a na istoj udaljenosti od ekvadora juzno radja, a sjeverno nece??? ili je banana mozda gluplja ili pametnija od maline??? :(

Sa tobom se ne vrijedi raspravljati, kad ne znas osnovne tipove klima i razlike izmedju njih, te uticaj nadmorske visine.

Vilamet je ukrsten prije vise od 75 godina i o njemu je do sad napisano vjerovatno na hiljade studija i doktorata.... i mislis da do sad vec nije pokrsavan da se gaji svugdje jer je do skora bio vodeca sorta u svijetu. I sve litarature pisu sta su optimalni uslovi za njegovo uzgajanje, al eto ti si pametan i nevjerujes, pa ces da ga uzgojis u vojvodini.
Neka ti je sa srecom....
 
Druže, ja sam profesor geografije između ostalog. Ja sam mislio na 100m i 300m u Srbija, dakle na maloj razdaljini... Praktično je potpuno ista klima na te dve nadmorske visine... 100m i 800m je već druga priča...
Hvala, ali samo lud se uzdaje u sreću, a pametan na znanje. Meni nije potrebno ni jedno ni drugo, jer ja ga neću saditi, nego polanu... Samo dajem podršku onima koji žele, tj.branim ih vas koji bi ste da ih obeshrabrite...
Bas zato sto su sve te studije stare, a tehnologija se menja velikom brzinom, pa bi i te studije trebalo revidirati...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Pa nebi se bas slozio ni sa tom konstatacijom.... radio sam i zivio jedno vrijeme u Novom Sadu i nemozes reci da je klima i uslovi isti na Fruskoj gori i u NS ili Somboru recimo. Ni prosjecna temperatura, ni kosava koja brise ni mnogo drugih faktora.... Na svakih 100 metara prosjecna temperatura pada za cca 0,7 stepeni... itd...itd Da ne pricamo o tome da ima puno vise preduslova za razvoj bolesti na nizim nadmosrskim visinama, sto je jonini pokusao da ti objasni pa je digao ruke, a evo dizem i ja....
 
Da, ali nisam hteo da mešam i orografske faktore...
To da temperatura opada tako kako si rekao nema veze sa realnošću. Tako su i mene ucili u osnovnoj školi... Opada ona sa visinom, ali ima tu jos mnogo faktora... Ali nećemo o tome...
To ste vas dvojca zaključili da su "bolji" uslovi za razvoj bolesti...pa sad treba da vam verujemo... I nemoj opet o studijama... Neko je napisao, pa ostali samo copy-paste i svi naučnici
I ta košava što si je pomenuo, reklo bi se da utiče negativno na bolesti, jer smanjuje vlažnost koja je potrebna za razvoj gljivicnih oboljenja ?


Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Pa jeste lakše, ali šta ću ja sa traktorom na 20ari?
I ti si došao da ubedjujes ljude da ne sade vilamet...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
NE!POSADI slobodno,ali napisite Vasa iskustva u gajenju.Zasto?Imam planove ako uspe gajenje u niziji da kupim 1 ha u ravnici .
MOLIM VAS POSADITE WILLAMETTE !
Ja Vas savetujem da zasadite min. 1 ha maline,sa ovih 20 ari otvorite novu temu Gajenje maline na placu za sok i hladnjak?
Ja ubedjujem ljude da sade Willamette u ravnici ali samo sertifikovani sadni materijal,ako je moguce uvoz iz Engleske,a moze i sa instituta uz max.ulaganje po preporukama PSS-e i prskanje po kalendaru BASF-a,Syngente i dr.,jedino ako kosava nastavi da duva i pomogne Vama u povecanju prinosa i smanjenju bolesti.Iskreno za mogucnosti kosave u smanjenju bolesti prvi put cujem.Valja se i psenica netretira pesticidima u ravnici zbog kosave?
Stop!Odjava na ovu temu jer nisam dobro dosao!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh