Willamette u Vojvodini

Evo jedno pitanje. Pošto nekima od nas bi naredne 2017.g. trebao da dođe prvi rod, kako izgleda ciklus branja (svaki dan -svaki drugi, pre podne -ceo dan, kako izgleda kontakt sa otkupljivacima-isplata svaki dan, keš na račun... ambalaža na revers ili... prva duga klasa robe...) u suštini na čega treba obratiti pažnju. Neke stvari i znamo ali voleo bih da čujemo iskustva iskusnijih ! ? Još jedna stvar šta raditi sa bočnim granama koje su često prilično izrasle?

Ajde okaci par slika, koliko su izrasle, koliko ces vezes na metar, na kojoj visini planiras gornju zicu, kap po kap...? Na osnovu toga ce ti neko ili ja odgovoriti koja radna snaga ti je potrebna za prvu godinu i koliko da ocekujes malina.. A sto se tice rada ocekuj da ces u sredini branja, tacnije nekih 12-15 dana raditi od zore do mraka (2018+). I ti a i radnici koliko ih budes imao...
 
Posadio bih na okucnici maline ,ukupno oko 50 duznih metara.Koliko rastojanje da stavim izmedju redova ,za rucnu obradu,a koliko rastojanje u redu?
 
Posadio bih na okucnici maline ,ukupno oko 50 duznih metara.Koliko rastojanje da stavim izmedju redova ,za rucnu obradu,a koliko rastojanje u redu?

Ako si mislio na Vilamet:
2-2,20m/20-25cm
Pravac sever-jug, ili barem približno tome ako je moguće, a ako nije onda malo veći razmak između redova.
 
Poslednja izmena:
Da li ovde ima nekoga ko se bavi proizvodnjom malina u okolini Sapca? Interesuje me koliki je prosecan prinos po aru, kakva je situacija sa cenom i otkupom? Sorta Willamet, naravno.
Hvala.
 
Sta uzimate kao prednost gajenja Vilameta u odnosu na Polanu i Polku? Kolika je razlika u ceni, kolika u prinosu?
 
Je l`ovo nadovezivanje na moje pitanje u prethodno postavljenoj poruci? Ako jeste, nemam neki poseban razlog sto me interesuje Willamet osim toga sto mi je tehnologija proizvodnje kod ove sorte apsolutno poznata. Polka i Polana se malo drugacije gaje, a prinosi su relativno slicni... Ako smatras da to i nije bas tako, napisi kakvo ti je misljenje ili iskustvo, pa da uporedimo.
 
Vise puta ovde pricano o tome i nema smisla porediti jednogodisnje i dvogodisnje sorte, svaka ima svoju namenu. Osnovno je sto se vilameta tice da je industrijska sorta dok su ostale konzumne. Vilamet berbu sprzis za mesec dana a ove beres do mraza po malo.. Sve ima svoje i nezahvalno je poredjenje.
 
Sorte maline su jednorodne ili dvorodne. Ali bez obzira, tacno je to sto kazes da ih je tesko porediti. Svaka ima svoje prednosti i nedostatke...
Imas li ti iskustva sa uzgojem nekih od ovih sorti?
Hvala.
 
Uvek ih tako i zovem al' onda cesto dobijam poruke tipa "kako mislis dvorode" i slicno pa sam poceo i ja da ih zovem letnjim i jesenjim ;-) Bavim se samo jednorodnim sortama, druge mi nisu bitne.
 
Nisam napisao ispravku zbog tebe, nego generalno mislim da ne bi trebalo menjati prave nazive, pravila i sl. samo zato sto je tako zazivelo. Moramo se drzati onoga sto valja i sto je ispravno.
Nego, da se vratimo proizvodnji. Mene vrlo interesuje neki prosecan prinos malina po aru ili po hektaru u Sapcu, ili makar tvoju pretpostavku od koliko do koliko se to krece u tvom kraju.
 
Sta uzimate kao prednost gajenja Vilameta u odnosu na Polanu i Polku? Kolika je razlika u ceni, kolika u prinosu?

Posto ima dosta tekstova o razlikama izmedju sorti ja necu da se bavim teoriskim delom nego cu da ti kazem nesto uopsteno.
Ako gajis polku i polanu zaboravi na more, jer ces da ih beres citavo leto. Vilamet, miker, itd... oberse, pare u dzep i pravac Crna Gora ili ti neka druga destinacija ;)
 
Pa mozda covek ne voli more vec planinu i skijanje, taman naplati a sneg padne:haha:.
A ako bas objasnjavas uopsteno, procitajte na ostalim temema o malini zadnjih par postova pa ce Vam biti jasno za sta se koristi koja sorta, koje su prednosti kao i sta se sa cim mesa i koja sorta pravi problem u izvozu zamrznute maline. I onda ce kolega Bojcetic dobiti odgovore na pitanja.
Normalno da prizvodjaci nisu krivi za to vec zna se ko...
 
Poslednja izmena:
Slike

Ajde okaci par slika, koliko su izrasle, koliko ces vezes na metar, na kojoj visini planiras gornju zicu, kap po kap...? Na osnovu toga ce ti neko ili ja odgovoriti koja radna snaga ti je potrebna za prvu godinu i koliko da ocekujes malina.. A sto se tice rada ocekuj da ces u sredini branja, tacnije nekih 12-15 dana raditi od zore do mraka (2018+). I ti a i radnici koliko ih budes imao...
2vvj3au.jpg


- - - - - - - - - -

2cqcsxf.jpg


- - - - - - - - - -

2eye6nn.jpg


- - - - - - - - - -

Imam samo ove tri slike, ne pokazuju najbolje kako izgleda... ima deset redova po 120m s tim da su zadnjih tri-četiri reda loši, prilično slabi.

- - - - - - - - - -

Ne mogu da ti kažem koliko ću da ostavim u dužni metar pošto je šaroliko. Ima delova koji su zaista gusti i dobri a ima i slabih delova. Tamo gde mogu planiram 4-5u metar. Mislimo da stavimo kap po kap. Prosečna visina je pred zimu bila oko 160-170cm

- - - - - - - - - -

Koliko tu treba radnika
 
Uporedjivati jednorodne i dvorodne sorte malina je krajnje neumesno i mene kao proizvodjaca vredja.Da pojasnim psenica iz Panonske nizije je medju najkvalitetnijima na svetu i u V.Britaniji istu mesaju sa psenicom iz Kanade i V.B. da bi mesili hleb a svoju samu psenicu koriste za ishranu zivotinja.Tako je i sa malinama.Dvorodne se mesaju sa jednorodnim da bi se prodale krajnjem kupcu a ne jednorodne sa dvorodnim,jer samo dvorodne kranji kupci nezele ili izbegavaju da kupuju.I jedno i drugo su malina ali njihovi kvaliteti su neuporedivi.Zasadi,probaj pa napisi.
 
Ako se zemljiste pazljivo pripremi, postavi zasena i imaju kap po kap, malina u vojvodini moze da uspe.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Naravno da može da uspe, a verovatno može i bolje nego na većoj nadmorskoj visini... Jer sve što uspeva na većoj nadmorskoj visini uspeva i na manjoj, dok obrnuto ne važi u nedogled... Kao što krompir može i na 1500m i na 50mnv...a oni koji žive i rade na većim visinama su prinuđeni da ga gaje jer imaju mnogo manji izbor vrsta koje uspevaju... Tako da će vilamet i ostale sorte brže doneti rod nego na planini... A o kvalitetu zemljišta suvišno je govoriti ko je u prednosti... Ne postoji šansa da ne bude tako...

Sent from my K013 using Tapatalk
 
pa pazi ima kod nas u arilju ljudi koji uspevaju da odrze u zivotu kivi,limun ,smokve pa cak i banane ali to ne znaci da se sa tim moze uci u profitabilnu proizvodnju sa ovim sam ti sve rekao . vojvodina i polka i polana to moze(ako je u narednom periodu neko bude hteo odkupiti)a vilamet i miker to tesko
Naravno da može da uspe, a verovatno može i bolje nego na većoj nadmorskoj visini... Jer sve što uspeva na većoj nadmorskoj visini uspeva i na manjoj, dok obrnuto ne važi u nedogled... Kao što krompir može i na 1500m i na 50mnv...a oni koji žive i rade na većim visinama su prinuđeni da ga gaje jer imaju mnogo manji izbor vrsta koje uspevaju... Tako da će vilamet i ostale sorte brže doneti rod nego na planini... A o kvalitetu zemljišta suvišno je govoriti ko je u prednosti... Ne postoji šansa da ne bude tako...

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh