Žalfija

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.751
Lokacija
jagodina
Nema teme pod ovim nazivom, a interesuje me dosta toga...
Naime proletos, kad sam kupovao semenje paprike i drugo , dođe mi pod ruku i seme žalfije...posejem ga i nikne... vrlo malo...svega pet stručeta.
Rasadio sam to, kad je došlo vreme i to u sistemu kap po kap ,pored bostana na foliji...
I isteralo to... svih pet biljaka..
Interesuje me kako se ona sprema ? Da li se suši, kao recimo neven...da li listovi, da li cela biljka...
Kako se kuva čaj od nje...mislim jel se samo prelije ili se kuva? I na kraju...
Za čega se koristi..mislim šta leči ili zalečuje? Ili je to trebalo biti prvo...
Da li je to višegodišnja biljka ? I da li je , možda , mogu sada presaditi? I kako podnosi zimu...hoće ili izbiti opet na proleće?
 
Evo jedan link gde ima odgovora verovatno na većinu pitanja -- Žalfija

Uglavnom je interesantna za proizvodnju etarskih ulja, manje za potrebe čajeva. E sad da ti prepisujem šta sve ima na netu nema puno smisla, bilo bi najbolje da se javi neko ko ima praktičnih iskustava u gajenju žalfije.
 
Da, pročitao sam. A i ja sam našao nešto u alternativi ( tako se nekako zove to mesto)..
Uglavnom danas sam premestio nekoliko stabala žalfije na stalno mesto, a pročitao sam da ona može ostati i do deset godina na jednom mestu, i uzbrao listove za čaj...
Ostavio kod Majke da ih osuši, onako u rerni, ubrzano, jer nisam mogao pre brati...a nisam ni znao...
A potrebna mi je da napravim čajnu mešavinu sa njom i sa nanom , te imam još malo cveta nevena...
Koliko sam čitao ( a doduše nisam mnogo) ovaj čaj će biti dobar za zaštitu i lečenje grla tokom jeseni i zime...a dodaću i malo bosiljka, ali ga imam dosta malo, tek da zamiriše...
Inače danas sam pravio čajnu mešavinu za smanjenje šećera u krvi, a za moje potrebe.
Stavio sam 35 gr. lista bele breze, zatim 35 gr. lista crnog duda, te 70 gr. mahuna pasulja i naravno 35 gr. nevena.
Ove sastojke sam još letos brao i sušio, a danas sam seckao ili mrvio te sjedinio.
A druga čajna mešavina je od: nana 35gr. , hajdučka-caričina trava od 15 -20 gr. zatim zova 35 gr. i naravno neven 20 gr.
Ovaj čaj bi trebao koristiti da poboljšava rad želuca, a utiče i na rad pluća , koliko sam ukapirao...
 
Gorštački recept za "groznicu na usni" odnosno, medicinski, herpes.

Vrućom, ne ključalom, rakijom preliti podosta sušenog lista kadulje, tj. žalfije i pustiti da odstoji dok se prohladi u pokrivenom sudu.

Istpopiti masti ili loja i pustiti da se dobro ugreje, hladiti što brže kako bi stigla da bude vruća u vreme kad čaj bude temperature tela.

Lagano dosipati čaj u mast ili loj i mešati da se lepo sjedini.

Ohladiti u zatvorenom sudu.

Nanositi u tankom sloju na mestu pojave "groznice". Sa lečenjem je najbolje otpočeti sa pojavom ranih znakova bolesti, svrab na i oko usnice.
 
Mi smo isto 'zapatili' žalfiju. Imamo par malih grmića. Za herpes se meni dobro pokazala i iskorišćena vrećica od zelenog čaja. Kad popiješ čaj onda blago iscediš kesicu i držiš na mestu gde se pojavila 'ranica'. Čitao sam da nije dobro reagovati pre nego se stvori ranica jer onda virus ostaje da 'šeta' u telu. Inače je virus herpesa uvek prisutan u telu i pojavi se posle nekog stresnog događaja....
Odličan je ovo savet za recept od žalfije.
 
Ja sam prekjuče napravio čaj od ove biljke...
Prvo sam je presadio na stalno mesto...jer sam nekoliko strukova posadio na foliji u bostanu, a sada sam ih prebacio , napred u cvetnu baštu...
Čaj sam pravio za grlo, odonosno protiv upale grla..jel tako...
Stavio sam 110 gr. žalfije i imao sam dvadeset gr. nevena , te malo, nane i malo zove...I mogu vam reći da je stariji sin odmah to iskoristio...
Došao je s'posla kašljući i popio je dve šolje čaja , sledeći dan nije išao na posao ali kašalj je prestao i od juče je kao nov!!!
 
Žalfija je izuzetno zdrava.

Stari rimlajni i grci su je smatrali svetom biljkom.
Imali su izreke tipa "Zasto da umre covjek kome u vrtu raste zalfija?"
Ili "ko zvace list od zalfije zivjece vjecno" :)

Samo ime Slavia officinalis potice od rijeci salvares sto znavi spasiti ili izlijeciti.

Ja pravim caj i pijem stalno. Prija mi jako.
Kazu cisti organizam i jetru jako dobro,
utice na koncenttraciju, pamcenje, ima jaka antibakterijska svojstva itd.
 
Kuce mi ekzemu ima izgleda ...ima rane na nogama...izmedju ostalog kuvao sam zalfiju da mu isperem te rane a i navodno ublazava svrab.
 
Juče sam okopavao oko mojih žbunova žalfije...jako je polegla i donji delovi pocrneli, jel leže na zemlji...morao sam vezivati i dizati gore...
Da li se na neki način žbun žalfije orezuje, proređuje ...ili šta već...?

- - - - - - - - - -

U neposrednoj blizini mi je žbun matičnjaka i origana, tako da ih žalfija ugrožava...
Ne znam da li žalfija može da se formira kao mala stablašica ili slično?
 
Mnoge teme zamrle, pa i ova...
No, da obavestim...napravio sam sredstvo za ispiranje usta...u radnjama ima sredstvo pod nazivom "rastelin" ili "ristelin" tako nekako...
Kako sam čitajući o žlfiji, doznao za koje stvari u poboljšanju života čovek može koristiiti ovu biljku, zaključio sam da je najjednostavniji proizvod upravo ispiranje usne duplje...Ispeko sam neku lošu rakiju od prošlogodišnje komine (mala količina sa nekih 8 do 10 gradi) i razmišljajući šta bi sa njom , setim se, te napunim tri tegle sa sušenom žalfijom, i nalijem takvom rakijom ...stajala je preko mesec dana...
I juče sam počeo da koristim...i pred spavanje i ujutro...jes malo gorko ,oporo i...ali vrši funkciju...
Na kraju, videću za mesec dana da li ima poboljšanja kod desni!
 
Hvala na savetu druže!
Svakako dobronamernom...no, ja ne koristim alkohol poduže vreme...unazad!
 
Pošto je prva količina rastvora za ispiranje usta vrlo brzo "otišla", morao sam napraviti novu količinu!
Pošto je tečnost stajala u flašici u kupatilu, počeli su je svi u porodici koristiti i vrlo brzo je nestala prva količina...
No , sada sam pravio od sveže ubrane žalfije , jer nisam mogao čekati, da se osuši.
Pored žalfije ,brao sam i listove bokvice, te u odnosu, otprilike pola-pola stavio u tegle i nalio slabom rakijom.
Večeras sam procedio prvu teglu i počeo koristiti...ukus je fenomenalan a boja zelena, valjda od bokvice...malo žari po desnima, ali taman...posle ispljuneš...
Inače sam žalfiju koristio i u rakiji, drugari kažu da je ukus odličan.
 
Pošto je prva količina rastvora za ispiranje usta vrlo brzo "otišla", morao sam napraviti novu količinu!
Pošto je tečnost stajala u flašici u kupatilu, počeli su je svi u porodici koristiti i vrlo brzo je nestala prva količina...
No , sada sam pravio od sveže ubrane žalfije , jer nisam mogao čekati, da se osuši.
Pored žalfije ,brao sam i listove bokvice, te u odnosu, otprilike pola-pola stavio u tegle i nalio slabom rakijom.
Večeras sam procedio prvu teglu i počeo koristiti...ukus je fenomenalan a boja zelena, valjda od bokvice...malo žari po desnima, ali taman...posle ispljuneš...
Inače sam žalfiju koristio i u rakiji, drugari kažu da je ukus odličan.
Gandrad, saljem ti poruke, izgleda nemas mesta u inboxu!

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Gandrad, saljem ti poruke, izgleda nemas mesta u inboxu!

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk

Ma imam samo 24 primljene poruke, tako da nije problem u tome...i ja sam tebi pokušao, i ne samo tebi, poslati poruku ...no , nešto drugo nije u redu..
No piši , brate , ovako javno , šta fali ili evo ti tel, pa šalji poruku...063 875 84 48
 
Tinkturu od žalfije uvek pravim od sveže žalfije i etil alkohola razblaženog sa demi vodom u odnosu 50/50. Pošto imamo puno žalfije ja to pravim na litre za ličnu potrošnju, pčele i prijatelje. Kada koristimo tinkturu oralno uvek je progutamo, jako je zdravo!

Svake ili svake druge godine u rano proleće (imamo više zasada različite starosti) radikalno orezujemo žalfiju, skoro sve grane, ubrzo nakon rezidbe kreću mladi izdanci na stablu žalfije....
 
Iskoristite ovo lepo vreme da orežete žalfiju. Ko ne zna kako se to radi samo neka ostavi sve grančice da budu dužine oko 10cm. Uskoro će da krenu mladi izdanci, biljka će vremenom da formira žbun....
 
Nazad
Vrh