Šećerna repa 2017

Imaju problema i ugovaraci sa vise stotina hektara.Uopste nije tako-"veliki se dogovore"....Imali smo u Beceju ugovaraca koji je sam imao svake godine 500-800 kj repe a njegova firma svake godine preko 2000 kj pa je odustao od sejanja iste.
 
Spajki ako pričaš o pok. Blaži ,on je bio nešto kao što ćurčić zamišlja borbu za bolju poziciju proizvođača.Ali to je bilo vreme kada si imao sa kime da se boriš da kažeš ime onoga sa kime si se dogovorio nešto.Sada su na sceni neki kvazi menadžeri sa kojima je potpuno besmisleno išta dogovarati ako nemaš srestvo za ucenjivanje.Blaža nije bio živ 2014 kada nije bila isplata po ugovoru i kada je taj kvazi iz Crvenke na sastanku sa svima nama pojedinačno dogovorio koliko će kome para biti prebačeno u ponedeljak .Naravno da pare nisu uplaćene ni sledećih 20 dana ali je Blažin sin, koji je jedini imao blanko menicu šećerane, u sredu pustio menicu .Na sledećem sastanku sa Marti... njegov kometar na to je kako nije u duhu dugoročne saradnje da ne najavi da će pustiti menicu jer je njima sa deviznog računa skinute pare po donjem bankarskom kursu.Licemer priča o kursu a nas bezočno laže,da bi na kraju rekao ko neće da čeka neka nas tuži.Od tada u Žablju nije izdata ni jedna blako menica,a zadnja rata duga za prevoz je plaćena 24 08 2015.

- - - - - - - - - -

Citajuci ovo sto pisete malo sam se zabrinuo oko moje setve sledece godine. :osmeh:

Ja sam te već pitao koji su tvoji motivi(osim ljubavi prema poljoprivredi)Ja imam vadilicu,sejalicu i špartač za repu koje ne koristim zbog ovoga što gore pišem.
Nadam se da ćete poslužiti početnička sreća pa da nećeš odmah odustati.Bojčetićeva računica je surovo tačna ,a mogućnost da prođeš mnogo bolje je ista kao i da igraš na kvotu 1/10 u kladionici:ppozdrav:
 
Ne govorim o čika Blaži već o njegovom komšiji preko puta,tj.Agropromet-u.Milan i dalje seje i ugovara repu.Jeste uradio tacno to sto kazes,i zbog tog pustanja menice im je stao na žulj za vek-vekova.
 
Kod nas kampanja ide uzasno sporo. Sta bi bilo da je rodilo kao lane? Kada sada ovako traljavo ide, repe neizadjene brdo, ne znam da li je 30% uradjeno. Smanjujem dogodine povrsinu jer me sve to postepeno sve vise i vise nervira. Dok sam bio mladji nije mi smetalo, sada mi smeta sto kada je lepo vreme onda veliki proizvodjaci vade svoju, a mi mali kada padne kisa onda ce nama da rade. Ne ocekujem da sve uradi po suvom, ali zar je moguce da ovako lep mesec i ovako lepo vreme a mi stojimo.
 
Ne znam odakle ti ta informacija da ide traljavo? Bilo je zastoja u šećerani na samom startu kampanje, ali evo već dugo režemo oko 8000 t/dan.
Istina je da veliki proizvođači imaju prednost, jer imaju ugovorene rokove isporuke (koliko repe do kojeg datuma šećerana mora da preuzme).
Rezali bi i više, ali ima dosta šećera u repi pa ipak mora malo sporije. Prošle godine je dolazila repa sa 9% digestije, kao lubenice, ali žali Bože utrošenog gasa kad nema šećera...
 
Ide traljavo kod nas u selu vadjenje i otpremanje. Ja ne znam koliko vi rezete ali vidim da moja repa ne ide:sta:
 
20171019_095929.jpg

20171019_095934.jpg

Mi cekamo da jos naraste:osmeh:
 
Danas nekoliko uslužnih analiza digestija preko 19, ovi iz fabrike su sludjeni.
S druge strane pričam sa proizvodjacem koji je imao u Zablju juče digestiju 12,5 i on je izludeo. Jebe lud zbunjenog. Izvinjavam se na izrazu.
 
Nisu oni sluđeni,nego koriste našu nemoć da išta preduzmemo a za tu radnju u Srpskom jeziku ima zaista veliki izbor izraza koji nisu za pisanje.
Inače pisao sam o odnosu, tih kao menadžera iz Crvenke koji su 2014 preuzeli upravljanje u Žablju,prema svim komintentima Žabaljske šećerane.
U ugovoru o prevozu je postajala klauzula(ista kao i ta o obavezi isporuke 55t/hplative repe,ili naplati troškova za nečistoću veću od 20%...)o umanjenju bruto prevoza za 5% ukoliko vozilo ne radi 3 dana.Kampanja je završena 12 01 2015 i oni su primenili taj član tako da je 95%prevoznika ostalo bez 25%neto zarade jer je šeć.radila oba Božića i N.godinu.
Naravno da mogu lako da primene svaki član jer saradnja počinje sa "dobar dan,dali ste poneli menicu i menično ovlašćenje"Ukoliko slučajno naivno i vi spomenete recipročnu meru razgovoru naglo dolazi kraj.Tako je u Žablju a verujem i kod koleta.
 
Meni danas stigli rezultati Sunoko Pecinci degestija 14.30-15.93..... a procenat necistoce 15.04, 17.26,29.33 pogledajte sliku gore pa sami prosudtite......

ALA IM VERA STO SU POKRALI NEK POTROSE NA LEKOVE!!!!!!!!:zli:
 
Nazad
Vrh