Veterinarske usluge

Obeležavanje je 300 dinara i to stanica obavezno uplaćuje državi pa joj oni posle samo pola od toga vrate.
ni kod nas se ne naplaćuje put jer se obeležavanje radi prilikom redovnog obilaska terena.neki su pokušavali ali vet.inspekcija nije dozvolila.zamislite ima danas da obeleži 20-30 teladi u toliko domaćinstava i svima naplati put.nije pošteno. zaradi bolje na vožnji nego lokalni taksisti
 
Dobrodolac, dozvoli mi najpre da ti se malo suprostavim. Mislim da nisi bio u pravu ni ti niti vilo ko drugi ko sebi uzima za pravo da odluči da li će platiti lečenje ili ne. To treba da odlučiš pre nego što pozoveš veterinara ili kada on dođe, pusti ga da proceni situaciju i onda se "pogodite oko cene". Svaki veterinar je dužen da ti da svoje stručno mišljenje oko dijadnoze i prognoze lečenja, pa ti me i otprilike cene. Ako ga nisi pitao, ti si mu da na savest da leči po znanju i nahođenju i tu je kraj.Ako misliš da je "par injekcija i par boca" mnogo za 14.000dinara, mogu da ti kažem da je on sa napisanim utrošio oko 2-3-4000din za lekove i oko 10-11.000 zaradio.Mnogo? A koliko ti naplati bošista što ti našteluje baš pumpu i samo povadi i stavi nove delove - 70Eu za ruke za 20min posla...

Što se tiče naplaćivanja dolazaka z aobeležavanje - sve je aktuelnija tema, pa da vas informišem iz prve ruke -> naplaćivanje izlaska na teren kod obeležavanja je još uvek diskutabilno, ali je počeo da ga primenjuje sve veći broj veterinara, jer su do strane države dovodeni do problema zbog velikih neisplaćenih obaveza od strane države, tako da je jedan broj najpre stidljivo počeo da naplaćuje ovu uslugu, potom sve više njih, a kada je nagažovana vet. inspekcija po ovom pitanju došlo se do problema. Naime, nigde ne piše da se ova usluga naplaćuje posebno, ali nigde ne piše da se NE SME naplatiti izlazak na teren, kako bi se pokrio barem trošak goriva. Tako da vam bude jasnije da će vam se sve ćešće to naplaćivati iz ovog razloga, jer vet. inspektori nemaju jasnu osnovu za zabranu naplate troškova puta. Zapravo još uvek se oko ovog lome koplja, ali za sada na štetu farmera...
 
Obeležavanje goveda spada u program mera koji propisuje i dodeljuje veterinarskim stanicama uprava za veterinu i po njemu za usluge koje se sprovode po programu mera ne naplaćuju se troškovi puta.isto je kada se obeležavaju svinje, ovce koze,psi i mačke na terenu, kada se vadi krv i radi tuberkulinizacija i dolazi u kontrolu tbc testa.jedino za sada ima saglasnosti za naplaćivanje puta kod obeležavanja pčela pošto se ide specijalno za to i do udaljenih pčelinjaka.sve ostalo se obavlja usputno
 
Vlasnik im aobavezu da prijavi sve promene u roku od 7dana, a time i da prijavi za obeležavanje. Na to postoji dodatni rok od 7dana veterinaru da obeleži prijavljeno, posle toga mu slede penali.
Ponoviću se, postoji prećutna saglasnost vet. inspekcije da vet. stanice naplate izlazak na teren, pogotovo ako se ne radi o naseljenim mestima ili ako se radi o mestim audaljenim od sedišta vet. stanice. Pri tome mora da se razlikuju delovi programa mera koji se rade z agrupu životinja - dijagnostičke metode (kada idu od kuće do kuće i u svaka životinja neke vrste u domaćisntvu) za koje ne smeju da naplate izlaz na teren i kada se radi obeležavanje, pa npr treba da pređe 5-7-10-15km da bi obeležio 2teleta u selu gde ni nema asfaltnog puta.
Konkretno,razlog : sve manji stočni fond i sve veći broj nameta doveo je do toga da solidan broj vet. stanica nema interes da nastavi sa radom, već će da se preregistruju u vet ambulante koje ne mogu da rade program mera. Upravo taj program mera je koliko-toliko sigurna para vet. stanicama, ali je ta para trenutno na dugačkom štapu jer odavno nije uplaćen vet. stanicama. Sada im se prećutno dozvoljava nešto što nije izričito zabranjeno, kako bi nastavili sa tom stavkom programa mera, jer država praktično bira manje od dva zla. (1.zlo insistiranje na ne naplati pa će onda jedan solidan deo životinja u udaljenim delovima ostati dugo neobeležen 2.zlo imati sva grla obeležana naplatom izlaska na teren koja je diskutabilna nigde odobrena, ali nigde i izričito zabranjena)
 
Slažem se da je stanje sa parama u ministarstvu malo zeznuto ali popraviće se bilo je i gorih situacija i većih dugovanja.dokaz za to je i kašnjenje programa mera za 2013.ovih dana je bas došao dopis da se radi po starim ugovvorima a kad ce novi...?

za velike veterinarske stanice sa većim brojem radnika program mera je glavni izvor prihoda i da nema toga mnogi bi zatvorili stanice tu nema govora tako da bi i stanice trebale to da poštuju.kad im se nametne neka nova obaveza oni se bune ali uvek svi uredno i na vreme konkurišu za teren jer im se svaka obaveza i plati uredno.ima malo više papirologije koja zaista davi ali sve se plati stanici pa čak i unos tih podataka

e ali stoji još jedna razlika u obeležavanju.ovde svi vlasnici čuvaju telad do 3 meseca starosti i onda ih prodaju nakupcima.veterinarska stanica obeležava tele tek kad ono napuni 45+ dana tako da mu u isto vreme odradi i tbc koji država plaća 500 dinara po testu.za kontrolu da ti i ne govorim kako se radi i onda im se isplati.a obeležavaju samo usputno kada prave krugove na terenu
 
Bez obzira da li imaju pravo da naplacuju izlazak ili
ne u obavezi su da za svaku uslugu izdaju fiskalni racun a kod mene to ne rade.
 
Bez obzira da li imaju pravo da naplacuju izlazak ili
ne u obavezi su da za svaku uslugu izdaju fiskalni racun a kod mene to ne rade.

veterinari nisu u obavezi da izdaju fiskalni racun za terenske usluge ali su u obavezi da ti izdaju racun za izvrsene usluge ali ne fiskalni.
 
Sto je i normalno,kako inace da izda fiskalni,da nosa sa sobom kasu oko vrata?Ali sto kaze Mark3,u obavezi je da napise racun za obavljene usluge.Kod nas je situacija takva da te racune retko kada napisu,uglavnom se usmeno izda racun,isti platis odmah i vozi Misko,zivela zemlja dembelija.
 
kod nas zdravstvena uverenja za goveda naplaćuju 450 din iako je propisano 180 din.
pitao sam direktora vet. stanice u Bogatiću kako je to....on meni kaže toliko je ako hoćeš hoćeš....
 
Poslednja izmena:
Posto se dobro razumem u ovo problematiku jedino pravo resenje je da se dozvoli da program mera obavljaju i veterinarske ambulante ali samo ako imaju minimum 5 godina radnog iskustva ovim potezom bi se izbeglo da program mera rade tehnicari kao do sada a to je ozbiljan posao a ne zajebancija doslo bi do pojeftinjenja usluge zbog konkurencije, sve to uz ozbiljan inspekcijski nadzor a ne kao do sada reketaski.
 
Gledajuci moj kraj,licno mislim da je veterinarska sluzba u strasnom haosu,gde se mesetari,reketise i sve radi samo zarad sto bolje zarade,dok su glavni aspekti veterinarstva gurnuti negde daleko ispod tepiha.Mi trenutno ne mozemo da obelezimo telad,jer se ceka da jedna od privatnih ordinacija dobije papire za rad.Cekanje vise ne brojimo danima,sada ce biti u pitanju meseci.Jedan obican javasluk,kao i u vecini sektora ove drzave.A sto se tice cena usluga veterinara,tesko ih je ispratiti trenutnim standardom stocara.I sto se tice struke i kompetentnosti,bogami kada bi se iz nekog razloga streljali veterinari brdo njih bi dzaba pogubilo glave.
 
Posto se dobro razumem u ovo problematiku jedino pravo resenje je da se dozvoli da program mera obavljaju i veterinarske ambulante ali samo ako imaju minimum 5 godina radnog iskustva ovim potezom bi se izbeglo da program mera rade tehnicari kao do sada a to je ozbiljan posao a ne zajebancija doslo bi do pojeftinjenja usluge zbog konkurencije, sve to uz ozbiljan inspekcijski nadzor a ne kao do sada reketaski.

pa nije ni to neko rešenje bog zna kakvo.ko moze da garantuje da ta ambulanta neće dovesti još par tehničara po ugovoru i da odradi još gore nego veterinarska stanica koja bar ima minimum 3 veterinara.uglavnom se taj program radi po istim cenama u svakom okrugu.a za to je zaslužna inspekcija.znači ko kako protumači zakon i naredi vet.stanicama tako se naplaćuje.tako da od konkurencije tu slaba vajda.mozda samo moze postojati konkurencija u uslugama lečenja

@ montoya a ovo za uverenja kod nas su sigurno samo 180 din.voleo bih da vidim priznanicu i sta navede tamo u tu cenu od 480 dinara?najverovatnije neki vet.pregled jel da?a tele nije ni video?!posao za inspekciju definitivno
 
imam priznanicu... u cenu na tih 180 din. su dodali 220 za izdavanje uverenja van radnog vremena po hitnom postupku i 50 din. za upis u onu ljubičastu knjigu o kretanju životinja...
na moju reč da sam došao za vreme radnog vremena i da mi nije hitno a da knjigu sam popunjavam,direktor vet. stanice rekao da je cena ta i drugačije nemože
prijavljuvani su bili vet. inspektorima al i dalje rade po starom...čak ima i izložen cenovnik al naplaćuju po svom
 
O svašta šta još neću čuti kao izgovor.kakve gluposti oni naplaćuju strašno.taj upis kretanja se ne naplaćuje jer uzimaš bilet to mu je za to i to je njegova obaveza da upiše u knjigu i unese u centralnu bazu.izdavanje van radnog vremena?! pa tu ima posla i za neku finansijsku inspekciju definitivno
 
ima kako da ne
Treba da prevedem telad koju sam kupio i danas sam se čujem sa drugarom koji je to nedavno obavio kaže da su mu naplatili oko 300 din po komadu...
znači već obeležena telad...to pre nisu naplaćivali
 
i kod nas naplacuju taj van seriski rad a nema kancelariju u selu ili ja da idem 8 km kod njih a da podplacuju inspekciju slazem se i lokalnu vlast takodje znam da je nosata spodoba platila madjarima koji su na vlasti 10000 evr sns 5000 a ds 5000 i jos plus od 6-7 radnika 1 srbin ostalo madjari madjari
 
Izdavanje pasosa za goveda kod mene je 1000 dinara, a u Obrenovcu 124. Kad sam ga pitao zasto je tolika razlika, rekao mi je da je cena od 1000 dinara svuda samo sto neke opstine subvencionisu pokrivaju razlku pa je zato u Obrenovcu jeftinije. Da li me je izlagao ili je stvarno tako?

- - - - - - - - - -

Inace pre neki dan sam obelezavanje 15 prasica, obelezavanje jednog teleta i prevodjenje na mene i pasose za 10 tovljenika platio 5720 dinara.
 
Nazad
Vrh