Loše majke

CAR

Član
Učlanjen(a)
22 Jan 2010
Poruka
1.139
Lokacija
lika
Neznam gdje bi ovu temu metnuo ali mislim da je u pitanju losa ishrana,pisem u ime kolege da cujem vasa misljenja.Radi se o tome sto ovce"lose ljube"ustvari ojanji se olize janje i napusti ga mlijeka jako malo imaju posto su lose hranjene.Poznam covijeka i imao je problema u familiji tako da nisu bas bile pazene kako treba.Naoko ovce su prosijecne nisu bolesne nit sugave ali se vidi da su neuhranjene.Moj zakljucak je da ovca se bori sama za svoj opstanak pa ostavi janje jer joj nije do nicega.Iako je metne u poseban boks neljubi ga nikako i janje bleji fali mu pa ga mora prihranjivati.Ovo je problem sa vise ovaca ne jednom.Sad ih je poceo pustati na pasu pa mislim da bi taj problem trebao nestati sta vi kazete.
 
to moze biti uzrok Care definitivno
evo jos nekih situacija koje mi padaju na paemt i koje su se bar meni desavale ponekad
taj problem se desava i kod dviski kojima nista ne fali ali se smire vremenom(mlade su i ne znaju bas puno)
nekad npr hoce da doji 1 a dr nece(tu su razlozi razni,misli da nije njeno jagnje,genetska predispozicija rase da jagnji 1 jagnje itd)
desava se i kod ovaca koje se pare odmah posle 40 dana od jagnjenja same zasuse i odbiju jagnje
 
Care,
prava i pravovremeno otvorena tema. Kod mene, mešanka treće jagnjenje, svaki put dvojke, nije bilo problema do ove godine, sada jedno prihvatila, napreduje kao "ludo", a drugo, ili gura glavom, ili ritne nogom i to uvek kada "jadničko" dodje sam. Ako sisa istovremeno sa bratom, nema problema.
Stvar za sada rešava batina, dva-tri puta po nosu i, onda bude mirna i pusti ga da doji. Tačno zna da će da dobije po nosu, pobegne u ćošak i čeka. Jednostavno kao da ga ona nije ojagnjila. Da li je genetska predodredjenost ili nešto drugo teško je sa sigurnošću tvrditi, mada stariji i iskusniji "poznavaoci" tvrde da je to najčešće drugo ojagnjeno i da ga, ako se sama ojagnji, ne oliže odmah i ne pusti da sisa tako da kasnije bude problema?!?!

:ppozdrav:
 
ma u pravu si maestro svi samo da je sto vise janjaca ali tko ce ga hraniti uzme gene da se blizni a ostane mlijecnost od predaka nikakva a sta sad,mozemo mi pricati bajke ovo ono i 15-stak ovaca drzati pa ih pitati kao dojence i njih i janjce ali sta je sa onim tko ima toga malo vise i to mu je to glavni izvor prihoda a na oskudnom terenu ili kuca oskudna sta sa njim.Nas 99%na forumu razmislja kao politicari o prosjeku plate od 400eura jest to prosijek kad oni imaju cca 200-3000 eura i ovi ostali 150 onda se prosiijek izvlaci ali to nije stvarnot nego iluzija.Zato se ja sa mnogima kosim na forumu dal na pm ili otvoreno.Kaze krava npr. 35 l da ali koliko dugo koliko vas je uposleno koliko pojede koliko das veterinarima,drzavi i kad zbrojis sta ti ostane djubar da bi zemlju nagnojio i opet rmbacio kao budala a za struju i vodu se nema ista je stvar sa ovcama.Ustvari jako mala racunica ako nema ukuci penzija ili stokakvo dodatno primanje.Pa ako ko misli da gresim nek me ispravi sa argumentima bio bih mu zahvalan.
 
Evo ja cu odmah da te ispravim,iz mog licnog iskustva kad se ovce dobro hrane (lepo seno ne mozr bit detelina i 600gr zita dnevno,jagnajd da imaju lucerku i koncentrat po zelji)svaka sjenicka moja moze da othrani trojke sama bez problema,kad se radi selekcija i o tome se vodi racuna
romanova je uzasno plodna ali i mlecna u toku laktacije omrsa dosta zato sto sve sto pojede ide na mleko jedina rasa koja ugine majka usled oskudne ishrane al ne prekida mleko,imam dviske 3 koje stoje svo vreme dok su jagnjad pod njima cini mi se pojest ce im vime(pustaju se na podoj 2 puta dnevno po tipa 15 min)
 
Može da se desi da imaš ovcu koja ima slab materinski instikt,probaš u prvih 3-5 dana sa vezivanjem(vrat,plećka ,ispred vimena),nekad pomažu batine,kod nekih kad ih odvojiš od stada prime jagnje,kod nekih vežeš psa u boks sa ovcom od straha ga primi.Poenta za 5 dana jagnje nauči krasti mleko sporije napreduje ali preživi
 
tačno tako ako ga u prvih 5 dana ne primi neće ga nikad ni primiti, problem može da reši veštačko mleko ali je to i dodatna obaveza ali se u svakom slučaju isplati
 
da u pravu si kolega ovca koja je normalna ali imaš i loših majki koje neće ni svoje primiti ni po koju cenu a za 15 dana ume i da zasuši
 
ma meni svaka priljubi dal za 3 dana ili 20 ali priljubi svasta tu ima zna ljubiti od prva dana a nakon 8 dana ga ostavi e sad zasto nakon 8-10 dana.Ma ima tu svasta ali sve skupa je propast.Nisam se demolarisao ali bogami pitanje isplatiivosti nosi velik UPITNIK.
 
Što se tiće majčinstva mislim da se prvenstveno radi o pojedinačnim odlikama ovce uz uvažavanje osobina rase.Prilikom odabira janjadi za rasplod i to bi trebao biti važan kriterij.
Na to je teško utjecati, no odvajanje jedinki prije jagnjenja u posebne boksove sigurno pomaže da ne dođe do odbacivanja janjeta.
Dobrom ishranom možemo utjecati na mliječnost, a kad se pojave problemi u večini slučajeva ovcu je najbolje isključiti iz daljnjeg uzgoja.
Imao sam slučajeva da od prosječne il čak lošije majke ostavim janje koje je izuzetno brižna majka i čak lako prihvati tuđe janje, a drugo janje od iste ovce očajno loša majka. Po meni to je dikaz da se radi o pojedinačnim osobinama ovce(razvijenost majčinskog instikta)
 
Evo i mene malo vidim dobra tema!
Čitao sam od početka i svi ste u pravu a otprilike Miladinović navodi najbliže mom stavu tj. hrana je sigurno najvažniji faktor kvalitete,ovca kao i druge životinje imaju prirođeno da ako nemaju dovoljno hrane "odbace" jedno janje,a ako su totalno gladne odbacuju i drugo janje da spase svoj život i takva ovca ne prima ovna jako dugo tj. dok god se potpuno ne oporavi.Gore ste spomenili loše ponašanje prveskinje i tu bih mogao reći svoje iskustvo kad ovca ne prima svoje janjce:
1. Pošto je to noj prvo janjenje može joj biti bolno pogotovo ako se cerviks ne otvori dovoljno
2. Može biti postporođajni stres zbog kojega ovca bježi u suprotni ćošak i ostavlja dojam kao da ga se boji u tom slučaju daje se antibiotik i nakon par sati se ovca smiri i sve je ok ali dok to stanje traje da janje ne pregladni ja srušim ovcu i nahranim janje
3. Znalo mi se dogoditi da pratim napinjanje pa odlučim pomoći porod(izvući janje)pa ako ovca nema osjećaj da ga je ona istiskala misli da nije njeno pa tek onda zaključim da nisam trebao pomagati
I kao zadnje kad ovca "brine i ne brine za janjce" ja onda stavim u malo veći boks nekoliko ovaca sa janjcima zajedno i promatram šta se događa: svaka ovca u što kraćem vremenu prikupi svoje janjce i pazi na njih a tuđe otera od sebe, i još jedan detalj kojeg sam čuo od starih ovčara kaqd ovca baš ne brine o janjcima da valja da se oko boksova mota pas odmah je ona pažljivija o malima.
I opet ponavljam kao zaključak da je "potpuna" ishrana najvažniji faktor za izbjegavanje svih problema u stočarskoj proizvodnji tj. svedeni su na minimum. ::pomoc:;
 
ovo pod tačkom 3 je (najblaže rečerno) nejasno, šta znači
"ako ovca nema osjećaj da ga je ona istiskala misli da nije njeno "
kad počnu prodjajni bolovi ona ima taj osećaj i svaka stručna pomoć je dobro došla u smislu da se pomogne kad je noga jagnjetu zapela ili se glava zabacila kad je jagnje prekrupno, nećeš valjda mirno posmatrati na se ona napinje do raspadanja da bi osetila da je njeno, kad je jagnje veće treba pomoći obavezno da se što pre porodjaj završi da bi se oboje što manje namučili
 
@ agro lug
ništa loše nisam time mislio samo i dalje tvrdim da ovca neće biti bolja majka ako se namuči bezpotrebno zato i kažem da time što si joj pomogao oko jagnjenja ništa loše nisi uradio naprotiv olakšo si joj muke i skratio vreme mučenja e sad ako se ne pojavi materinski intstikt pa ne prihvata jagnje to je već druga tema sa više razloga
 
jutros mi se ovca obliznila.ostavila ih i otisla sa ostalim ovcama tako da ne znam dal su zadojeni,kasno sam valjda videla da se ojagnjila.u svakom slucaju,zatvorila sam je sa jagnjicima posebno.ona stoji,ali mali ne umeju da sisaju,i kad ih stavim na sisu ne sisaju.jedno prihvatilo flasicu i lepo coka,drugo nece.stavim mu cuclu u usta ali ono ne sisa,guta ono sto mu iskaplje u usta i to jedva,kao da ima neke smetnje.zasto ne ume da sisa kao ovo drugo?da li da nastavim da mu na silu sipam u usta?da li ce preziveti ako ga tako hranim?
 
ja bi uhvatio ovcu i stavio bi jagnje ispod da probaju sisati. ja sam vec zavrsio da ih naviknem na cuclu,od toga meni nije bilo koristi. tako da na silu i probaj.
 
Nazad
Vrh