Agrotehnika u soji

Odg: agrotehnika u soji

@ Kiki

Raspitaj se u Padeju Awis je imao soyu na parceli koja ide uz dolmu oko mrtve (stare) Tise u Sirinama pa bi bilo interesantno saznati kako su prosli buduci da je leto bilo susno!
 
Odg: agrotehnika u soji

Hvala ljudi na savetima .

@ mityoo- raspitaću se kako je Awiss prošao , a Sava je sejao čini mi se baš u delu pored Tise (Pesir)
@tarana - za rekordno niske padavine u severnom banatu si potpuno upravu

Mislim da ću probati u teškim ritovima gde skoro do maja ima vode . Pa bi me interesovala i agrotehnika , koliko je slična pripremi za kukuruz.
Kao i herbicide , prehrana , skidanje ... :cao:
 
Odg: agrotehnika u soji

~Kiki~ je napisao(la):
Pa bi me interesovala i agrotehnika , koliko je slična pripremi za kukuruz.
Kao i herbicide , prehrana , skidanje ... :cao:


Obavezno zimsko oranje, priprema ista kao i za kukuruz dva prohoda sa setvospremacem. Zemlja treba da bude sto ravnija iz razloga sto se kosi nisko, pa da kombajn ne bi ostavljao.

setva: oko 50 kg semena / KJ. Moze se sejati na 70 cm kao kukuruz ( laksa medjuredna obrada, ali se brze osusi zemlja ) ili na 50 cm ( 45 -55 cm sve zavisi koji se traktor koristi ) gde se teze ulazi medju redove ali brzo zatvori redove pa zemlja dugo zadrzava vlagu

Moja kombinacija herbicida: Pulsar 0.7 lit/KJ ( kada je soja u fazi 1-3 trolista ), posle 10 dana bilo koji herbicid za sirak. Pozeljno je spartanje. I to je to. Soja voli da bude maksimalno cista, da ima dovoljno padavina i da je zemlja odgovarajuca. Kombajniranje: obrtaji bubnja minimalni ( da ne razbija seme ) a sito i vetar podesis tako da bude dovoljno cisto ali da ne izduva seme pozadi...........srecno sa sojom
 
Odg: agrotehnika u soji

cicimoric je napisao(la):
Obavezno zimsko oranje, priprema ista kao i za kukuruz dva prohoda sa setvospremacem. Zemlja treba da bude sto ravnija iz razloga sto se kosi nisko, pa da kombajn ne bi ostavljao.

setva: oko 50 kg semena / KJ. Moze se sejati na 70 cm kao kukuruz ( laksa medjuredna obrada, ali se brze osusi zemlja ) ili na 50 cm ( 45 -55 cm sve zavisi koji se traktor koristi ) gde se teze ulazi medju redove ali brzo zatvori redove pa zemlja dugo zadrzava vlagu

Moja kombinacija herbicida: Pulsar 0.7 lit/KJ ( kada je soja u fazi 1-3 trolista ), posle 10 dana bilo koji herbicid za sirak. Pozeljno je spartanje. I to je to. Soja voli da bude maksimalno cista, da ima dovoljno padavina i da je zemlja odgovarajuca. Kombajniranje: obrtaji bubnja minimalni ( da ne razbija seme ) a sito i vetar podesis tako da bude dovoljno cista ali da ne izduva seme pozadi...........srecno sa sojom


Prehrana , koje seme koristiti , koliko semena , kada sejati , dubina setve , koliko treba da je zemlja sitna ?

Hvala ! :bravo:
 
Odg: agrotehnika u soji

A prskanje mozes da obavis i u jednom prolazu kombinacijom 2 herbicida jer u Banatskim ritovima nema sirka, vec jedino rastu muhari koji se lakse unistavaju od sirka! U soji je neprijatelj br1 kod nas stir, pepeljuga i cicak!
 
Odg: agrotehnika u soji

Na soju ne bacam vestacko djubrivo. Probao sam nekoliko godina zaredom sa manj-vise djubriva ali nisam primetio nikakvu razliku.

Kod mene se dokazale sledece sorte: BALKAN ( malo mahuna ali krupno seme - ne sejati na 70 cm ), GALEB ( seme srednje velicine dosta mahuna ), DUKAT ( jako sitno seme ali milion mahuna )
Prinosi su im priblizno isti.

koliko semena? priblizno oko 50kg/KJ. Ako sejes na 50 cm razmak u redu treba da je 40-45 mm, ako sejes na 70 cm razmak 30-33 mm

kada sejati? idealno je oko 15 aprila

dubina setve? 3-5 cm , a u nedostatku vlage ne gledam dubinu nego sejem na dubinu gde nadjem vlagu.....desavalo mi se da sam posejao i na 8-10 cm ( ali samo u kasnijim rokovima setve kada je zemlja dovoljno topla da moze da nikne za 7 dana )

koliko da bude zemlja sitna? Normalna priprema kao i za kukuruz


nadam se da sam pomogao ako ima josh pitanja........navali
 
Odg: agrotehnika u soji

Da li su prinosi manji , ako se seje na 70cm (pošto imam sejalicu na 70 , kao išpartač -nebi da plaćam) .
Šta kažete za GM soju , loše i dobre strane (neka iskustva).
Herbicidi ?

@mityoo - koja dva herbicida , kada ?
 
Odg: agrotehnika u soji

Posto neverujem da ces rano sejati pazi na sortu da nrbude kasna jer neces stici navreme da je skines! Ipak bih preporucio 50 cm sejanje jer bolje cuva vlagu i veci je rod! A mislio sam na akt.materiju Bentazon 480g/lit 3-4 l/ha i
Titanic ili nesto slicno u kolicini 1 l/ha Ili ako imas divljeg sirka 1.5 l/ha
koji se mogu mesati sto sam licno isprobao!
A GM Soya je zakonom zabranjena koliko znam...
 
Odg: agrotehnika u soji

da li je neko od vas sejao ove nove sorte soje koje mogu da se koriste /kod svinja/ bez termicke obrade,lara,lana, dobih na poklon jedan dzak iz zemuna. ja sejem manje povrsine koje koristim iskljucivo za svoju proizvodnju i dosada sam sejao ove starije sorte. cuo sam da su ove malo kasnije ali me privlaci to sto mogu bez pecenja da ih koristim /od 30 kg tezine prasica/
 
Odg: agrotehnika u soji

Ja sam sejao prosle godine 1 KJ Lane za svoje potrebe i upravo hranim svinje sa tom sojom. Ne mogu da ti kazem kako radja Lana iz razloga sto sam je sejao kasno u losu zemlju + udarila susha i nije ispalo dobro na kraju, ali to ne znaci da je losa sorta.
 
Odg: agrotehnika u soji

sto se tice sejanja 50-70,u mom kraju to nema mnogo znacaja,zavisi od godine,ima dosta slucajeva gde je na 70 bio veci prinos i za 2-3 metera po jutru a i licno sam to iskusio,dok lane je bilo priblizno kako kod koga,mozda 1 meter razlike + -,meni se licno vise svidja na 70,pretezno sejem balkan i on na 70 se vise razbokori i ode u visinu dok 50 bude mnogo niza soja i sitnija,tako da posto nemam dve sejacice mrsko mi da dodajem jos baterije zbog soje a i zadovoljniji sam sa 70,plus jos dodatne radnje za 50,siri tockove za spartanje prskanje pa jos ako nemas i spartac na 50,u svakom slucaju ja neodustajem od 70 a ko voli 50 slobodno,svako prema svom ubedjenju
 
Odg: agrotehnika u soji

moze ko kako hoce al ja je sijem na 45cm pneumatskom gdje dobijem idealan sklop (550000 bilki/h), probo sam i zitnom sijacicom (psenicna) a i na 70 al to nije to.
nitragin je obavezan tu nema dileme, i NPK , prehrane nema , samo kad je prscem onda ubacim folijarno gnojivo, i vec dvije godine obavezno soju tretiram protiv plamenjace
 
Odg: agrotehnika u soji

jesi probao na 44 :osmeh:,malo sale,sto na 45,koja ti je razlika spram50 :sta:,na sta mislis idealan sklop
 
Odg: agrotehnika u soji

Soju smo sejali od 2003 godine na ovamo iskljucivo na 70 cm i uvek sam bio zadovoljan sa prinosom ( 1700 - 2000 kg/KJ ) jedino prosle godine nisam bio zadovoljan sa prinosom zbog katastrofalne suse ( 1400 kg/KJ ). Oni koji su sejali na 50 cm imali su prinos veci za 200-300 kg samo iz razloga sto su se redovi brze poklopili i duze se zadrzala vlaga. Po mom iskustvu u normalnim godinama nema razlike u prinosu izmedju 50 i 70 cm ali u susnim godinama je bolje na 50. Tako da od ove godine sejem i ja na 50 posto ne smem da rizikujem jer svaka godina je sve susnija.

@Ratislav.... Ne bacam na soju apsolutno nikakvo djubrivo. Nekoliko puta sam probao Balkan na 70 i nikad nije dao rezultate kao Galeb na 70. Balkan je idealna sorta ali na 50 cm. Nikad ne moze da se razgrana na 70 kao jedan Galeb ili Dukat.

@Danger..... Nema nikakve razlike izmedju 45 i 50 cm. Mnogi seju na 45-46 cm iz razloga sto ta sirina odgovara tockovima IMT 539. Idealan sklop za soju je 450.000 - 550.000 biljaka/Ha u zavisnosi od grupe zrenja.
 
Odg: agrotehnika u soji

to sto se galeb razgrana,razgrana se u pogresnom pravcu,umesto u plodu on u stabljiku,sav se zamrsi a i po kombaju kad vrsim vidim da je teze raditi cak sam jednom i zagusio u cistom galebu terajuci sporije nego u prljavom balkanu,jako puno da kazem "slame" u galebu a male sicusne maune i sicusno zrno,licno nisam zadovoljan u mom kraju sa galebom i ostali koji ga siju rekli su da vise nece,na mom zemljistu je balkan zakon samo malo ima problema u susi,puca,tako da se mora dobro obratiti paznja kad ga ovrsiti,ja sam moje licno nocu radio,potrefilo se da nije rosa,ili je slaba i peglo par dana do 2-3h,nocu manje pucaju maune i manje imam rasipanja ispred hedera a vlage nema dok je ujutro rano veca rosa i nemoz krenuti do 10h,ja godinama sejem balkan na 70 i jako lepo ode u visinu,razbokori se,milina videti,ove godine cu slikati u mom kraju da vidite razliku izmedju 50 i 70
 
Odg: agrotehnika u soji

Koje su ranije sorte zrenja , a hteo bih da sejem na razmak od 70cm ? :osmeh:
 
Odg: agrotehnika u soji

jesam probo na 44,5cm :haha: al ne ide bas zbog toga sto ti je objasnio cicimoric jer ja soju kultiviram jednom obavezno a dva put ako stignem .
idealan sklopm je kad imas jednako rasporedjene biljke u redu jer ja sa pneumatskom i plocama sa 72rupe imam razmak oko3,5cm u redu.
a ti taj sklop nemozes ostvarit na 70 :ppozdrav:
 
Odg: agrotehnika u soji

kako resavate ambroziju u soji meni soja solidno radja ali ambrozija koja krene kasnije mi pravi sou
 
Nazad
Vrh