Agrotehnika u soji

Odg: agrotehnika u soji

Mislio sa ako je predusev neka strnina(ali sam izostavio),tj.ljustenje strnjike i duboko oranje da bi se sacuvala vlaga koja bi isparila iz strnjike. :osmeh:
 
Odg: agrotehnika u soji

@ Kiki
Ovi tvoji iz Awisa iz Padeja su sejali soju tamo u "Sirinama" i dobro je izgledala!
 
Odg: agrotehnika u soji

Videli one slike u temi podzemne vode kad sam imao jezera na svojim parcelama. Desavalo mi se da nisam mogao da izorem i da sam sejao soju u neoranu zemlju znaci samo tanjirano i super je rodila. Samo treba da se poseje odmah posle tanjiranja dok josh ima dovoljno vlage da nikne, a ako pokisne par dana posle setve onda je josh bolje.
 
Odg: agrotehnika u soji

Interesuje me da li priprema zemlje za setvu soje ide isto kao za kukuruz , koliko treba da je sitna zemlja .
@mityoo - da li bi ja mogao sejati soju kod nas , pošto znaš da je kod nas jako teška zemlja .
A za Širine ne sumnjam tamo je jako dobra zemlja , ali ja bio sejao u lošijoj ! :cao:
 
Odg: agrotehnika u soji

Kod mene ista stvar, teska crna zemlja 2 i 3. klasa i soja nece da rodi dok je recimo repa odlicna. Kolko ja znam soja vise voli laksa zemljista.
 
Odg: agrotehnika u soji

Možda jer kod nas niko ne seje soju , tj. jako retko se sreće na njivama .
Ja bi probao , pa me interesuje dali bi uspelo .
 
Odg: agrotehnika u soji

Koliko znam tacno je da soja voli laksa zemljista ali mislim da bi mozda volela to sto se u banatskim ritovima vlaga dugo zadrzava u zemlji! Neznam nisam probao nije mi isplativo terati kombaj preko skele za jutro dva a za probu bi bila prevelika pustolovina upustati se u vece investicije, mozda probam kad(ako) jednom zavrse vec taj most pa da nemoramo skelom preko tise!
 
Odg: agrotehnika u soji

Ja sam 2008 godine u ritskoj crnici imao 2050kg/kj soje a u nasem ataru je pretezno crnica (tvrda zemlja) a sve vise ljudi gaji soju na svojim njivama i imaju dobre prinose ako se sve dobro uradi prinosi su 2t po jutru.
 
Odg: agrotehnika u soji

cicimoric je napisao(la):
kod mene je ritska crnica ( izuzetno tvrda zemlja ) i soja fenomenalno dobro ide. U normalnim godinama ( kad ima dovoljno kishe ) 2000 pa cak i vise kg / KJ. Ali koliko znam u severnom banatu ne ide soja.
.

ne ide, kad od čitave vojvodine ima najmanje padavina..
 
Odg: agrotehnika u soji

ma cudna je soja biljka.
kod nas je zemlja extra laka za obradu i lepo se rasipa i ore.
soju sejem svake godine i desava se da joj sve pruzim i nista
a desava se da je raspem rasturivacem i podrljam kad ono milina za videti.
nikako da joj ubodem zicu.
 
Odg: agrotehnika u soji

Soja na peskovitim tlima jako zavisi od padavina i ako nema kise bez zalivanja nema roda!
 
Odg: agrotehnika u soji

aj da se ja vratim na onu moju njivu pored Bosuta tu je zemlja zuta kao glina teska za "uciniti" odn.uvek su buse iako redovno oremo i koskidiramo ali tu soja rodi kao luda ove godine kad ej na ostalim njivama prinos bio 16-18meteri/kj na toj njivi je bio 22-23
 
Odg: agrotehnika u soji

soja voli zemljista koja su rastresita i koja imaju u sebi dosta humusa i koja cuvaju vlagu i naravno bitno je da zemljiste nije kiselo
 
Odg: agrotehnika u soji

mladen je napisao(la):
soja voli zemljista koja su rastresita i koja imaju u sebi dosta humusa i koja cuvaju vlagu i naravno bitno je da zemljiste nije kiselo
Mozda zbog kiselosti ne seju soju u Banatu? Sta ti mislis Kiki?
 
Odg: agrotehnika u soji

Па "mityoo" мајсторе како би нам детелина (луцерка)била најбоља на балкану а можда и шире да нам је земља кисела?!него је благо алкалне шта више алкална.Соја код нас у Северном Банату мање рађа само зато што имамо мањак падавина,и малу релативну влажност ваздуха што је нај битније за соју као азотофиксатора.
Јутарње росе одређују род соје код нас у С.Банату.
Имам мало школе ал пуно искуства!
 
Odg: agrotehnika u soji

mityoo je napisao(la):
mladen je napisao(la):
soja voli zemljista koja su rastresita i koja imaju u sebi dosta humusa i koja cuvaju vlagu i naravno bitno je da zemljiste nije kiselo
Mozda zbog kiselosti ne seju soju u Banatu? Sta ti mislis Kiki?

NETACNO da se ne seje u banatu. Ja se nalazim u juznom banatu i soja besprekorno dobro rodi, smem da se kladim da prinosi nisu veci ni u Beceju u odnosu na nas. Kod mene u selu je 70-80 % povrsine zasejana sojom znaci soja je number 1. kultura.
 
Odg: agrotehnika u soji

Neznam Kiki mozda bi onda trebalo probati negde blizu Tise! Gde su vece rose! Meni neodgovara sejati 2-3 jutra za probu kad me svaki prelaz skelom kosta 600-1000 dinara pa radije na svim parcelama sejem istu kulturu i onda kad predjem u banat imam sta da raim i nevracam se kuci dok ne pozavrsavam!
 
Odg: agrotehnika u soji

cicimoric:
ne seje se u severnom banatu...kikinda - coka - senta potez ima u proseku najmanje padavina u vojvodini...
rado bih sejao soju da mogu da računam na 15m/kj...
 
Nazad
Vrh