Agrotehnika u soji

Odg: agrotehnika u soji

sve ovo sto sam napisao je tako, medjutim moram priznati da je paorpaor bio delimicno upravu ,ne treba ici sa Ureom, nego sa KAN-om ili AN-om oko 150 kg po hektaru, obavezno INOKULANTI, da biljka ima dobar start,dok se ne formiraju nodule ... paore delimicno si bio u pravu :ppozdrav:
 
Odg: agrotehnika u soji

Dragan18 je napisao(la):
sve ovo sto sam napisao je tako, medjutim moram priznati da je paorpaor bio delimicno upravu ,ne treba ici sa Ureom, nego sa KAN-om ili AN-om oko 150 kg po hektaru, obavezno INOKULANTI, da biljka ima dobar start,dok se ne formiraju nodule ... paore delimicno si bio u pravu :ppozdrav:

Potpisujem treba ići 150 kg an predsetveno
 
Odg: agrotehnika u soji

dok ne obrazuje kvržice na korenu,treba joj azota(znači predsetveno može),a posle sama pomoću azotofiksatora ga koristi iz atmosfere :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1267566361[/time]
_________________________________________________
pomoću bakterija rhisobium japonicom koje koriste azot u svojoj ishrani,a taj azot se posle veže i ostaje u zemljištu i biljke ga koriste.ako tih bakterija ima dovoljno u zemljištu zaražavanje soje nitraginom nije ni potrebno
 
Odg: agrotehnika u soji

miroslavjovanovic78@gmail je napisao(la):
dok ne obrazuje kvržice na korenu,treba joj azota(znači predsetveno može),a posle sama pomoću azotofiksatora ga koristi iz atmosfere :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1267537561[/time]
_________________________________________________
pomoću bakterija rhisobium japonicom koje koriste azot u svojoj ishrani,a taj azot se posle veže i ostaje u zemljištu i biljke ga koriste.ako tih bakterija ima dovoljno u zemljištu zaražavanje soje nitraginom nije ni potrebno
ali da bi se pospesilo i obrazovanje kvrzica bilo sto bolje , preporucljivo je koristiti Nitragin , jer dok se odrade sve analize ...
 
Odg: agrotehnika u soji

Urea,An ili Kan su oblici azota u razlicitim formulacijama.
Upotreba djubriva uslovljena je tipom zemljista i vremenom primene.
Za dobar start soje neophodna je neka kolicina azota,a kasnije soja tokom vegetacije azot uzima iz atmosfere pomocu bakterija sa kojima zivi u simbiozi na korenovom sistemu (soje). Nitragin nije nista drugo do soj bakterija koje prave one pomenute 'kvrzice" na korenovom sistemu. Naravno da je za dobrobit soje da se zaore i NPK djubrivo,ali trenutno nema racunice da se ide sa punom agrotehnikom jer rod soje kao i cena to nemoze da opravda (mada sam ja na 20 kj zaorao po 100 kg 8:24:16).
Bitna stvar sa primenom azota predsetveno je da se ne pretera jer onda se soja oprdeljuje za uzimanje azota iz zemlje,a ne iz vazduha ,jer poznato je da je soja AZOTOFIKSATOR.
 
Odg: agrotehnika u soji

da razresimo dilemu koja se stvara oko soje , Soja sama po sebi kao biljka ne fiksira azot ona luci iz svog korena supstance koje su hranjive za Bakterije koje se ,da bi usvojile sto vise hranjivih materija, primicu korenu i na njemu obrazuju kvrzice , (te bakterije se nazivaju Bradyrhizobium Japonicum sp.) . Te bakterije vezu N2 iliti azot iz vazduha u amonijum jon iliti NH4+ koji se direktno predaje biljci . Kada se kvrzica presece na pola i vidi se crvena boja unutra to znaci da kvrzica FIKSIRA AZOT tj. da je aktivna, to znaci da niste preterali sa predsetvenim djubrenjem ,ako je ne aktivna to znaci da ste preterali. Dakle jos jednom Soja sama po sebi nije azotofiksator nego privlaci azotofiksatore (bakterije) i one je hrane(a hrani i ona njih SIMBIOZA). :ppozdrav:
Post je spojen: [time]среда, 03. март 2010. 07:40:47 CST[/time]
_________________________________________________
jos da dodam da je i analiza zemljista od velike vaznosti ,jer ako u zemlji ima dovoljno azota da iznese biljku dok ne pocnu da je hrane bakterije , ne treba bzv. trositi pare.
 
@mica967
Da li zaoravaju nesto mesanog djubriva ili samo predsetveno bacaju AN?
 
Druže veliki pozdrav, oni obavezno rade analizu zemljišta i shodno rezultatima i zaoravaju. Ja ove godine sam sejao soju na 16 ha i nisam ništa zaoravao niti sam đubrio sa azotom pre setve išao sam samo prihranu preko lista kada je soja imala 6-8 trolistaka i pored dva udara leda imao sam prinos 2409 kg po jutru ima još clanova sa foruma koji su uradili kao ja i bili su zadovoljni sa prinosom a verovatno će se i oni oglasiti samo da se probude :haha: :haha: :ppozdrav:
 
Dobar prinos :D
Ja sam imao bolji prinos, ali sam i bacio vise djubriva, tako da finansijski je isto...
A analizu nisam uradio ni na jesen 2009, ni sad pre oranja ::sramota::
Pitao sam te, da uporedim kako to rade veliki kombinati spram nas, da vidimo gde gresimo i gde mozemo da popravimo. Kod mene je jasno gde je greska. Analiza zemljista ::lose::
 
U pravu si, prinos soje ne zavisi puno od djubriva. Glavni nosilac prinosa je vlaga (kiša) u toku cvetanja i nalivanja zrna. Ja sam imao slučaj pre 2 godine da sam na bogatoj zemlji imao prinos 900 kg/kj a na lošijoj i nenadjubrenoj njivi 1800 kg/kj . Na ovu njivu je padala :kisa: 2-3 puta više nego na onoj :cool:, rezultat je bio jasan.
 
mica967 je napisao(la):
Druže veliki pozdrav, oni obavezno rade analizu zemljišta i shodno rezultatima i zaoravaju. Ja ove godine sam sejao soju na 16 ha i nisam ništa zaoravao niti sam đubrio sa azotom pre setve išao sam samo prihranu preko lista kada je soja imala 6-8 trolistaka i pored dva udara leda imao sam prinos 2409 kg po jutru ima još clanova sa foruma koji su uradili kao ja i bili su zadovoljni sa prinosom a verovatno će se i oni oglasiti samo da se probude :haha: :haha: :ppozdrav:
Podrzavam ! Radio sam prosle god. isto i imao 2490/kj. Da je djubrivo jeftinije sigurno bi nesto razbacio zbog odrzavanja zemlje u kondiciji tj, sledeceg useva.Sledeci usev pokazuje materijalnu zahvalnost.
 
Kakva je klasa zemlje kod vas kad dobijate bez vestaka skoro 2500 tone po jutru?Kod nas samo ako se baci vestak dobijemo toliko.Mi bacimo pred kultiviranje 100-150 kg N-P-K po jutru
 
steva 1984 je napisao(la):
Kakva je klasa zemlje kod vas kad dobijate bez vestaka skoro 2500 tone po jutru?Kod nas samo ako se baci vestak dobijemo toliko.Mi bacimo pred kultiviranje 100-150 kg N-P-K po jutru
Druga, treca klasa, ali da ne bude zabune rec je o 2010 god.
 
Moze biti koja hoces klasa ako nema kise. Kisa je soji sve i svja. Soja je najobicniji korov i ne trazi nista specijalno osim "male konkurencije" i dosta vlage u odsudnim momentima.
 
Da to je to. Zemlju 2 klase mozes za klasu- dve spustiti ili za klasu uzdici. Kisa je zakon.
 
Nazad
Vrh