Uticaj Cruisera i Gauca na pcele

nvucinac

Član
Učlanjen(a)
21 Mar 2010
Poruka
41
Lokacija
Subotica
Ratarska proizvodnja je danas nezamisliva bez upotrebe insekticida za zastitu semena. Aktivna materija koja se koristi u tim insekticidima je neonikotinoid ( u prevodu otrov). U toku razvoja biljaka aktivna materija se putem sokova iz zemljista prenosi u stablo, lisce i cvet. Pcele posecuju cvet skupljaju nektar i polen i sa njim i aktivnu materiju koju unose u kosnicu. Samim prikupljanjem unose u organizam po malo neonikotinoida i dolazi do trovanja pcela koje se manifestuje dezorijentacijom pcela i one ne znaju da se vrate u kosnicu. Unesenim polenom i nektarom hrane se i larve pcela pa u ranom stadijumu dobiju "porciju" otrova koji deluje pogubno na razvoj legla pogotovo u prolecnom razvoju pcelinjeg drustva kada dolazi do umiranja pcelinje zajednice. No veci problem je sto se neonikotinoidima tretiraju i povrtarski proizvodi koje konzumiramo mi pa ce za izvesno vreme i nasi organizmi biti "nahranjeni" ovim otrovima a manifestaciju jos ne znamo. :nono: ::lose::

CRUISER 350 FS

FORMULACIJA:
koncentrovana suspenzija za tretiranje semena (FS)
AKTIVNA MATERIJA:
350 g/l tiametoksama



PRIMENA:
Cruiser 350 FS je visoko sistemični insekticid sa dugotrajnim delovanjem koji se primenjuje tretiranjem semena suncokreta, šećerne repe i kukuruza za suzbijanje:
žičnjaka (Elateridae), kukuruzne pipe (Tanymecusdilaticolis), lisne vaši (Brachycaudus helichrysi) na suncokretu;
žičnjaka (Elateridae), kukuruzne pipe (Tanymecus dilaticolis), repine pipe (Bothynoderes punctiventris), repinog buvača (Chaetocnema tibialis) na šećernoj repi;
žičnjaka (Elateridae) i kukuruzne pipe (Tanymecus dilaticolis) na kukuruzu.

Količina primene:
Na semenu suncokreta: 1,0 l na 100 kg semena
Na semenu šećerne repe: 2,0 l na 100 kg semena
Na semenu kukuruza: 0,6 l na 100 kg semena (za suzbijanje žičara)
0,9 l na 100 kg semena (za suzbijanje kompleksa štetočina)

Preparat se može direktno nanositi na seme bez dodavanja vode ili uz dodatak najviše 200 ml vode na 100 kg semena.

MEHANIZAM DELOVANJA:
Tiametoksam sprečava funkciju acetilholinskih receptora u centralnom nervnom sistemu insekata.
Kao posledica njegovog dejstva ne dolazi do prenosa nervnih impulsa, insekti gube orijentaciju, prestaju sa ishranom i uginjavaju.


NAPOMENA:
Tretiranje semena se može obaviti najranije 3 meseca pre setve;
Tretiranje vršiti na uređajima koji omogućavaju intenzivno mešanje da bi se obezbedilo ravnomerno nanošenje preparata na seme;
Može se mešati sa drugim insekticidima i fungicidima za tretiranje semena osim SL i SC formulacija;
Tretirano seme se ne može koristiti za ishranu ljudi i životinja; Prilikom setve tretirano seme se ne sme ostaviti na površini zemlje.
Cruiser 350 FS spada u III grupu otrova i nosi sledeće oznake:
Znak opasnosti: Xn
Znaci upozorenja: R-38
Znaci obaveštenja: S-2, 13, 36/37, 45
KARENCA:
Obezbeđena vremenom i načinom primene u suncokretu, šećernoj repi i kukuruzu.
 
Izumiranje pčela povezano sa neonikotinoidima

Pronadjen uzrok izumiranja pčela.

Posle zabrane insekticida na bazi neonikotinoida u Francuskoj, Italiji, Sloviniji itd. 2009 godine primećeno da je izumiranje pčela zaustavljeno.
Iako hemijska industrija (Bajer) još uvek ne priznaje da je uzrok izumiranja pčela njihovi proizvodi na bazi neonikotinoida postoje naučni dokazi da su ovi insekticidi odgovorni za smanjivanje populacija pčela.

The concern about neonicotinoids
and honey bees has
received the most notoriety in
France, and the Italians are
working on it, also. An early
neonicotinoid, imidacloprid
(Gaucho®), was being used as a
seed treatment on sunflowers in
France.

Gaucho koji se i kod nas koristi je sada zabranjen u Francuskoj i odmah je primećeno poboljšano stanje populacije pčela iako se ti insekticidi dugo zadržavaju u zemljištu.

http://entomology.ucdavis.edu/faculty/mussen/05-06-04.pdf

Iako su naznake postojale 2004 godine, masovno izumiranje pčela na suncokretovoj paši u Francuskoj, trebalo je još pet godina da bi se zabranili ti insekticidi. Pa i kada su već sledeće 2010 godine primećni dobri rezultati još uvek ima onih koji tvrde da oni nemaju veze sa umiranjem pčela.
Zapravo i nemaju, jer pčele ne umiru direktno već im se nervni sistem toliko poremeti da neznaju da se vrate u košnicu, pa je pogrešno deo pripisivan varoi.
Takodje postoje i dokazi da su ovi insekticidi vezani i za nestanak nekih populacija ptica jer se količina otrova nagomilava u lancu ishrane i postaje smrtonosna i za njih.

Neki od neonikotinoida su

* Acetamiprid
* Clothianidin
* Dinotefuran
* Imidacloprid
* Nitenpyram
* Thiacloprid
* Thiamethoxam
aktivni sastojci

Nisu u pitanju samo oni za folijarnu primenu već pre svega oni koji se koriste za obradu semena.


Pretpostavljam da će pčelari brzo reagovati na ovakve vesti o čemu treba da razmisle i oni koji zavise od mobilnih pčelara.
 
Odg: Izumiranje pčela povezano sa neonikotinoidima

Kod mene svake godine dolaze pcelari iz Beograda i Vranica, donose pcele na suncokretovu pasu, od njih sam cuo za problem sa Gauchom.
Mozda je ohrabrujuca vest da se on sve manje koristi jer su ga zamenili "finiji" preparati poput Poncha, Cruisera i Force Zea.
Ja svake godine obavestim te ljude cime je tretirano seme suncokreta pre setve tako da mogu da se raspitaju o eventualnoj stetnosti tih preparata.
Pcele su rado vidjeni gosti na poljima suncokreta i licno mi je zao zbog problema koji nastaje primenom hemije ali, na zalost, poljoprivreda u danasnje vreme nije moguca bez raznih otrova!
 
Odg: Izumiranje pčela povezano sa neonikotinoidima

Oni će verovatno i znati ali bi trebalo i ratari da znaju kad kupuju jer ih ima previše.
Probao sam da napravim neki spisak pesticida sa neonikotinoidima ali kad sam video desetine raznih samo na Bajerovom sajtu digo sam ruke.
 
Odg: Izumiranje pčela povezano sa neonikotinoidima

Izvinjavam se nisam pretražio kako treba, neka moderatori spoje teme.
 
Nazad
Vrh