Seme zacinskog bilja

komsija

Član
Učlanjen(a)
11 Jan 2010
Poruka
372
Lokacija
Dobanovci
Jedno pitanje hteo bi da posadim malo za sebe zacinskog bilja (origano,bosiljak...) zna li neko neku radnju u Beogradu i okolini ili "biljni centar" gde bi mogao da nabavim seme:haha: Ima li neko iskustva sa tim biljem:haha:
 
komsija je napisao(la):
Jedno pitanje hteo bi da posadim malo za sebe zacinskog bilja (origano,bosiljak...) zna li neko neku radnju u Beogradu i okolini ili "biljni centar" gde bi mogao da nabavim seme:haha: Ima li neko iskustva sa tim biljem:haha:
Bosiljak je jednogodisnji. Za salate treba uzeti liscar koji ne ide u cvet. "Obican" bosiljak kada ode u cvet brzo se susi. Mopj predlog ti je da za bosiljak kupis rasad na pijaci. Liscar ima veci i obliji list.
Origano je visegodisnji i kada ga posadis samo sisas i susis. I origano i bosiljak imaju jacu aromu ako su stalno na suncu. Zemlja ocedna propusna, najbolje mesavina peska i neke bolje zemlje. Nega nista osim uklanjanja konkurencije(korova)
Bosiljak koristis u kontinuitetu otkidas donje lisce i tako teras do kraja sezone. Ako se sam ne razgrana zakini mu vrh i on ce se razgranati.
Origano sisas kada se formiraju cvetni pupoljci a otvori se do 1/3. Origana ima vise vrsta, divlji koji raste kod nas, narodno ime "Vranilova trava" nema tako izrazenu aromu. Najbolji je Origanum heracleum sa Krita. Nazalost tesko je naci seme i taj mora u saksiju pa unutra kad zahladni. Kao sto rekoh ima puno kultivisanih varijanti vecinom hibrida. Nisam probao ni jedan.
Ja licno vise ni ne koristim origano vec Majkinu dusicu za koju vazi isto: sunce, pesak i zemlja, sisa se u istoj fazi razvoja, susi i onda se grubo poskidaju cvetici i listici sa drske koje bacis. Zatim to mozes da stavis u blender i kratko provrtis. Ja onda kroz sito prosejem pa krupnije stavljam u jela koja se duze krckaju a sitno mozes da pospes po jelu i onda samo jedan "kljuc" i gotovo!
 
Hvala puno na odgovoru, samo jos jedno pitanje za sad ::namigivanje:: kada se origano seje i da li mora prvo u saksiju, pa da se rasadjuje ili odmah moze seme u leju?
 
Seme origana je sitno pa je možda bolje zasaditi u saksiju i treba mu dosta vremena da se razvije, kod mene mesec dana još na kotiledonima, prošlogodišnji ima par zelenih grančica.To je naravno unutra, napolju još ništa nije krenulo. Još nije kasno da ga sad zaseješ.
 
Bas sam za vikend kupovao ZKI seme u poljoapoteci (sargarepu,persun,spanac...) i nisam video origano, moracu da potrazim u drugoj apoteci, ali dobro si mi rekao da ZKI ima origano. Hvala!!!
 
Ponovo ja :cao: pronasao sam seme origana odnosno Vranilove trave (Origanum vulgare), e sad me interesuje da li otkupljivaci i biljne apoteke traze posebne sorte ili vrse otkup Origanum vulgare, posto sam pronasao da je ovaj otporan na zimu, dok Origanum heracleoticum poreklom iz sredozemlja (Kipar) koji je drugi po zastupljenosti kod nas mora da se unosi unutra pred zimu zbog mraza.
 
Nazad
Vrh