Kako snabdevate domaćinstvo vodom?

Učlanjen(a)
21 Avg 2009
Poruka
4.721
Lokacija
Stubal, Kraljevo
Možda je tema na prvi pogled nezanimljiva ali je to kod nas sve veći problem.Konkretno moje selo ima vodovod(star 35god.) i funkcioniše kako je i mlad.Bio sam prinuđen da napravim potpuno nezavistan sistem snabdevanja vodom koji dosta dobro funkcioniše već 5-6 godina.Kakvo je stanje kod vas?
 
tema je skroz ok. kod mene isto postoji vodovod, nesto mladji nego kod Zorana, ali leti je pritisak dosta slab. zato sam udario cevi. imam i neku potapajucu pumpu, ostalo je jos da sredim automatiku za nju, stavio sam rezervoar od hidrofora i kazem, jos samo da odradim komandno-regulacioni deo i nadam se da cu resiti problem. jedino mi mozda hidrofor bude mali, pa mi ostaje da nadjem i vece bure. ali o tom po tom
 
@dr Dule
Možda ti može pomoći moje rešenje tog problema.Kod mene su SEVER-ove pumpe sa motorima od 2,2KW,rezervoari od 120l,visinska razlika oko 12m a udaljenost od kuće oko 150m.Sve funkcioniše besprekorno već 5-6 godina.Automatika je takođe domaće proizvodnje.
 
Kod mene je voda u bunarima skroz zagadjena,nije za piće a vodovoda nema(nije ni u planu).Bušio sam arterski bunar na 120metara ima vode.Pumpa na dnu sud od rostfraja i priključeno na instalaciju.
 
Hidrofori i pocinkovane cevi, vode ima koliko hoćes ali je dubina do 8 m,ili plastične cevi i potapajuće pumpe preko 8m. Kanalizacije nema pa je stanje očajno :udri:
 
Seoski vodovod,voda nema smek na Cl i ostalu hemiju,pitka je,u glavnom ima vode ne bude par puta godisnje kad se menjaju neke cevi i kad nestane struje nemamo je.
Imamo i bunar u dvoristu iz kog napajamo stoku.
 
kod mene u selu svaka kuća ima aterski bunar ( voda teče koliko ti je volja bez pumpe i struje ) a tu su hidrofori za upotrebu vode u kući
 
Zoran Kostović je napisao(la):
Možda je tema na prvi pogled nezanimljiva ali je to kod nas sve veći problem.Konkretno moje selo ima vodovod(star 35god.) i funkcioniše kako je i mlad.Bio sam prinuđen da napravim potpuno nezavistan sistem snabdevanja vodom koji dosta dobro funkcioniše već 5-6 godina.Kakvo je stanje kod vas?

U Han Pijesku (Republika Srpska) imaju izvorsku vodu vodovodsku: niko da kaže HVALA !?
 
Poslije, dugogodisnje patnje mog oca sa raznim izvorima ,spajanjma vrela i sl.
pre 2 godine sam se prikljucio na jedan privatni vodovod koi pokriva 400 domacinstava odprilike.
A zanimljivoje da su ta domacinstva u 5 sela i3 opstine. To ima samo u Bosni :haha:.
Inace prikljucak sam platio 1500evrica, plus svaki kubik platim oko o,35evra.
U ove 2godine snabdijevanje izuzetno uredno, voda se kontrolise bar jednom mjesecno,
a sva odrzavanja do brojila, i brojilo su njihova duznost.
 
I mi u Vranešima imamo tri vodovoda i svi su sa padina Crnog Vrha odnosno Goča, za koji kažu da je najvodnija planina kod nas. Dakle, izvorska voda je na česmi u kući, i to je blago koje malo ko ceni,pa se onda poliva sve i svašta i mi na višim kotama leti nemamo ni kap vode za piće. Dakle slab zakon i slaba svest ljudi o tome. Ali srećom,u dvorištu je bunar dubine 42 metra koji je ostao još od pradede Dragoslava i koji po analizama Zavoda za javno zdravlje iz Kraljeva ima kristalno zdravu vodu. To smatram najvećim kapitalom kod sebe, obzirom na to na šta nam liče bunari po Srbiji i u šta smo ih sve pretvorili.
 
kod mene ima gradska al kako mi leti salju racun oko 10.000 za vodu, aktivirao sam stari bunar koji je dubok 42m i na na njega povezao potopajucu pumpu, pa ga za sad cistim zalivajuci bastu i sipam u bure za polivanje itd jer u njem je zdrava voda iz zile koja je na oko 35m dubine, i ranije je ceo kraj uzimao sa naseg bunara vodu, inace prosla je kod nas kanalizacija i skoro svi su se prikacili i ne koriste se septicke jame vise tako da cu je odneti na analizu dok se jos malo ocisti i spadne nivo na njegov standard

jel zna neko gde imaju plasticne bacve da se uzmu ali da je bar 2000 l ?

francuz jel bi mogao da mi nesto vise napises o tome kako si napravio akumulacioni bazen ?
 
I kod nas se u velikoj vecini koristi voda iz gradskog/seoskog vodovoda. Cena za 1 m3 je trenutno 16 dinara. Inace kao rezervnu varijantu koristimo postojeci bunar u dvoristu, ali samo za napajanje stoke.

Moram da iznesem i jednu primedbu. Mnogi clanovi koji su pisali u ovoj temi, nemaju i dalje upisanu lokaciju odakle su, tako da mi je to sto je neko napisao da koristi npr. hidrofor ili arterski bunar, a ja neznam odakle je covek, malo znaci.:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Kod nas postoji vodovod od 1972 god. ali posebno leti pritisak je katastrofa. Vode u sistemu ima, ali nema pritisak pa sam problem resio postavljanjem hidropaka u suteren kuce i imam pritisak od 1,5-3 atm. :ppozdrav:
 
Ja imam dva vodovoda, jedan doveden 67 god. drugi 89, sa izvora voda dolazi prirodnim padom do rezervara pa opet prirodnim padom do kuće, čista izvorska voda koju koristim svuda, pravo bogastvo, kola, traktor i ostalo perem sa njom, znači za sve koristim tu vodu.
 
Sto kaze moj drug N.A. vodovod. za sad nam zadovoljava potrebe, protok mi je oko 1,500 lit na sat. stoke nemam. kad nema vode pijemo pivo :haha: :haha: :haha: :haha:
 
Nazad
Vrh