egzoticno povrce

topalovic

Moderator
Učlanjen(a)
26 Apr 2009
Poruka
2.705
Lokacija
Grabovac kod Obrenovca
otvorio sam ovu temu jer moj kolega "jhona DERU"ma potrebe da pise o tome, pa narode ko je gajio od ovog povrca nek nesto napise.
 
Dali neko zna de ima da se nabavi plavi krompir ?

16hneq8.jpg

Post je spojen: [time]1268835459[/time]
_________________________________________________
evo da dopunim malo o njemu

Kao i svi krompiri, plavi krompir potiče sa Anda, tačnije iz Perua. Ima tamnoplavu, skoro ljubičastu, koru i jednako tamnoplavo meso. Kora je glatka, "oči" su plitke, a ukus izvrstan. Priprema se na uobičajene načine, kao i svaki drugi krompir. Od njega se može napraviti vrlo zanimljivi čips i pire te crveno-belo-plava salata. Povrće jakih boja često je hranjivije od blago obojenih, a to vredi i za krompire. Krompiri crvenog i plavog mesa dobivaju boju od pigmenata koji se zovu antocijanini. U ostaloj hrani, kao što su grožđe i bobice, ovi antocijanini su se pokazali kao zaštita celije od oksidacijskog oštećenja koje je odgovorno za mnoge bolesti povezane s godinama.
Post je spojen: [time]1268864394[/time]
_________________________________________________
A evo šta su antocijanini

http://www.coolinarika.com/clanak/antocijanini
 
Lepo izgleda salata ja preko leta imam ovu
bis29k.jpg

i mogu ti reći da je ista ko i ostale salate samo što deluje zanimljivije ali po ukusu nema nikakve razlike
 
Ja sam prošle godine probao sejati Fizalis (Physalis peruviana) ii zapadnoindijski krastavac (Cucumis anguria).
 
Djukic je napisao(la):
Ja sam prošle godine probao sejati Fizalis (Physalis peruviana) ii zapadnoindijski krastavac (Cucumis anguria).

Svaka info o ovoj egzotici bi bila poželjna, posebno o krastavcu, zašto baš ta vrsta i gde se može nabaviti seme? :ppozdrav:
 
Semena lufe i fizalisa ima gospodin Mile iz Tabanovca. Čovek gaji neobično voće i povrće. Ja prošle godine naleteo na internetu na njega i poručio neka semena.
 
Odlično Skeb, daj neku informaciju, sajt ili telefon. Kako se pokazalo seme koje si uzeo?

Đumbir sam i ja posadio ove godine prvi put. Kažu da ga treba pustiti da proklija na vazduhu pa ga onda posaditi.
 
Ups, izvinjavam se, potpuno zaboravih na ovu temu.
Botanička bašta "Vrt zdravlja", Mile Stojilović, Tabanovac, tel: 012 351 036. Za početak ga pozovete, diktirate šta vas interesuje, a on odgovara: imam, ili nemam. To jes' malo bezveze (ili smo mi razmaženi), ali nema sajt, što je prava šteta, jer čovek ima svašta zanimljivo. Dobro je što možete naručiti katalog (od nekih 30-ak strana), koji je vrlo korektno urađen, sa latinskim imenima biljaka, osnovnim karakteristikama i cenama. Tako sam prvo poručio katalog (čini mi se da je bio 200din prošle godine), a zatim sam naručio:
- lufu (kasno je posadio, sazrila samo jedna, ali sad bar imam seme),
- španski kikiriki (sav nikao, lepo porastao i sav istrunuo).
...imao sam u vojsci druga, na pitanje: "koja je jednina imenice kikiriki" odgovorio je: "kikirik". E, pa ja nisam imao ni kikirik, od stotinak semenki.
- bamiju (uspela ko luda).
- daikon rotkvu (spolja gledano, odlična, kad smo počeli da je vadimo, ona ko ledena sveća).
- artičoku i šparglu (nikle, čekam proleće da vidim jesu li žive).
- čičoku (dugo joj trebalo da nikne, a sad ne znam šta ću s njom).
S obzirom da sam apsolutni početnik, ne umem da ocenim kvalitet semena, jer ne znam da li su mi neke stvari omanule zbog kišne godine, semena, ili mog neznanja, ali nadam se da sam vam bar malo pomogao.
 
jhona DERU je napisao(la):
Lepo izgleda salata ja preko leta imam ovu
bis29k.jpg

i mogu ti reći da je ista ko i ostale salate samo što deluje zanimljivije ali po ukusu nema nikakve razlike
Ovo je meni izuzetno zanimljiva salata samo nema neku težinu a pakuje se jedna zelena jedna crvena u kutiji izgleda jako atraktivno.
@Plavi krumpir se gaji u Vekim Zdencima kod nas ali Nikom nedaju sjeme(prave prokletinje)
 
Pozdrav dobri ljudi, john dere probaj ovde http://www.seeds-gallery.com/sr/ meni su nabavili neko seme paradajza i mogu ti reci da sam prezadovoljan i cenom i klijavosti, prvo sam misli da mi je skupo ali kada sam razmilio koliko semena dobijam od tih 50 komada koje sam kupio.... inace stvarno su super a imaju svasta to jos nisam video ovde u srbiji na jednom mestu :bravo:
 
Nazad
Vrh