Osiguranje poljoprivrednih useva.

Da li ćete osigurati neke useve ove godine


  • Ukupno glasača
    144
U potpunosti se slazem da treba osiguravati. Suvise velika sredstva su u igri da bi se rizikovalo.
 
Pa osiguranje i postoji da bi se umanjila šteta. A ne kao što mnogi misle da se na njemu zaradi. Mada mnogi još nemaju kulturu osiguranja za mnoge stvari. A samo jednu stvar ću da napomenem. Posle one katastrofe što se desila u mom Obrenovcu 2014 godine, kad su mnogi ostali bez ičega u svojim domovima broj osiguranja se povećao "samo 5%, a toliko je i bilo osigurano od svih objekata. Neki kažu da je to skupo a nemaju pojma ni koliko košta. Pa kad saznaju cifru misle da je to mesečno i da narod nema para (male plate i penzije), a garantujem da svaka od tih kuća plati sigurno 2-3 hiljade mesečno za mobilne telefone. Pa zar su ti mobilni vredniji od te iste kuće i svih stvari u njima. Ovo se isto odnosi i na ovu temu o poljoprivredi. Jer ako mnogi ulože recimo 40-80 hiljada po ha zar je mnogo još 1,5-2 hiljade. Bez obzira da li država vraća ili ne. A da ne pominjem da retko ko ima osiguranje svog života koji je najvredniji.
 
Kucu i zivot jos nisam osigurao ali poljoprivredu uvek osiguravam davno sam prosao skolu jer nismo bili osigurani,a drugi put sam pre par godina ali tada sam navodno bio osiguran islo preko zadruge i kad me je led unistio oni mi kazu e jbg nismo stigli da osiguramo.Bilo je tu posle svega i povuci i potegni nisam celokupnu stetu namirio ali sam nesto para iscupao i od onda me je mnogo ljudi pitalo kao da zajedno osiguramo zbog popusta na 50,100+ha ali sa nikim vise ne ulazim u dilove skupo me je kostala ta zajebancija.Sada dolazi u obzir samostalno osiguranje i to da su polise kod mene u kuci da ih ja gledam svaki dan,a ta udruzena osiguranja zbog 5% vise ne piju vodu kod mene.Kolega Mirban koliko kosta neko osnovno osiguranje domacinstva i isto tako neko osnovno osiguranje zivota?

- - - - - - - - - -

Inace kod mene je osiguranje odavno uvrsceno kao agrotehnicka mera i to jedna od obaveznih!
 
Ja sam danas osigurao psenicu ali samo od leda, 2200din po hektaru, u slucaju potpune stete racunaju 4t/hek po 25 din.
 
Tomo sve zavisi od kv kuce i vrednosti stvari u njoj. Neko osnovno sa nekom prosecnom vrednosti za stan od 50 m2 je oko 6 hiljada za celu god. Ali ako ti treba slobodno me kontaktiraj pa mogu da ti kazem tacnu cenu. Naravno moze da se plati odjednom i popust je 10% ili na 12 rata. A i za zivot mogu da ti javim neko osnovno.
Pufta a zasto samo 4t. Nesto mi je to mnogo velika cena kostanja polise za tako mali prinos. Koja osig kuca je u pitanju?
 
I ja sam danas osigurao od grada. Psenicu sam radio na 6t/ha cena 16 din. Ako bude stete placam 1900 po ha,a ako ne bude onda placam 20%manje.

Repicu sam osigurao na 3.5t/ha cena 40din.
 
Mirban. Ako bih i isao na veci prinos manju bi cenu racunali, oni izgleda idu na 100 000din maksimalna steta. Dunav osig.
 
Ja osigurao kajsije i visnje od grada, i mlada stabla od grada, pozara, oluje, udara groma ....
Cena za kajsije 80, za visnje 100 a za stabla kajsije u trecoj godini 1250 din.
 
Pufta postoje tri modela ugovoranja: bez ikakvog učešća, sa učešćem u šteti i sa učešćem u sumi osiguranja. Generalno nema nikakvog ograničenja za prinos i cenu ali u svakom slučaju ne može biti ugovorena neka nerealna tipa 40 din/kg (ide od 15 do 25) ili prinos od 12-15t/ha (msl ima to negde ali još uvek ne kod nas). Naj bolje je bez ikakvog učešća. Osim onoga da sve što je oštećeno do 5% se nigde ni u jednoj kući ne plaća. Ako se ugovori prinos od 5t/ha sa cenom od 20 din/kg premija je oko 2900. Ne znam odakle ti taj podatak da se ide na maksimalnu štetu od 100 hiljada. Onako kako se ugovori tako je i u zavisnosti da li ima ili nema štete.
 
Plaćanje premije osiguranja useva i plodova olakšano je i subvencijama koje svake godine daje država. Registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima država vraća deo plaćene premije osiguranja, što je precizirano uredbama koje izdaje resorno ministarstvo. Placem u sebi a smejem se
 
Da ali mnogi kažu da osiguravaju da bi mirno spavali,ja na primer ne spavam mirno samo kada vidim svakojaka transportna sredstva u jesen izlazeći u atar kad normalan svet ide kući,a u mojoj karijeri mi je tuko led jednu parcelu kukuruza 2 puta u toj fazi kada mu nije načinio nikakvu štetu.Znači dosad bi samo plaćao...sad ako me jednom negde potrefi od 30 parcela gde netreba bože moj šta da radimo guramo dalje.Nije to puno para po jedinici površine,ali ako saberemo xy površina x xy premija x xy godina,pa nije to ni malo para.Ja na te stvari gledam kao rizik u mom poslu ali je to moje mišljenje samo...:ppozdrav:
 
To od suse je jako jebe..no osiguranje i jako skupo meni nudili proletos ali nisam hteo da prihvatim imaju neki valjda tromesecni ciklus padavina koji prate pa onda moras izabrati koju meteorolosku stanicu da prate pa jos nekih glupsti pa tako ispada da od toga tesko mozes pare dobiti.
Nekako mi je led najsigurniji ali evo kakvo zlo od vremena nece ni led da okine,a sada bi bio pun pogodak!
 
Ne biras ti meteorolosku stanicu vec nadlezna meteo.stanica za tvoj region mora dati podatke za odredjeni period sa padavinama,sa temperaturama,dnevnim,nocnim i jos milion podataka i pored toga republicki nadlezni organ mora proglasiti sušu da bi to uspelo_Osim toga,procenitelji koji mi dolaze na teren mi kazu da se jos uvek vuce neki zakon iz SFRJ ili SRJ nisam dobro zapamtio,koji je dan danas na snazi i kaze da se od posledica suše po zakonu smeju osiguravati samo pravna lica tj.zadruge i kombinati i prema tom zakonu,svako nudjenje osiguranja od suše nama,fizickim licima, poljoprivrednicima je krsenje zakona od strane osiguravajuceg drustva koje nam to nudi.
 
Nazad
Vrh