Osiguranje poljoprivrednih useva.

Da li ćete osigurati neke useve ove godine


  • Ukupno glasača
    144
Ove godine sam doziveo da osiguram useve a jos nisam ni kreno sa setvom, ovi iz generalia fortaju! I domacinstva sva kompletna osigurana vec trecu godinu a ove godine se pokazalo da djavo nikad ne spava, burazeru se upalila kuca od kotla i umalo nije sve izgorelo (vatrogasci stigli na vreme) steta milionska i sve isplaceno u 10 dana, tako da ljudi nema igre za sitne pare da se kocka nesto sto moze dovesti do bankrotstva ili krova nad glavom :ppozdrav:
 
Prava stvar, sad je bila oluja i na roditeljskom domacinstvu polupalo staklad na kapijama, za to sitno nece ni da izlaze, uslikao poslao mojoj dragoj saradnici :osmeh: i stvar resena.
 
Ja sam do prosle godine radio sa Generalijem i onda su me iz...je..bali sa osiguranjem da sam popizdeo i oterao ih u ku..r..ac koliko sam bio besan dosao covek sa kojim sam pravio ugovore da se izvine pa sam i njega napusio da sad kad me vidi bukvalno se sklanja.I jos proletos zovu kao ocete osigurati kod nas jaoj majko mila,a ja bio nabrijan nesto zestoko pa kad sam osuo paljbu ova je jedno minut cutala i onda kao izvinite necemo vise zvati.Sad cu cim pocnu raditi posle praznika ici da osiguram jer ovo ne mirise na dobro ova godina ali menjam osiguravajucu kucu odnosno vracam se u staru DDOR Novi Sad!
 
Jeste li osiguravali useve ove godine?
Ja jesam pšenicu. Ovog puta preko Dunava.
Nego,gledajući neke najave da su moguća česta nevremena u toku leta,razmišljam (možda) da osiguram i kukuruz.
 
Ja sam osigurao pšenicu. Ovih dana ću i kukuruz. I uvek osiguram u Dunav osiguranju. Tako radim svake godine. A godinama imam i osiguranje i kuće i stana. A da nisam imao osiguranu kuću teško da bih se oporavio posle poplave 2014. Kategorizaciju koju sam dobio je bila jako mala da pokrije sanciju kuće. A gde su stvari koje su oštećene. Mada mislim da je u Srbiji slaba kultura za osiguranje. Mnogi smatraju da je to veliki trošak. A mišljenja sam da bi trebalo da se uvede obavezno osiguranje kuća ili stanova pa onda kad bi došlo do onakvih stvari kroz koju sam prošao 2014 onda nam ne bi trebale nikakve donacije iz inostranstva. A i samo osiguranje kuća bi bilo jako malo para jer je prvo obavezujuća mera (kao što je registracija vozila) a drugo na ogroman broj korisnika cena bi se smanjila.
 
Osigurane sve parcele od 03.05. A sledece godine cu jos ranije, kad vec placam zasto da ne od prvog dana.
DDOR godinama vec dobra saradnja,mada nismo imali stete od kad osiguravamo pa ne mogu da kazem sto se tice procene i isplate kakvi su.
 
Dobra je saradnja kad ti njima daješ pare. Probaj da tražiš od njih pa ćeš videti šta je saradnja.
 
Peet ne znači ti ništa koja je stopa bila jer ona zavisi od kraja do kraja. Kako su mi objasnili zavisi od procene da li je u predhodne tri godine na nekom području bilo grada ili ne i koliko je u ukupnom iznosu bilo šteta. Tako da to sve varira. A popusti su klasični. Od 10% sajamskog, pa 10% na veći broj raznih osiguranja, itd itd...
 
Dakle popust oko 20%.
Razumem ja da stopa varira i u slucaju da je bilo stete sledece godine je stopa veca ali u svakom slucaju imas stope za ovu god. po kojima se uradi obracun.
 
Da li je neko osigurao psenicu u DDOR-u i koliko.ga izadje po hektaru. Ja sam osigurao 6t/ha i cena 16din i izadje me 1600din/ha,a cuo sam od nekih da su dobili mnogo povoljnije uslove
 
Nemoj gledati druge vec sebe.Ja imam u mojoj opstini 4 katastarske opstine i za svaku je drugaciji obracun i stopa bas zbog učestalosti štete u tom kraju,područje sa većim ili manjim rizikom...Jedan dobronameran savet:eek:siguravajte useve na maksimalne prinose koje mozda necete ni postici.Ako se desi osigurani slucaj žalićete što ste hteli da uštedite 300-500 dinara/jutru ili hektaru.
 
Ja sam psenicu na 5 th na 20din.tako su ponudili u Generali osigurnju. Stopa je 2,7 za jednu parcelu a za drugu preko puta mislim 3,4. Znaci oko 2700 do 3400 po hektaru.
 
Peet gleda se period zadnje tri godine pa se pravi presek. Ali se to ne radi svake godine nego kad isteknu te tri.

- - - - - - - - - -

Brankoviću za kukuruz za prinos 8t/ha i cenom od 16 din/kg premija je 2900 din.
 
Nazad
Vrh