Osiguranje poljoprivrednih useva.

Da li ćete osigurati neke useve ove godine


  • Ukupno glasača
    144
Danas mi bili iz osiguranja da procene stetu od grada na psenici.Na jednoj parceli kazu 25 %,na drugoj gde je bilo manje 15 %.Nisam strucnjak i ovo mi je prvi put da osiguravam,ali mislim da su realno procenili.
Hteo sam da osiguram i kukuruz koji je manje zakacen gradom prosle nedelje(nije mnogo i siguran sam da ce se oporaviti),ali nece da prihvate jer je ipak ostecenje vidljivo.
 
E sad polise osiguranja ne vrede na danasnju i prekjucerasnju kisu i vetar koji je psenicu pokosio , skroz je polegla .. sta sad ?
 
Danas mi bili iz osiguranja da procene stetu od grada na psenici.Na jednoj parceli kazu 25 %,na drugoj gde je bilo manje 15 %.Nisam strucnjak i ovo mi je prvi put da osiguravam,ali mislim da su realno procenili.
Hteo sam da osiguram i kukuruz koji je manje zakacen gradom prosle nedelje(nije mnogo i siguran sam da ce se oporaviti),ali nece da prihvate jer je ipak ostecenje vidljivo.
jel psenica polomnjena ili je samo otresena?ja ocekujem komisiju ovih dana,juce je tukao grad i otresto je zrna a ovako nema mnogo polomnjenih klasova ali ima ostecenja.
 
@dekym
Ako je osigurano i od vetra,onda vaze polise.S tim da je vetar duvao,koliko se secam da su rekli,najmanje 17,2 m/s.Ja nisam osigurao od vetra,jer je bilo vise nego duplo skuplje,nego samo od grada

- - - - - - - - - -

@zeljkoo
U ovoj od 25% je tek po neki klas bio polomljen,a u ovoj od 15% nije uopste.Samo je zrno otreseno
 
jel psenica polomnjena ili je samo otresena?ja ocekujem komisiju ovih dana,juce je tukao grad i otresto je zrna a ovako nema mnogo polomnjenih klasova ali ima ostecenja.
Nema veze da li je polomljena ili otresena,preracunavace stetu svakako.Gde ima polomljenih naprave svezanj pa prebroje a gde je otresena broje pune klasove po broje ostecene i izvuku prosek.U principu nisam cuo da se neko zalio na procenu,svi govore da je otprilike to to.
 
Nema veze da li je polomljena ili otresena,preracunavace stetu svakako.Gde ima polomljenih naprave svezanj pa prebroje a gde je otresena broje pune klasove po broje ostecene i izvuku prosek.U principu nisam cuo da se neko zalio na procenu,svi govore da je otprilike to to.
meni ima na zemlji kao da je posejano,tako izgleda.
 
jel naplatio neko stetu od osiguranja ove godine?meni izlazila komisija pre dve nedelje i jos nema niceg a bas me zanima obracun dal ce biti po ugovornoj ceni ili po nekoj njihovoj jer kada smo napravili ugovor rekli su da je po ceni od 23din a videcemo sta ce biti.na ugovoru ne pise kakvo je osiguranje dal sa promenom cene ili bez promene.
 
Cisto sumnjam da ce pristati na menjanje cene iz ugovora, na njihovu stetu , (ako nije drugacije napisano u ugovoru). Javi kako si prosao :cao:
 
Cisto sumnjam da ce pristati na menjanje cene iz ugovora, na njihovu stetu , (ako nije drugacije napisano u ugovoru). Javi kako si prosao :cao:
nebi bilo fer da menjaju cenu jer ja placam premiju na osnovu tih 23dinara koliko oni priznaju,psenica moze da bude i 10dinara pa bi ja morao njima da doplatim svoju stetu :osmeh:.videcu sta ce biti ako me zavrnu za cenu zavrnu cu i ja njih za premiju pa ce se sudimo.kada sam pisao ugovor nisu pominjali da se cena menja a i na polisi nepise nista.
 
Da li ovaj pravilnik o regresiranju osiguranja važi i za ovu godinu, pod novim ministrom???
 
Jeste li osiguravali useve ove godine?
Ja se jos nisam raspitivao da li ima nesto preko opstine,ali cu da vidim posle praznika.Prosle godine sam osigurao psenicu preko "Delta Generali".Bio sam zadovoljan procenom stete od grada,ali proracunom za isplatu nisam.U taj proracun je tesko uci u trag.Bar meni nije bio jasan.Isplata je bila na vreme,kako je i receno.U novembru sam dobio i povracaj od drzave od 40%,tako da je po hektaru kostalo negde oko 800 din.
Ove godine cu verovatno da osiguram i psenicu i kukuruz.
 
Delta Generali je bilo osiguranje.Trebalo je da se plati negde oko 1400 po hektaru(plus jedan deo je placala opstina),ali ne odmah,nego do 1.7.2013.
Osigurao sam prinos od 5 t po ceni od 18 din.Steta je bila procenjena na 25%,ali sam dobio negde oko 13000 po ha.Tu je ukljuceno,t.j.,odbijeno i onih 1400 din koje bih platio do 1.7. da nije bilo stete
 
Ja osigurao sve kulture kod Delta Generali cene su za kj.Psenica 1400din kukuruz 2150din suncokret 2100din
 
Nazad
Vrh