Prskalice

O.K. samo se propitkujem.
Agromehanikin, samo centralno zatvaranje i otvaranje (jedan ventil) cca 600 €.
 
Koja je cena nove agromenanikove prskalice od 440 litara,sa 105l pumpe i 10m grane,da li neko zna.I da li neko zna nekog distributera sto prodaje u juznoj Srbiji,posto ne isplati mi se da dolazim gore samo za to,moju moravinu iz osamdeset i neke sam ozenio za 400 evrica.
Udaj i moju moravinu za te pare i imaš besplatan prevoz prskalice do Leskovca.
MBV Vršac original agromeh. 10 m ,20 dizni i 105 l pumpa 980 eura.
 
Danas sam na moju prskalicu stavio nove dize 02, do sad su bile 04. S ovima 02 planiram prskanje preko lista, dizne su proizvođača "AG" jel tko možda ima takve??

E sad neznam ni sam koliko bi bilo najpoželjnije da se potroši vode na hektar tokom prskanja???

I dal mi može netko reči koja je brzina (kmh) traktora IMT 540 u 1. direktnoj, a koja brzina u 2. direktnoj pri nekih 1100-1200 okr motora??
 
Što se tiče potrošnje vode po hektaru pri prskanju, otvorena je posebna tema ( http://poljoinfo.com/showthread.php?6407-Norma-prskanja-(potrošnja-vode-po-hektaru) ) o tome pa pogledaj kako drugi forumaši rade. Ali, za orijentaciju, imaj u vidu da sa dvojkama ta potrošnja neće biti velika, biće polvina od one koje si imao sa četvorkama (ako zadržiš radnu brzinu i pritisak kao ranije).

Što se tiče brzine, najlakše ti je da štopuješ vreme za koje pređeš određenu razdaljinu (sa konstantnim brojem obrtaja), i potom uzračunaš brzinu po formuli:

Brzina [km/h] = pređeni put [m] x 3.6 / vreme

Tu probnu vožnju i štopovanje vremena uradi u njivi, a ne na tvrdom putu, zbog preciznijeg rezultata (pošto u njivi uvek postoji određeni procenat klizanja)...
 
U čemu je razlika izmedju ID i IDK dizni? Za oba tipa piše da su za prskanje pri brzinama vetra do 5m/s. Da li bi bilo pametno da se stave IDK (jeftinije) dizne i da se koriste u svim uslovima (sa i bez vetra)?
 
Geoline UGELLO LECHLER IDK 120-02 GIAL koštaju 580 din. po komadu.
Videću koje je ime firme pa ću ti poslati poruku na pp.
 
mislim da će pomoći nekima... ;)
hx9jme.jpg
[/IMG]
 
Drugari cuo li je neko ili ima prskalicu po imenu UDOR,kod mene ih ima jedan dobavljac kazu da su bolje od agromehanike,kaze mi to ti je kao kad uporedjujes golf 2 i golf 5,jeftinije su za nekih 200eu,mislim da je to neka mutljavina,al sta znam...
 
Više mi je dojadilo da na Moravi od 660 l svaki put skidam dizne i ispiram.
planiram modifikaciju creva od rezervoara do pumpe. ubacio bih neki filter, novo crevo i slavinu za ispuštanje viška čorbe.

ako je neko radio nešto slično, da ne bih mnogo kombinovao, molim objašnjenje i slike po mogućstvu.

ako niko nema, ja ću moju da slikam kada to budem izveo. sutra idem za pančevo da nešto kompletiram.

neznam više odakle toliko prljavštine u prskalici. dizne se zapuše na svaka 3 lanca, tj, posle svakog prskanja.
 
Pod prvo, operi detaljno prskalicu, posle proveri aluminijumske delove koji su u kontaktu sa tečnošću (ako imaš unutra mešač od aluminijuma, on se vremenom raspadne), proveri pumpu, da nije otišla membrana, i na kraju, najbitnije, procedi vodu koju sipaš u prskalicu. Ja sam sašio malu vrećicu od gušće tkanog pamučnog platna, i zavezao na kraj creva. Sa ovim, nikad problema, a koristim i dvojke dizne. Šta se sve nahvata u toj vreći, to je čudo jedno.
 
Da li moze da dobro radi pumpa od 65 l ako pskalica ima 10 metara ili je bolje da uzmem od 105l,neki mi kazu ovako neki onako,a ja danas moram da se odlucim,jer moram da je narucim,u pitanju je original agromehanikina.
 
Uzmi obavezno od 105l! Možda bi i od 65l radila posao, ali na većem broju obrtaja kardana ako se koristi i mešač (a trebalo bi da se koristi). A kad nemaš mnogo brzina u menjaču, može da se desi da ti ne odgovara brzina kretanja ukoliko moraš da ideš sa velikim gasom zbog broja obrtaja kardana. Sa 105l imaš dovoljno protoka da ne misliš sa kojim brojem obrtaja radiš, da li ti je uključen mešač, koje su ti veličine dizne...

edit: evo ti primer: dizne četvorke na 2.5 bara imaju protok od 1.42 l/min. Ti imaš 20 dizni, to znači da je samo za njih potrebno obezbediti 28 l/min protoka. Mešač se obično stavlja takav da ima protok kao polovina ukupnog protoka kroz sve dizne, dakle još 14 l/min. To je sve ukupno već 42 l/min. A pumpa ima protok od 65 l/min samo pri 540 o/min kardana. Ako ideš sa manjim gasom, manji je i protok koji obezbeđuje pumpa. Vidi se da vrlo lako može doći do situacije da pumpa ne može da podmiri sve dizne i mešač ako se ide npr. sa pola gasa...
 
Poslednja izmena:
dukej

Lepo si to objasnio ali si prevideo da neke prskalice iz "male privrede" na mešač stavljaju običnu diznu tako da tu dobijaju na protoku pumpe tj pritisku !!!
 
Nazad
Vrh