Prskalice

Jurio nego šta tako i treba a jel znaš ti onu narodnu " veži konja gde ti gazda kaže pa makar konj crko " e to je bilo i mom slučaju ja sam samo vozio kako je gazda rekao i kako je podesio prskalicu :osmeh:
 
Potrebna mi je pomoc oko prskalice. Imam agromehanikinu 400l i pumpu od 60l, na diznama pise 11002. Jednostavno ne znam da je nastelujem da radi kako treba,negde bacim vise vode negde manje... Ako prskam sa imt 539 kojom brzinom kretanja bih se trebao kretati, pri kojim obrtajima i koliko bari treba biti na prskalici?
Можда је боље да подесите прскалицу тако да без досипања можете да урадите целу парцелу?
Брзина је јако важна и треба прво то да урадите. Одмерите 100 метара и установите којом брзином их пређете и при којим обртајима. Покушајте да ''пронађете'' брзину од 8 км/час, а да обртаји не буду испод 1700 об/мин. На пример: 100 м / __ сек х 3,6 = __ км/час или 100 метара треба прећи за 45 секунди да се постигне брзина 8 км/час (покушајте са 2 брза и 1700 об/мин). Тако ћете знати праву брзину кретања, са којом даље можете даље рачунати.
Важно је знати и да пумпа треба да има проток од 5 лит/мин за сваки метар радног захвата + 5-10% запремине резервоара.
 
Najtačnije ja na asfaltu izmeriti potrebnu duzinu autom ako je negde moguce! Za prskalicu od 12 m x 835m puta je 10020kvadrata! Na tom putu uz odgovarajuci pritisak i brzinu treba potrositi 200l !
Jbg nekad se mozda mora vise puta probati ali se po meni stelovanja nerade u njivi!

Vidim da mnogi ovde pricaju o obrtajima sto je donekle pogresno jer je najmerodavniji pritisak koji treba kontrolisati, a kasnije mozemo lakse gledati obrtaje
 
0034.jpg
pozajmi negde auto navigaciju i izmeri brzinu
 
Gogi, u pravu si za pritisak, obicno je nominalni pritisak za sve prskalice 3 bar, pa se prema dizni i normi prskanja racuna brzina traktora
Kako mislis obicno 3 bara. Nije to stelovanje venjtila na odredjenom tipu motora pa da bi mogao da kazes da je to mera. Postoji niz dizni i svaka da bi isprskala odredjenu kolicinu tecnosti trazi sto je moguce tacnija podesavanja pritiska i brzine kretanja traktora.
Ovde kod mene sve vise i vise ljudi "obicno" prelazi na ID03C jer nisu u mogucnosti da cekaju da se vetar smiri.
 
Najtačnije ja na asfaltu izmeriti potrebnu duzinu autom ako je negde moguce! Za prskalicu od 12 m x 835m puta je 10020kvadrata! Na tom putu uz odgovarajuci pritisak i brzinu treba potrositi 200l !
Jbg nekad se mozda mora vise puta probati ali se po meni stelovanja nerade u njivi!

Vidim da mnogi ovde pricaju o obrtajima sto je donekle pogresno jer je najmerodavniji pritisak koji treba kontrolisati, a kasnije mozemo lakse gledati obrtaje

Нисам сигуран да се аутом тачно може измерити дужина.
Јако је важан број обртаја!
Номинални притисак за дизне на прскалицама је од 2 да 4 бара.
 
Наравно да може и мање и више, али највећи проценат уједначених капи се остварује са 2-4 бара.
 
Svaka dizna je prica za sebe!
ID traze cak i veci od 4!
Jos jednom broj obrtaja apsolutno nije vazan!
Bitno je da je pritisak uvek isti!
 
извињавам се, нисам рекао да то важи за стандардне дизне. Id и idk дизне се користе само када се мора, а када постоји опасност од заношења због ветра.код тих дизни се и не може рачунати са уједначеним капима.
јако је важан број обртаја.
 
Kod štelovanja prskalice je potrebno prvo ustanoviti (željenu) brzinu prskanja i broj obrtaja motora pri toj brzini. U praksi je lakše zadati određeni broj obrtaja pa sa njim izmeriti brzinu kretanja (kako je opisao @milankos).

Npr. Rakovica 65, druga brza, želim da prskam sa 1200 o/min motora. Odmerimo 100m u njivi i obeležimo početak i kraj tih 100m. Krenemo nekih 10-tak metara pre početka deonice od 100m kako bi postigli konstantan broj obrtaja motora 1200 o/min, kod početka deonice uključimo štopericu, nastavimo da vozimo sa tih 1200 o/min i kod kraja deonice (ne smanjujući gas) prekinemo štopovanje vremena. Sad brzinu izračunamo po formuli brzina[km/h] = 360 / vreme[sec] (360 je 100m x 3,6).

Dakle imamo brzinu, to je prva potrebna veličina kod uštelavanja prskalice.
Druga potrebna veličina je željena potrošnja po hektaru. To sami određujemo i neka je to npr. 200 l/ha. Znači imamo i drugu potrebnu veličinu za uštelavanje prskalice.

Treća veličina je potreban pritisak kojim ćemo prskati, i njega možemo naći iz prethodne dve stavke (brzine prskanja i željene potrošnje po hektaru). Sam pritisak ne figuriše u formuli već se izračunava potreban protok kroz diznu, a koji je opet direktno povezan sa pritiskom samom konstrukcijom dizne. Za nove dizne svaki proizvođač daje tabelu zavisnosti protoka kroz diznu od pritiska, a kod starih dizni se to lako izmeri jednostavnim merenjem protekle količine vode kroz diznu za vreme od 1 min pri odgovarajućem pritisku.

Dakle formula koja povezuje protok kroz diznu, brzinu i potrošnju po hektaru je :

protok kroz diznu [l/min] = potrošnja po hektaru [l/ha] x brzina [km/h] / 1200

Kad smo izračunali potreban protok kroz diznu, dalje je jednostavno. Namestimo prskalicu da prska (u mestu, sa čistom vodom) pri 1200 o/min motora. Pod jednu diznu podmetnemo bokal i merimo koliko će vodebiti u njemu za 1 min. Onda štelujemo regulator na razvodniku (podešavamo pritisak prskanja) sve dok u bokalu za 1 min ne bude vode koliko smo izračunali gornjom formulom. Kad to potrefimo (obično iz nekoliko pokušaja), onda je prskalica uštelovana i možda će biti potrebna samo minimalna korekcija u stvarnim uslovima prskanja...

Edit: Onih 1200 u formuli nema nikakve veze sa 1200 o/min motora. To se samo slučajno potrefilo da su iste cifre. Mogao sam staviti da želimo da prskamo sa nekim drugim brojem obrtaja npr. 1650 o/min, ali sam stavio 1200 jer ja konkretno prskam na tom broju obrtaja Rakovice 65.
 
Poslednja izmena:
@dukej честитам на стпљењу и писању нечег што је већ објашњавано. Још само да ли 1200 об/мин обезбеђује 540 об/мин прикључног вратила?

ID и IDK се не користе због једнаких капи, већ због мањег заношења.
 
Ja imam 105 l pumpu, a grane su mi 8m, tako da imam debele rezerve u protoku pumpe i zato mogu da radim sa manjim obrtajima kardana. Koliki je tačno broj obrtaja kardana na 1200 o/min Rakovice 65 - ne znam, ali je sasvim dovoljan za prskanje, jer i kad zatvorim jedan segment na granama (imam ih tri, dva sa 6 i jedan sa 4 dizne) pritisak samo neznatno poraste. To mi je pokazatelj da ima dovoljno protoka i da većina vode ide na preliv, pa se i ne oseti isključenje 4/6 dizni.

edit: Samo da dodam da prskam sa Lechler IDKT 120-03 diznama na 3 bara. Bure je gravirano na 440l (ali je merenjem utvrđeno da je malo manje), i sa njim oprskam tačno 2 ha.
 
Nazad
Vrh