Prskalice

ljudi jedno pitanje vezano za pumpe na prskalicama zašto svi pri kupovini prskalica ako su grane širine preko 10m kupuju pumpe od 105l koliko se meni čini primera radi grane od 12 metara imaju 24 dizne čak i da su 11004 to znači da ta dizna u minutu izbaci pod pritiskom od 2.8 bara 0.4 galona što mu dođe 1.514 litara e sad 1.514x24 dizne =36.336 litara po ovome je pumpa od 60 litara više nego dovoljna voleo bi da me neko ispravi jer planiram da kupim prskalicu pa me interesuje da li je ova moja računica tačna ili sam negde pogrešio
Nisi dodao još mešač.
 
Kod proračuna kapaciteta pumpe mora se uzeti u ubzir i mešanje tečnosti u rezervoaru. Našao sam u literaturi da za minut treba da se promeša 5-10% od zapremine rezervoara, što znači da se kod rezervoara od 600 litara mora pretočiti 30 do 60 litara u minuti što je više nego što ode na dizne kod grana od 10 metara.
 
Pa u ovim običnim prskalicama mešač koji je stalno uključen je obično jedna obična dizna na kraj crevaizvučenog sa jednog preklopnika.Kod mene recimo 006 dok su ostale sa kojima se prska 004.Tako da ni to mešanje ne menja bitno stvar.Kad je prebačeno da ne prska onda ide mešanje na ono debelo crevo.Mislim da je tako kod ovih prostih prskalica.Tu priče o protoku 30-60l/min nema.
 
Kod mene u staroj prskalici, metalna Maribor na mešaću ima dve mlaznice od 2 i 3 mm (ako se dobro sećam).
 
ljudi jedno pitanje vezano za pumpe na prskalicama zašto svi pri kupovini prskalica ako su grane širine preko 10m kupuju pumpe od 105l koliko se meni čini primera radi grane od 12 metara imaju 24 dizne čak i da su 11004 to znači da ta dizna u minutu izbaci pod pritiskom od 2.8 bara 0.4 galona što mu dođe 1.514 litara e sad 1.514x24 dizne =36.336 litara po ovome je pumpa od 60 litara više nego dovoljna voleo bi da me neko ispravi jer planiram da kupim prskalicu pa me interesuje da li je ova moja računica tačna ili sam negde pogrešio

Treba dodati na to da postoji razlika u teoriji i praksi, i treba imati u vidu da ta prskalica treba da radi i do 5-6 bara, plus mesac.
 
ok što se tiče mešača da su u tanku i dve dizne od 0.4 opet ima dovoljno protoka a ja lično nikada nisam sipao otrov kući i mešao do njive niti sam u toku prskanja koristio mešač već po dolasku na njivu sipam otrov i tada uključim mešač pošto je tank od 440l a pumpa od 60l ostavim da meša 15-20 min isključim mešač i prskam ( sve ovo sam radio jer je prskalica stara regulator nije baš ok pa ako u toku prskanja radi i mešač nema baš dobar pritisak ) u svom primeru sam naveo dizne o4 a ja bih koristio 03 i nikada mi radni pritisak nije bio preko 3bar ( nevidim potrebu za pritiskom od 5-6 bar) e sad ima li neko prskalicu sa pumpom od 60l i granama od 12 metara i da iznese svoje iskustvo
 
Ja sam ranije imao prskalicu sa granama od 8 metara i pumpom od 48 l/min i nije nikad bilo problema kod primene herbicida. Mislim da bi do problema moglo da dodje kod WG formulacija pesticida jer dolazi do većeg taloženja pa je u tom slučaju neophodno bolje mešanje a samim tim i veći kapacitet pumpe.
 
Do nedavno sam imao prskalicu 12 m sa pumpom 65 l. Radio sam sa diznama 110-03 (200 l/ha) i recimo sa fergusonom druga brza (gume 12,4-2:cool: kod 1200 o/min pumpa radi na knap. Fala lipa, al tako šta više nikad. Sad radim sa prskalicom 12 m i pumpom 100 l. To je pravi preporod što se tiče mirnoće i ujednačenosti rada, kvalitete mješanja i svega. Nekažem da se sa 12 m i 65 l nemože radit, al tad kardan mora ić na 540 o/min i manja brzina kretanja, ako će se ić sa potrošnjom od 200-300 l/ha. Bolje da ona ima rezerve kapaciteta nego radi na knap. Na atomizerima imam pumpe 3 klipa (125l), 4 klipa (140l) i 6 klipova (146l). Nemoram reć da ova sa 6 klipova-membrana radi kvalitetnije i ljepše, pogotovo od ove sa 3 klipa.
 
Danas gledam kod drugara na pumpi agromehanikinoj pise 89lit max protok :sta: mislio sam da postoje pumpe od 60 pa od 105 ili mozda i nisam dobro mislio. Fizickim izgledom je kao od 105lit
 
Kiraj, ne u Evropu sad možeš i u NATO :haha: jel torpedo išao u Sombor ili NS po nju ? Prava mašina :ppozdrav:
 
Evropa dolazi kod nas (u sledeci cetvrtak)Ko ce ici na kurs?POZDRAV.:ppozdrav:.Da vas dobro i dugo sluzi.
 
Nazad
Vrh