Prskalice

Nije agromehanika nego je leško prskalica gledao sam da ram prskalice bude ram a ne nekakva cev koja jedva čeka da procveta a imam kolege koje imaju leškovu prskalicu a o njenoj izdržljivosti su mi najviše ispričali pa su neki uzeli još jednu tako da su me uverili da je leškova bolja.Ali zato ne može naknadno da se stavi nego da se vrati prskalica trgovcu kao polovnu i da se uzima ista ta sa hidrauličnim krilima za veće pare ali mi to nije odgovaralo jer sam je jedva uspeo da naštelujem pa ne bih da je opet naštelujem istu!!!
 
Kameni znam da je Goran G pisao da su na njihovim prskalicama ti ventili ali ako se ne varam i onih ih kupuju od neke firme imao sam sačuvanu stranu gde su bili ti razvodnici ali ne mogu da je nađem a ni da se setim kako se zovu.Hvala na pomoći.
 
tvrdiš da je tako dobra a jedva si je naštelovao ::super::

Prvi put u životu sam naštelovao prskalicu ja sam od pokojnog oca dobio naštelovanu prskalicu koja i dan danas prska kako treba i može još da ide a imam druga koji je uzeo posle mene prskalicu istu kao moju on ju je dok si trepnuo očima naštelovao ali se on jako dobro razume u mehanizaciju ja se baš i ne razumem najbolje!!!
 
Ja upucavam litražu tako što odmjerim 125 metra na putu,grane su 8 metara i to je dulum.Podesim pritisak i pređem,ako treba korigujem.Prvo je štelam po tablici iz uputstva i onda kako sam napisao kontrola i nema problema.
 
Prvi put u životu sam naštelovao prskalicu ja sam od pokojnog oca dobio naštelovanu prskalicu koja i dan danas prska kako treba i može još da ide a imam druga koji je uzeo posle mene prskalicu istu kao moju on ju je dok si trepnuo očima naštelovao ali se on jako dobro razume u mehanizaciju ja se baš i ne razumem najbolje!!!
Ajde,meni se desi da u toku dana radim na tri programa,a ne da nasleđujemo naštelovano :haha:
 
Pisao sam već pre nekoliko dana da moja prskalica nema fiksiranu mlaznicu mešača za dno prskalice, već da slobodno visi na fleksibilnom crevu i tokom rada prska na sve moguće strane. To samo po sebi nije problem osim kad u prskalici ostane malo vode, i kad mlaz iz mešača udari u otvor rezervoara gde ističe voda u pumpu, on tad bućka vodu i ubacuje vazduh u nju, te dolazi do malog pada pritiska. Taj problem sam mislio da rešim fiksiranjem mlaznice mešača za dno rezervoara tako da ne može da se desi da mlaz bije u otvor za isticanje. Kod Agromehanike 440l je to rešeno tako što je rezervoar na dnu probušen kako bi se uvukla neka šelnica koja onda drži mlaznicu mešača. Naravno, to je sve dobro zadihtovano i nema curenja.

Ja sam tražio po vašarima i nisam uspeo da nađem tu originalnu šelnicu (nisam zvao da pitam Vrbas i Bački Jarak gde su zastupnici Agromehanike), pa se mislim sad da li bi neki držač te mlaznice prosto mogao da se zalepi za dno rezervoara nekim super lepkom. To rešenje mi je lakše, a čak i prihvatljivije nego da bušim rezervoar na dnu, samo ne znam da li bi taj lepak u uslovima razne hemije u rezervoaru mogao da održi zalepljenost nosača. Takođe ne znam kako bi super lepak (ili neki drugi odgovarajući lepak) delovao na samu plastiku rezervoara, tj. da je možda ne "pojede" pa da mi posle rezervoar tu procuri. Šta vi mislite o toj varijanti lepljenja unutar rezervoara?

Na vašaru mi je na jednom štandu gde se prodaju delovi za prskalice rečeno da taj pad pritiska pri kraju prskanja (kad u rezervoaru ostane malo vode) nije zbog tog što mlaz iz mešača bije u otvor za isticanje vode, već zbog toga što se iznad tog otvora prilikom isticanja vode formira vrtlog (vir) i da zbog toga u pumpu pored vode dospe i vazduh. Preporučeno mi je da iznad samog otvora za isticanje vode iz rezervoara napravim mali "kišobran" kako bih sprečio pojavu vira, i time rešio problem pada pritiska. Ima logike i opet dolazim do praktičnog problema kako to fiksirati dole, a da se ne skida postojeći sifon (tj. da se ispod njega podbaci neki plehić koji bi nosio taj "kišobran"). Lepljenje mi opet deluje kao najbezbolnija varijatna.

I kad sam se već raspisao, da pitam za još jedan praktičan savet. Naime, prilikom punjenja prskalice kad prskam sa hemijom koja jako peni (naročito kad idu okvašivači), ne mogu da se izborim sa penom koja je već u prskalici (bude i po pola rezervoara pene iako je sva voda istekla), i koja kipi van prskalice kako se ova puni vodom. Em što napravim blatuštinu tu gde punim prskalicu (obično na njivi jer prskalicu punim iz onih kocki od 1000l na prikolici), em što se bojim da sa penom ode i deo aktivne materije (npr. nerastvorene granulice harmonija), i što u krajnjem slučaju ja budem u dodiru sa tom penom. Razmišljao sam da na gornjoj strani rezervoara napravim neki priključak na koji bih pasent pričvrstio crevo (50mm) kojim punim prskalicu (time bih dobio i slobodne ruke za sipanje hemije dok se prskalica puni), a da poklopac na rezervoaru ostane zatvoren pa da pena nema gde da izađe napolje. Da li bi se tako stvarao pritisak u rezervoaru i da li bi bilo dovoljno da prilikom takvog punjenja vazduh izlazi kroz otvore kroz koje se u rezervoar uvode creva mešača i preliva (a koji ne dihtuju dobro jer se radi o običnim gumenim uvodnicima kroz koje prolaze navedena creva)? Kako vi izlazite na kraj sa tom penom prilikom sipanja vode? Napominjem da ja moram prskalicu da punim do vrha, tj. nemam slobodnog mesta da ostavim za penu...
 
Pisao sam već pre nekoliko dana da moja prskalica nema fiksiranu mlaznicu mešača za dno prskalice, već da slobodno visi na fleksibilnom crevu i tokom rada prska na sve moguće strane. To samo po sebi nije problem osim kad u prskalici ostane malo vode, i kad mlaz iz mešača udari u otvor rezervoara gde ističe voda u pumpu, on tad bućka vodu i ubacuje vazduh u nju, te dolazi do malog pada pritiska. Taj problem sam mislio da rešim fiksiranjem mlaznice mešača za dno rezervoara tako da ne može da se desi da mlaz bije u otvor za isticanje. Kod Agromehanike 440l je to rešeno tako što je rezervoar na dnu probušen kako bi se uvukla neka šelnica koja onda drži mlaznicu mešača. Naravno, to je sve dobro zadihtovano i nema curenja.

Ja sam tražio po vašarima i nisam uspeo da nađem tu originalnu šelnicu (nisam zvao da pitam Vrbas i Bački Jarak gde su zastupnici Agromehanike), pa se mislim sad da li bi neki držač te mlaznice prosto mogao da se zalepi za dno rezervoara nekim super lepkom. To rešenje mi je lakše, a čak i prihvatljivije nego da bušim rezervoar na dnu, samo ne znam da li bi taj lepak u uslovima razne hemije u rezervoaru mogao da održi zalepljenost nosača. Takođe ne znam kako bi super lepak (ili neki drugi odgovarajući lepak) delovao na samu plastiku rezervoara, tj. da je možda ne "pojede" pa da mi posle rezervoar tu procuri. Šta vi mislite o toj varijanti lepljenja unutar rezervoara?
Gevikt ili bajlag neki jak i tezak!! :osmeh:
 
Kamen za kupus... :haha:

Ne bih tegove i sl. varijante. Razmišljao sam i da sa vrha spustim neku 1/2" plastičnu cev za vodovod, da je gore nekako pričvrstim za rezervoar a da dole kod dna bude koleno u koje bi se nabudžila postojeća mlaznica. Samo, razmišljam (makar i samo teoretski), da li bi ta cev mogla da vremenom rasturi mesto pričvršćenja za rezervoar (na vrhu) zbog poluge koju pravi prilikom reakcije na pritisak mlaza iz mlaznice?
 
Dukej, na kraj creva stavi T komad i u njega uvrneš dve mlaznice jednu naspram druge i time ćeš eliminisati nekontrolisano kretanje mlaznice po buretu i kad je puno i kad je prazno. Kod mene je takva mlaznica ako te zanima slikaću ti.
 
Nazad
Vrh