Prskalice

Bravo, sviđa mi se!

Meni konkretno ne treba uključivanje i isključivanje sekcija, već samo on/off kompletnog prskanja. Koliko vidim ovo je neki pneumatski motor (ili šta već) na glavnom ventilu, gde bi to moglo naći i pošto je? (čini mi se da smo već nešto diskutovali ranijih godina na tu temu)

Ja sam ovih dana kupio preko Limunda neki sklop (sa 12V DC motorom) iz koga izlaze neke dve sajle. Nemam pojma ni šta je, ni od čega je (možda neko od majstora zna?), ali sam pretpostavio da koliko jednu sajlu izvuče toliko drugu uvuče i da bi se od toga moglo napraviti kružno kretanje od 180 srtepeni koliko mi je potrebno za uključenje i isključenje ventila. Nisam još stigao da rasklopim taj sklop (ne znam ni kako da to nazovem, al kad sam već rekao sklop neka bude sklop :osmeh: ), pa ne znam kakav mehanizam ima unutra.
 
Zahvaljujem dobrim ljudima na pomoĆi.Raspitao se za cene i komplet membrana za AGM 65 je oko hiljadarke.To ću valda uspeti sam da zamenim,kažu nije teško.
A onaj komplet razvodnik košta oko 6.000 za četiri ručke.E sad sam mislio da možda uzmem samo neke ventile,ne znam koliko ih ide.Komplet dva ventila su oko hiljadarke.Možda da se ne zezam, da kupim komplet novo, promenim i gotovo?

Malo se posavetovao sa majstorima, čuo razne teorije i onda seo,popio jedno pivo,naduvao na ventilu malo vayduha, na 2 bara i upalio ponovo prskalicu.Dobro radi,ima radni pritisak 3 bara i danas poprskana pšenica.
 
Ma to znam, ali ne znam na koji način to funkcioniše sa tim sajlama, tj. da budem precizniji ne znam kakav je mehanizam i da li ću moći taj mehanizam na neki način prepraviti i nabudžiti da okreće glavni ventil na prskalici (Agromehanikin regulator). Znači da ima zakretanje od 180 stepeni.
 
Pitanje za kolege koji koriste vučene prskalice:koliko je precizan nivo sredstva u rezervoaru i da li pumpa izvlaci sve iz rezervoara ili ostaje 10-20-50 litara kod kojih se gubi pritisak?Moze li se u njih dodati 50-60-80 litara ukoliko toliko tecnosti zafali ili se mora sipati veća količina tecnosti?
 
Da li ova rau pumpa od 50l moze da pravi pritisak zadovoljavajuci. Imam u ponudu prskalicu rau vojka sa pumpom od 50l. Da li to moze lepo raditi sa 8m granama. Hvala
 
Pitanje za kolege koji koriste vučene prskalice:koliko je precizan nivo sredstva u rezervoaru i da li pumpa izvlaci sve iz rezervoara ili ostaje 10-20-50 litara kod kojih se gubi pritisak?Moze li se u njih dodati 50-60-80 litara ukoliko toliko tecnosti zafali ili se mora sipati veća količina tecnosti?
U nasem slucaju dobro radi do zadnjih 10 15 litara. Isto toliko treba da bi i dalje nastavila da radi sa istim pritiskom. Moze se dodati 50 100 lit pa da ide se dalje raditi. Ja nisam imao taj slucaj. S jedne strane dobro pogadjam. A s druge uvek ima nekih jos njiva za prskanje. Pa treba sipati mnogo vise vode ili cak punu

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Zvao sam ih .Mogu da pošaljem moj da ga remontuju ili ako ne može da se remontuje da kupim nov.Imam još 30-etak jutara za prskanje a onda ću rasklapati ,bar da vidim šta ima unutra .:osmeh: Ujedno ću napraviti koju sliku za dukeja.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -



Trebalo bi da je ovako.


Moram da se ispravim.Nije ovako kako sam napisao na slici ,nego obrnuto.Danas sam nešto čačkao oko razvoda i ustanovio sam koji ventil šta radi.
 
Treca sezona u punom jeku. I sve jos uvek savrseno radi...
3812d479e40d56dd561709e5d5155432.jpg
e1b7a8e63d61618f420940d753605ef7.jpg
fc0b7b2ce89922ad928239116a96ad92.jpg
5f0effc1a423fd7ee3be4b8509f65fa9.jpg
903e26b334057def8909d4aee40a1e7b.jpg


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Bravo, sviđa mi se!

Meni konkretno ne treba uključivanje i isključivanje sekcija, već samo on/off kompletnog prskanja. Koliko vidim ovo je neki pneumatski motor (ili šta već) na glavnom ventilu, gde bi to moglo naći i pošto je? (čini mi se da smo već nešto diskutovali ranijih godina na tu temu)

Ja sam ovih dana kupio preko Limunda neki sklop (sa 12V DC motorom) iz koga izlaze neke dve sajle. Nemam pojma ni šta je, ni od čega je (možda neko od majstora zna?), ali sam pretpostavio da koliko jednu sajlu izvuče toliko drugu uvuče i da bi se od toga moglo napraviti kružno kretanje od 180 srtepeni koliko mi je potrebno za uključenje i isključenje ventila. Nisam još stigao da rasklopim taj sklop (ne znam ni kako da to nazovem, al kad sam već rekao sklop neka bude sklop :osmeh: ), pa ne znam kakav mehanizam ima unutra.

Elektroventil koji regulise primanje vode u masini za ves?
2r54uox.jpg
 
Otvarao sam razvodnik kako bi ustanovio zašto elektroventil zatvori ali neće da otvori sistem uključivanja i isključivanja prskanja.
Nisam znao koji je ventil pa sam prvo otvarao ovaj ,koji reguliše pritisak.









Kada sam priključio struju i probao video sam da sam pogrešio.

Drugi ventil koji otvara i zatvara je mnogo jednostavniji ,probao sam ga , funkcioniše. Otvori izatvori bez problema






On radi na principu ekscentra.

[video=youtube_share;wfJGlq57mA8]https://youtu.be/wfJGlq57mA8[/video]

Nije mi jasna funkcija ovog zelenog regulatora .Navodno je za ručno podešavanje pritiska ,ako struja otkaže.



 
@ Kiraj

Veliko hvala na ovim slikama! :ppozdrav:

Zeleni ventil je sigurnosni ventil, u slučaju kvara da otvori prolaz iz pumpe u bure.

- - - - - - - - - -

Elektroventil koji regulise primanje vode u masini za ves?
2r54uox.jpg

Najpre bi špulne morale da se premotaju za 12V, takođe nisam siguran da ti ventili iz veš mašine imaju dovoljan protok za prskalicu (pogotovo ako ima veće grane). No manje više za to, postoje elektro ventili koji rade na 12V sa većim protokom, stavljao je neko slike ovede u temi. Veći problem je što bi morala da rade dva ventila u paru, jer jedan mora da otvori put ka regulatoru (komplikovano je budžiti regulator da se ova dva ventila stave između regulatora pritiska i ventila za grane), a drugi da zatvori put ka buretu (ovo je kod uključenja prskanja, a kod isključenja je obrnuto). Takođe bi tad trebalo nekako ugraditi i neki sigurnosni ventil za slučaj otkaza ventila koji vodi vodu u bure.
 
Koristim ID 03 vecinski. Nesto malo 04 i 06 obicne. Pritisak do 7 bara. Teram u automackom rezimu. Pa je to nekih 13 km/h toliko mogu ispratiti redove

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh