Prskalice

Kazite mi da li se sita na diznama razlikuju po boji? Imam neka zuta i prilicno su sitna (uverio sam se danas, zapusavalo samo tako). Kako izabrati odgovarajucu gustinu sita? Dizne su trojke.
 
U tabrli npr. kod lehlera imas pored oznake dizne i koliko sito ide , sa oznakon M (60,80..) , pogledaj kod njih na sajtu ,a koliko ja mislim i sita bi trebala da su po bojama kao i dizne ,sad kako je to kod male privrede nisam siguran , a i mene zanima ,pa se nadam da ce jos neko od kolega to pojasniti.
 
Sve ovdje pise, JAKO korisna tablica:

tabela-dysze-1d.gif


Bojama su oznacene dizne a u zagradama pise koliko mikronska sita se koriste za koji broj i tip dizne. Takodjer pise i protok u litrama za svaku diznu u minuti pri odredjenom tlaku te potrosnja tekucine po hektaru na odredjenom tlaku i brzini kretanja za standardne prskalice na kojima su dizne razmaknute 50cm jedna od druge.. Ovo je sve sto trebate da pravilno podesite prskalicu.
 
Sada isao da oprskam neki jecam i javi mi se problem ne mogu da podignem pritisak na regulatoru dok je radio mesac pritisak je bio na 3bara i cim sam pustio grane da prskaju pritisak pao na 1-1,2bar-a mesac je iskljucen pumpa je remontovana i kupljen je novi aparat u kosmos promet zajedno sa manometrom. dizne su 4 i dzaba sam zavrnuo onaj ventil sa strane do kraja u opste nece da podigne pritisak. Sta bi moglo biti inace prskalica je RAU 440 105l pumpa sa granama 8m?
 
Dvojka je zuta , trojka je plava a cetvorka je crvena , najcesce upotrebljavane dizne a za sita nisam siguran ali bi trebalo da su isto u bojama.

- - - - - - - - - -

Sada isao da oprskam neki jecam i javi mi se problem ne mogu da podignem pritisak na regulatoru dok je radio mesac pritisak je bio na 3bara i cim sam pustio grane da prskaju pritisak pao na 1-1,2bar-a mesac je iskljucen pumpa je remontovana i kupljen je novi aparat u kosmos promet zajedno sa manometrom. dizne su 4 i dzaba sam zavrnuo onaj ventil sa strane do kraja u opste nece da podigne pritisak. Sta bi moglo biti inace prskalica je RAU 440 105l pumpa sa granama 8m?

Pumpa ti nema dovoljan kapacitet , provjeri da li je sve u redu kod usisa, zacepljen filter, crijevo prezabeno ili spljosteno itd.
 
Moja sita su žuta i dosta gusta. Prošle godine nije bilo zapusavanja a sad, sa istom hemijom, se desava da se oko njih nakupi nešto jako sitno, sitnije od peska. Tako se stvori film oko sita i onda bude zapuseno. Čekam utorak pa da kupim neka koja su sa krupnijim rupama. A vidim da ima i tu raznih varijanti: sa ili bez nepovratnog ventila ako sam dobro zapamtio i ima još nešto a to nisam zapamtio. Na šta obratiti pažnju?
Da napomenem: čista voda je prolazila bez problema a kad sam sipao maton i nikosav krenula zapusavanja i nikako nisam mogao da ustelujem potrošnju. A prošle godine sam izmerio koliko vode potroši jedna dizna za 2 minuta pa proracunao potrošnju. Bilo je u 10l/kj što je i više nego dobro. I opet da kazem, manometar ne pokazuje kako treba, kazaljka skace jer, pretpostavljam, nema ulja tu gde je kazaljka, ili glicerina. Znači da je "kvalitetatan". Tako da ne mogu da se oslonim na njega. Mislio sam da ga zamenim jer imam drugi ali sam za sad odustao. Kad stavim nova sita pretpostavljam da ću moći na način od prošle godine da ustelujem potrošnju.
 
Ovo nije prava informacija. Ne pise nigde da mora biti 50.000 din bez pdv-a vec jednostavno kazu da mora stavka biti preko 50.000 din.

Evo linka ka najnovijem pravilniku koji je izasao 14 aprila tj pre par dana. Tu se vidi sta sve treba a takodje treba procitati i pravilnik koji je takodje na ovom linku na dnu strane.

http://subvencije.rs/oprema-i-mehan...a-ministarsta-poljoprivrede-u-2014-oj-godini/
Al kad popunjavas ovaj zahtev pises cenu bez pdv tako tamo pise

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Imam prskalicu Agromehanika KranJ 440 L i čujem da ima na prskalici nekih filtera,sita koja treba odvrnuti i čistiti.Gde se oni nalaze,sem onog malog šeširića u samoj dizni?Negde kod grane i dole kod pumpe ili ...?
 
Problem sa sitima na diznama, moze biti i do vode, to mozda zvuci nekome smesno , ali mi smo imali veliki problem sa koriscenjem bunarske vode sa 20 met. Kada smo presli na bunar koji je busen na 50 met. problema vise nema.
 
Imam prskalicu Agromehanika KranJ 440 L i čujem da ima na prskalici nekih filtera,sita koja treba odvrnuti i čistiti.Gde se oni nalaze,sem onog malog šeširića u samoj dizni?Negde kod grane i dole kod pumpe ili ...?

Evo, na ovoj slici se koliko toliko vidi najbitnije.
Dole kod pumpe imas ovaj veliki filter. Videces da postoji jedan osigurac koji je kao debela zica koja ne rdja. Tu zicu izvuci klestima tako sto ces da je iscupas na gore. Onda uhvati rukom za crevo i izvuci filter i proveri da li je sito osteceno. Ako jeste, moras ga zameniti ali najverovatnije treba samo da se opere.
Drugi filter ti je ovaj ispod manometra. Kada otkacis crevo, ovo donje pored strelice gde sam ti oznacio, samo odvijes ceo ovaj crni deo, i videces metalni filter za sitan pesak i necistoce. Isto, operi njega i vrati kako je bilo.

Kada postoji pesak u vodi, tu pomoci nema vec moras da stavis neku tkaninu, pelenu ili sta god. Imam taj problem sa vodom i koliko god da sam prao ove filtere, opet je iznova pesak dolazio i zapusavao dizne. Nije mi jasno kako prodje kroz grubi filter dole kod pumpe, pa kroz sitan filter ispod manometra i prodje kroz filter pre dizne ali to je realnost.



- - - - - - - - - -

Problem sa sitima na diznama, moze biti i do vode, to mozda zvuci nekome smesno , ali mi smo imali veliki problem sa koriscenjem bunarske vode sa 20 met. Kada smo presli na bunar koji je busen na 50 met. problema vise nema.

Meni nije smesno jer upravo imam identican problem. Bunar je rucno kopan i dubok je 14,5m. Pumpu sam spustio na nekih 10-11m i opet, zbog jake pumpe, pomuti vodu i usisava pesak pa se snalazim kako znam. Pisao sam to skoro par stranica pre tj na stranama 266-268.
 
Problem sa sitima na diznama, moze biti i do vode, to mozda zvuci nekome smesno , ali mi smo imali veliki problem sa koriscenjem bunarske vode sa 20 met. Kada smo presli na bunar koji je busen na 50 met. problema vise nema.
Da se razumemo, problem nije u pesku ili nekim mehanickim necistocama nego u hemijskoj reakciji, kamenac ili gvozdje
 
Neko od clanova je pisao i postavljao slike elektro ventila od ves masine ugradjeni na prskalici, nemogu pronaci to nigde, dali mozda ima neko da je to preradjivao pa da postavi slike?Hvala
 
Danas bila prskalica na kontroli,Agromehanika i Lechler opravdali kvalitet i nakon 4 godine :)
Kazu od 2017 ce biti obavezna kontrola prskalica na svake 2 godine i normalno placa ce se...

Послато са LG-H815 уз помоћ Тапатока
 
Mozda je vec neko pisao o ovome ali ne mogu da nadjem taj post,zbog cega treperi mlaz na dizni? I kada sam proverao pritisak u pumpi voda je pocela da izlece sta tu ne valja?
 
Nazad
Vrh