Prskalice

900 din za koje? Keramicke? I ja mislim da su sve skupe , ali bez njih ne valja! Po mom skromnom misljenju su injektorske dizne ipak vredne svojih para jer je razlika ipak ogromna!! Jedino nikako nepodrzava ovo sto sami buse rupe i budze nesto!?!? Pa posle nije uspelo prskanje, nevalja otrov, skup otrov, nije rodilo....
Za mene je prskanje stvar koja se veoma precizno mora odraditi ( kao i sve ostalo )
 
Sta bih jos dodao je da se sa znatno manjom kolicinom zastitnih sredstava uradi ista povrsina jer su gubici mnogo, mnogo manji pa tako moze da se desi da se samo pri jednom tretmanu ustedi za dizne za vetar. Gledam ljude koji prskaju sa obicnim diznama i cesto vidim da magla odlazi ne na komsijsku njivu nego kilometrima daleko. Vecina zavrsi na pogresnom mestu, a ne na njivi koju prskaju.
 
A za internet 15 eura mesečno se nađe?Pričaš gluposti.

- - - - - - - - - -


nisu one baš tako skupe
Posto se radi o meni da odgovorim,internet placam 450 dinara mesecno,inace je 890 dinara mesecno ali sam uzeo sa komsijom po-pola pa zajedno koristimo.
Za mene su skupe,kupio bih samo plastiku arag,geoline,lekler i mesing.Izvinite za :off_topic:
 
900 din za koje? Keramicke? I ja mislim da su sve skupe , ali bez njih ne valja! Po mom skromnom misljenju su injektorske dizne ipak vredne svojih para jer je razlika ipak ogromna!! Jedino nikako nepodrzava ovo sto sami buse rupe i budze nesto!?!? Pa posle nije uspelo prskanje, nevalja otrov, skup otrov, nije rodilo....
Za mene je prskanje stvar koja se veoma precizno mora odraditi ( kao i sve ostalo )
Da ,sa keramickim uloskom im je ta cena.Imam prskalicu Skotarek sa istoimenom pumpom od 2004.godine od pocetka sa ID plavim trojkama diznama sa keramickim uloscima.Poprskala je kod mene jaaako puno ha do sada a i dalje je u radu.Na novu prskalicu koju sam kupio stavio sam idk dizne zbog vece kolicine kapljica nadajuci se istoj toleranciji na vetar a boljoj pokrivenosti sredstvom- ali sam pogresio.Sada su zamenjene id diznama istim kao na Skotarek-u koji radi vec devet godina bez greske.

- - - - - - - - - -

Sta bih jos dodao je da se sa znatno manjom kolicinom zastitnih sredstava uradi ista povrsina jer su gubici mnogo, mnogo manji pa tako moze da se desi da se samo pri jednom tretmanu ustedi za dizne za vetar. Gledam ljude koji prskaju sa obicnim diznama i cesto vidim da magla odlazi ne na komsijsku njivu nego kilometrima daleko. Vecina zavrsi na pogresnom mestu, a ne na njivi koju prskaju.
Ne slazem se sa tobom!Manja kolicina vode po jedinici povrsine da,ali ne i manja kolicina sredstva tj. hemije.Hemiju ne smes smanjivati.
 
Ne mislim da smanjis preparate ispod onog sto propisuje proizvodjac nego govorim o vecem iskoristavanju iste. Nije isto ako od 115 l 114 padne tamo gde treba i ako od 120 l 80 padne gde treba. O tome ti govorim. Zbirno kad se pogleda moze se ustedeti i na hemiji jer nema ponovljenih tretmana ili bar ne bacamo u vetar. Razmes :osmeh:
 
Da se nadovezem na vasu diskusiju, kad sam zbog vetra komsiji oprskao red i po repe i platio mu stetu, kostalo me je to vise nego da sam kupio ID dizne. Odmah sam bez razmisljanja kupio dizne za vetar. A sto se tice potrosnje hemije, kad sam radio na NS institutu zastitar je rekao da kod idealnih uslova za prskanje sa obicnim diznama gubici su 20% . Kod prskanja sa upotrebom ID dizni uvek smanjujem kolicinu hemije za 20% i nikad mi se nije desilo da prskanje nije uspelo a komsiji nikad ne napravim stetu. Kroz tih 20% ako bi bilo potrebno mogu svake godine da kupim par kompleta ID dizni.
 
Ubedili ste me da kupim ID dizne. Gde ih ima i koji model da uzmem? Trenutno imam Lecher 11004.

edit: Lecher ST 11004
 
Poslednja izmena:
Na zapadu je tendencija prema twin diznama!
Kod prskanja na crno je sasvim svejedno ali kada je kontakt sa listom potreban su nenadmasne!
Problem je sto su jako osetljive na vetar!
Ja sam uzeo idk 03 i razlika u odnosu na standarde je kao dan i noc po pitanju ujednacenih kapljica.
Kom 350.- din
 
Na ebay u nemackoj! Inace su ovde oko 3,70-3,80 eura!
Kod nas ih ima po 400,- din sto me iznenadilo, mislio sam da su skuplje!
 
Za vetar preporucuju idkn
Ali generalno vazi : sto krupnije kapi na vetru bolje!!
Manje pokrivaju ali manje ih i nosi vetar! Mi sa idk03 nismo imali problema , ako jako duva mozes malo smanjiti pritisak i brzinu
 
Koje dizne onda uzeti za vetar.ID ili IDK,03 ili 04?

Uzmi ID 03 i resio si sve probleme sto se vetra tice. Takve dizne su kod mene uradile preko 5.000 jutara i jos uvek savrseno rade.




Pre nekoliko dana sam prskao sa totalnim herb. kukuruz posle setve pre nicanja sa 90 litara vode po KJ sa tim ID diznama. Po normalnom vetru radim sa pritiskom od 5 bara pri brzini od oko 11 km/h a kada je vreme mirno vozim 14 - 14,5 km-h i dize pritisak na oko 8 bara. Pri tom pritisku se primecuje da ima nesto magle ali nista strasno.
 
Jači netar podnose IDK nego ID,IDK može da se koristi i na 1bar,dok ID na min 2bara,generalno su na ID sitnije kapi nego na IDK,pa ko šta voli,koristio sam i jedne i druge
 
Ne bih se složio da su sitnije kapi na ID nego na IDK (na istom pritisku). Probao sam i jedne i druge... Sad koristim trojke IDKT (twin - sa dva mlaza) i te mi se ubedljivo najviše sviđaju. Naravno, sita u diznama moraju biti prilagođena njima (gušće sito nego za odgovarajuću običnu diznu) pošto se u principu radi o dve dizne sa duplo manjim protokom od odgovarajuće sa jednim mlazom. Ja sipam vodu iz česme i nikad nisam imao začepljavanje i sl. Moja topla preporuka je za te dizne za one koji nemaju stotine jutara da prskaju i koji mogu sačekati dan-dva (ili u krajnjoj liniji doba dana) da vetar oslabi na normalnije brzine.
 
Na svim injektorskim diznama su zbog kombinacije vazduh-voda kapljice vece i to im je prednost kao i veci raspon moguceg pritiska!!
Rekao sam vec, glavno da su id, idealno idkt , neka zlatna sredina su ikd 03
 
qrj2jb.jpg


I ja ih morao kupiti, nema se vremena cekati idealno vreme za prskanje a kako pisete ustede ce biti u svakom pogledu
 
Nazad
Vrh