Prskalice

Zbog toga su na same krajeve cilindra postavljeni nepovratno prigušni priključci. Oni u jednom smeru (od creva ka cilindru) imaju pun protok a u suprotnom (od cilindra ka crevu) regulisan prigušnicom. Nije mi baš najjasnija ta terminologija, tj. reč nepovratni, ali ni prodavac nije znao da mi objani zašto (ja sam mislio da su prigušni u oba smera, a možda bi i bolje bilo da su takvi jer i ovi znaju da se različitro ponašaju od prilike do prilike).
Jeste van teme, ali da pokusam da vam objasnim to sto prodavac nije znao, mozda nekome i zatreba. Postoje samo nepovratni i samo prigusni ventili, kao posebne celine, znaci ili nepovratni ili prigusni to vam je jasno kako funkcionise. Ali u vecini slucajeva u pneumatici se koriste zajedno kao prigusno-nepovratni. U zavisnosti koju stranu treba prigusiti (napraviti neki otpor ili ako treba cilindar sporije da se izvuce ili uvuce) na tu stranu cilindra se stavlja ovaj ventil. Ukoliko bi se stavio samo prigusni bez nepovranog (odnosno to sto vi kazete, da prigusuje u oba smera), u tom slucaju se bespotrebno prigusuje vazduh koji ulazi u cilindar. Tada se cilindar sporo puni vazduhom, a kao sto ste rekli vazduh je stisljiv, tako da ce vazduh ulaziti u cilindar koji se nece pomerati (jer se vazduh sabija, stisljiv je) sve dok se ne napuni odredjenom kolicinom vazduha. Kada taj vazduh dostigne dovoljan pritisak da moze da pomeri cilindar, on ce ga pomeriti za neku odredjenu duzinu i onda ce cilindar opet stati, jer se u komori napravilo mesta za jos vazduha, koji se opet jedno vreme sabija dok ponovo ne dostigne dovoljan pritisak za dalje pomeranje. Ovaj proces ce se ponavljati non stop dok cilindar ne dodje do kraja, odnosno do zeljenog polozaja. Tada nastaje takozvani efekat kreni-stani (cilindar bukvalno krene-stane-krene-stane, nema konstanto kretenje). A kada se koristi prigusno-nepovratni ventil ovog efekta nema. Jedna komora se normalno puni vazduhom zbog toga sto mu je manji otpor preko nepovratnog ventila (koji u ovu stranu ka cilindru propusta vazduh) i ide kroz njega (prigusnica nema nikakav efekat) i cilindar se normalno ponasa, a sa druge strane vazduh nailazi na prigusno-nepovratni. Pri izlazku vazduha iz cilindra, on ide kroz prigusnicu jer je nepovratni u ovom smeru (iz cilindra) zatvoren. Tada prigusnica prigusuje vazduh koji izlazi iz cilindra i ne stvara se efekat kreni-stani. Kod hidraulike ovog efekta nema, jer ulje nije stisljivo. Ako nesto niste razumeli, pisite na pp da probam jos da vam pojasnim.
 
hvala na odgovoru, ma pitam iz razloga što sam čuo svakakvih priča vezano za ove dizne id. a ove ad04, vjerujte to vam protiv vjetra nije ništa.... mali vjetar zapuše i zna zanositi.
 
Pominje se neka cena od 11 eura po litri. A posto sam radio terbis,onda ide 1l na kj. Jel dobar stvarno Calaris,nisam ga koristio?

- - - - - - - - - -

Ja bi za dizne iskoristio akciju sa amistarom,samo da cena bude ta koju spominju.
 
Jeste van teme, ali da pokusam da vam objasnim to sto prodavac nije znao, mozda nekome i zatreba. Postoje samo nepovratni i samo prigusni ventili, kao posebne celine, znaci ili nepovratni ili prigusni to vam je jasno kako funkcionise. Ali u vecini slucajeva u pneumatici se koriste zajedno kao prigusno-nepovratni. U zavisnosti koju stranu treba prigusiti (napraviti neki otpor ili ako treba cilindar sporije da se izvuce ili uvuce) na tu stranu cilindra se stavlja ovaj ventil. Ukoliko bi se stavio samo prigusni bez nepovranog (odnosno to sto vi kazete, da prigusuje u oba smera), u tom slucaju se bespotrebno prigusuje vazduh koji ulazi u cilindar. Tada se cilindar sporo puni vazduhom, a kao sto ste rekli vazduh je stisljiv, tako da ce vazduh ulaziti u cilindar koji se nece pomerati (jer se vazduh sabija, stisljiv je) sve dok se ne napuni odredjenom kolicinom vazduha. Kada taj vazduh dostigne dovoljan pritisak da moze da pomeri cilindar, on ce ga pomeriti za neku odredjenu duzinu i onda ce cilindar opet stati, jer se u komori napravilo mesta za jos vazduha, koji se opet jedno vreme sabija dok ponovo ne dostigne dovoljan pritisak za dalje pomeranje. Ovaj proces ce se ponavljati non stop dok cilindar ne dodje do kraja, odnosno do zeljenog polozaja. Tada nastaje takozvani efekat kreni-stani (cilindar bukvalno krene-stane-krene-stane, nema konstanto kretenje). A kada se koristi prigusno-nepovratni ventil ovog efekta nema. Jedna komora se normalno puni vazduhom zbog toga sto mu je manji otpor preko nepovratnog ventila (koji u ovu stranu ka cilindru propusta vazduh) i ide kroz njega (prigusnica nema nikakav efekat) i cilindar se normalno ponasa, a sa druge strane vazduh nailazi na prigusno-nepovratni. Pri izlazku vazduha iz cilindra, on ide kroz prigusnicu jer je nepovratni u ovom smeru (iz cilindra) zatvoren. Tada prigusnica prigusuje vazduh koji izlazi iz cilindra i ne stvara se efekat kreni-stani. Kod hidraulike ovog efekta nema, jer ulje nije stisljivo. Ako nesto niste razumeli, pisite na pp da probam jos da vam pojasnim.

Sad je sve jasno! Hvala na objašnjenju! :ppozdrav:

Bilo mi je jasno šta taj priključak radi, ali nisam ulazio u to kako to radi. Nije mi bila jasna reč nepovratan jer sam je vezivao za prigušnicu - ja sam pretpostavio da je to zbog toga da na strani pritiska vazduh ne izlazi kroz prigušnicu jer sam mislio da su na prigušnici otvori i da vazduh izlazi kroz te otvore napolje a ne kroz samo crevo. A nisam ni obratio pažnju da nema tih otvora i da vazduh mora samo kroz crevo da izađe, te da je nepovratni ventil na glavnom kanalu. Pri izlasku vazduha iz cilindra mora da mu se zatvori direktni kanal i tu je nepovratni ventil, kad se taj kanal zatvori vazduhu preostaje samo kroz prigušnicu. Logično! Baš sam glup, sad mi je smešno kako sam se izblamirao. ::sramota::::sramota::::sramota::

A što se tiče toga da sam napisao da je možda bolje da je sa obe strane prigušni ventil, to je zbog toga što se ovi prigušno nepovratni ne ponašaju svaki put isto, tj. pet puta se krilo lepo zatvori a onda šesti put se katapultira. Doduše pri samom kraju hoda se zaustavi i ne breči krilo, ali to svakako gazdi unosi nervozu jer se boji da bi taj zastoj pri kraju hoda klipa mogao izostati i da se krilo propisno breči o graničnik.

Inače, ja o pneumatici nisam imao pojma (nemam ni sad :osmeh: ). Ali kad su se pojavili problemi sa brečanjem krila bilo je daj da vidim te razvodne ventile, pa onda vidim šemu na njima a nemam pojma šta pretstavlja, pa onda guglaj i nauči označavanje, pa onda analiziraj gde ide pritisak a gde izlaz i tako sve jedno po jedno. Pa onda majstor preloži da pravi prigušnice sa rupicom na samom cilindru a prilikom guglanja smo videli slike ovih prigušnica i ne znajući da nisu samo prigušnice. Tek u prodavnici smo čuli da su to ustavri prigušno-nepovratni ventili... Eto tako to ide, ali bar se nešto i nauči!

Još jednom hvala!
 
Prskalica je dubička , ali pumpa je Leško , navodno kao Agromehanika , 65l . U toku rada ponekad se desi da odjednom padne pritisak na nulu normalno stanu dizne. Samo malo stanem , isklj kardan i krenem ponovo i opet radi ? Šta bi moglo biti ?
 
Meni je inače napukao ventil još ranije , tako što sam mijenjao barometar i previše ga stegao pa je puklo kućište blizu njega . Medjutim nije se odma pojavjivao taj problem ali sada se dešava . Možda je zbog toga ? Neznam čime da pokušam da zalijepim to . Kada zavrnem barometar do kraja ispod njega zine plastika , a kada ga vratim krug-dva onda se sastavi.
 
Moze li mi reci neko kakve su prskalice Bata Cacak,comet pumpa 75lit,trenutno ima sajamski popust pa mi deluje privlacno

Послато са SM-N9002 уз помоћ Тапатока
 
Koliki duvate pritisak u agromehanikinu pumpu...juce ja svoju prskalicu provjeravo i ventil na njoj popustio i nema zraka nista
Kako da znam na njoj koliko je ulja dovoljno...imal kakav cep (mjerac)
 
Nazad
Vrh