Prskalice

Pa ne znam na pamet 45-ica trećom pun gas kolko ide 12-13km/h a možda i 15km/h?
 
Znaci da na tom pritisku od 6 bar uz tu potrosnju vode od 80 l/kj (140l/ha) vozi 12km/h. Za ID dizne je potreban veci pritisak ali 6bar i to za diznu 025 pa cemu onda injektorska dizna, bas bi voleo da vidim kako izgleda to prskanje to vetar nosi kao i standarne dizne. Takodje 12km/h, ne znam kako to izgleda ako naleti na neku neravninu u njivi. Ako hoce tu potrosnju vode neka vozi 9km na cas i smanji pritisak na 3.3 bar i to mi je ista potrosnja vode, krupnije kapi, manje drifta i nema jurnjave po njivi.
 
Moje misljenje je idk 03. Za one koji hoce da bace nesto manje vode po jedinici povrsine a da ucinak bude vrlo dobar.
 
Koje dizne preporučujete za što manju potrošnju vode po kj a da je za njih dovoljna pumpa od samo 50l/min i 8m granama?
 
Moja preporuka bi bila IDKT 03, 8 km/h, 3.0 bar, 180 l/ha (ili čak i 2.5 bara kad je potrošnja oko 160 l/ha, ispod te potrošnje ne bih išao). To je protok od oko 29 l/min što bi ta pumpa obezbedila bez problema uz zatvoren mešač dok traje prskanje.

Ranije su ljudi kod starih prskalica sa dva segmenta krila i tom pumpom od 50l prskali sa zatvorenim mešačem, a kad zavšavaju prskanje i moraju da isključe jednu polovinu grana, onda uključe mešač i pritisak ostane konstantan jer je na mešač išao protok jednak polovini protoka sa svih dizni.
 
Evo tabele potrošnje za IDKT dizne
dizne-za-vetar-twin-idkt.jpg
 
Ako je njiva solidno ravna mozes brze od 7km/h da ides. Ja cak idem i do 10km/h kad je germinator radio pripremu za setvu
 
Taj, kako ga ti zoveš, klasičan mešač je samo preliv iz regulatora, i on je kod tvoje (i moje) prskalice tako postavljen da sa vrha ubacuje vodu u rezervoar. To se donekle može nazvati mešanjem jer kruži voda kroz sistem rezervoar-pumpa-regulator-rezervoar, ali pravi mešač treba da obezbedi podizanje nataložene hemije sa dna rezervoara i njeno vrtloženje u rezervoaru (a samim tim i ravnomerno mešanje po celoj zapremini). To čini taj razbijač hemije sa tvoje slike, ali u toj izvedbi on piči mlaz pod pritiskom sa jednog kraja prskalice na drugi (u zoni dna rezervoara) i radi posao relativno dobro. Međutim, kad je taj razbijač hemije (zapravo pravi mešač) izveden u obliku cevi sa izbušenim malim rupicama sa obe strane cevi, onda se ima najbolje mešanje jer bukvalno voda "vri" sa svih strana rezervoara. Takav mešač su imale stare RAU prskalice, i to sam video kod jednog mog druga, i stvarno lepše meša vodu nego klasična mlaznica. Slikaću jednom prilikom kad budem kod njega...

Mislim da je reč o ovom mešaču... Slikao na mojoj prskalici... :ppozdrav:

20150529154729.jpg
 
Metalna Rau Made in Vrbas ima sličan mešač.... Izbušena bakarna cev savijena u obliku slova S koja slobodno leži na dnu rezervoara i radi radnju kao i mešač sa vaših slika.
 
Drugari imam problem sa prskalicom, prvi put za 10 godina pa bi zeleo dw iskusni kazu sta mi je ciniti. U pitanju je agromehanika 400 l pumpa 65 l grane 8 metara kupljena nova 2005 godine. U prskanju psenice mi se desilo da sam tog dana isprskao jednu prskalicu i uradila onako kako je i bazdarena 2 hektara puna do cepa. Sledece punjenje istog dana isprskala je 3 hektara puna do cepa i tada sam shvatio da nema dobar pritisak tj ne pravi maglu. Mislio dsm da je pumpa izgubila pritisak ali prvi put od kupovine sam izmerio i bio 5 bara. Posto sam jr otvarao i stezao na razmodniku na onom velikom zatezacu i celu prskalicu vode maltene potrosio dobio sam neki bolji prititisak na diznama i nastavio prskanje dobro. Danas odem suncokret da prskam i mesto 130 litara po jutru bacala je 40-60 litara. Pa sam isao duplo po njivi. I sa iskljucenim mesacem nema mnogo bacanja vode a.kada ukljucim samo da mesa na manometru skoci protisak na 4 do 6 i reaguje na odviianje i zavijanje regulatora tj menja se pritisak. Kada prskam prvo manometar malo reaguje tj ide kazaljka tj skace do 2 a.onda od pola duzi stoji na 0 dizne blago piške. Nema magle kako je inace radila. Da li problem u regulatoru tj razvodniku ili pumpi. Sada crevo koje ide iz pumpe u razvodnik vibrira kada prskam a kada je sve ok ovo crevo je mirno. Vec se razmisljam da pozovem majstor Jovicu iz NS pa da razvodnik odnesem kada idem u tazbinu ionako mi do totalisanja ne treba.
 
Dok svi imaju problema sa malim pritiskom kod mene suprotno. Tokom danasnjeg prskanja iz cista mira skoci pritisak za 1 bar. Koji mu djavo, smanjim na regulatoru da bude kako treba i isprskam. Tokom narednog punjenja pogledam u bure kad ono mesac ne tera na obadve strane jednak mlaz. U dizni s jedne strane komadic gumice. Odmah sam znao da je od ventila za mesac. Zamenio osovinicu sa gumicom i teraj dalje.
 
Nazad
Vrh