Prskalice

Moze sa tim satom. Mi smo takonradili pre 10 godina i veoma je precizan. Ako imate android telefone skinite aplikaciju lechlerovu imate sve na gotovo.
 
Ja sam testirao lehlerove aplikacije i na prskalici i na atomizeru,brzinu merim gps-om ima tractor speed aplikacija sa decimalom da izmeriš,tačno radi u oba slučaja.
 
Kod mene vise trosi vode ratarska prskalica u odnosu na proracun Lechlera, verovatno su se malo potrosile dizne, pa su rupice vece?
 
Goran G. ok da smanjim pritisak na 3 bara. A kojom brzinom i na koliko obrtaja da idem? Sve je u redu da sa manje vode i dozom za ha koncentracija je mnogo jača nego kad je ja prskam sa punom prskalicom vode.
ostavi istu brzinu i obrtaje,po tablici ides na 6kmh,samo smanji pritisak i prvo proveri samo sa vodom :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Kod mene vise trosi vode ratarska prskalica u odnosu na proracun Lechlera, verovatno su se malo potrosile dizne, pa su rupice vece?
kupi nove trojke ;za vetar; :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.zidan.tractorspeed&hl=hr
 
Рабаџија, како си задовољана са прскалицом, ја такође планирам да узмем Биардзки па ме интересује како се Беларус понаша са њом. Којом брзином возиш и на колико обртаја и колико јутара ( хектара) опрскаш са пуним резервоаром? Такође ме интересује да ли би Беларус могао да носи и ради са таквом истом од 1000л ношеном, пошто се двоумим око избора од 800 и 1000 литара. Поздрав и нек те добро служи:ppozdrav:

Moze da nosi od 1000l bez problema

- - - - - - - - - -

Pre neki dan sam sa 660l oprskao 9kj
 
Moze da nosi od 1000l bez problema

- - - - - - - - - -

Pre neki dan sam sa 660l oprskao 9kj

Хвала Никола , мој Беларус је 820.2 са 450 кг тегова, значи да сигурно без проблема носи ту прскалицу, и битно ми је да може да опрска 10 јутара са једним пуњењем пошто су ми највеће њиве толике. До сад сам са мојом старом од 440л морао по више пута да је пуним за једну већу њиву.
 
Kod mene vise trosi vode ratarska prskalica u odnosu na proracun Lechlera, verovatno su se malo potrosile dizne, pa su rupice vece?

Pod uslovom da je i manometar precizan. Po mom iskustvu je malo takvih. Uglavnom lažu, e sad koliko - to je od slučaja do slučaja. Bude i po 1-2 bara, a bude i po 0.1 - 0.2 bara... Treba baždariti manometre!
 
Izmerim i ja njivu. Razvodnik radi besprekorno, pumpa. Medjutim to odstupa od tabele cca 5%. Sada je podesena na 230l/ha i to fercera u litru.
 
Uz dosta peripetija konačno je završeno pneumatsko otvaranje nadogradnje krila prskalice. Vezduh nije dobar za ovu namenu i mnogo je bolje hidraulično rešiti slične stvari. Ali hidraulično bi bilo mnogo skuplje, teže i obično fali hidrauličnih izvoda na traktoru. Kod vazduha je problem gde nema konstantnog opterećenja, već je ono promenljivo (kao ovde), pa je trebalo dosta eksperimentisati. Ako nekog zanimaju detalji, neka kaže, imam još slika...

 
Odlicno uradjeno, stavi jos slika i video ako imas, sigurno ce nekom pomoci na ideji i realizaciji slicnih stvari. Kakva je komanda u traktoru?
 
Do sada sam koristio ID 0.3 dizne na 5 bar, kupio sam IDK 0,3mm , na koliko da smanjim pritisak, ako treba, da ostane sve isto. I brzina i obrtaj i kolicina vode. Hvala
 
Mislio sam da smanjim sa5 na 2,5 bar ,ond bi bila ista potrosnja vode? stim da idem u istoj brzini i sa istim br obrtaja
 
Pošto mi kazaljka na manometru igra pa ne znam u decimalu koliki je pritisak ja sam jednostavno izmerio količinu vode koja baci jedna dizna na punu duž. To pomnozio sa 32 (krila su 8 metara) i dobio količinu za jutro. Tačnost je oko 15-20l na celu prskalicu (440l) a bila bi i veća da ne silan malo više za svaki slučaj ali i ovo je više nego dobro.
 
Odlicno uradjeno, stavi jos slika i video ako imas, sigurno ce nekom pomoci na ideji i realizaciji slicnih stvari. Kakva je komanda u traktoru?

Komanda u traktoru je električna, tj. u kabini se nalazi jedna kutija sa dva prekidača (svaki za pojedinačnu stranu) čija je uloga da pošalju (ili ne pošalju) 12V na elektromagnetni ventil koji onda upravlja otvaranjem ili zatvaranjem krila. Namešteno je tako da bez napona zatvara krila, da se ne bi desilo posle završetka rada da se sa oduzimanjem kontakta krila nekontrolisano otvorie ukoliko još postoji pritisak vazduha u sistemu. (Prekidači su slikani dok još nisu bili smešteni u kabinu.)

screen shot pc

Vazduh se uzima sa instalacije za kočnice:

screen shot pc

Vazduh se potom dovodi u jednu kutiju gde su smeštena dva elektromagnetna razvodna ventila. Jedan ventil je za jednu stranu, a drugi za drugu. Sa svakog ventila idu po dva creva za svaki cilindar. Jedno crevo gura pritisak, a na drugom crevu je povrat vazduha. Taj povrat vazduha ide preko regulatora protoka i prigušivača buke. Regulator protoka služi da se namesti brzina kojom će cilindar raditi. Regulatori protoka povratnog vazduha zajedno sa prigušuvačem buke (regulator je šrafić koji na kraju ima iglicu kojom se dozira otvor kroz koji izlazi vazduh, a prigušivač je ono sitance - vide se kako vire sa gornje strane kutije kroz otvore kad se skinu gumeni čepovi, inače te kutije su za elektroinstalacije) su ugrađeni na neku vrstu razvodnog bloka, preko kojeg su montirani elektromagnetni ventili - to i služi da se povezuje mnogo razvodnih ventila a da broj priključaka ostane mali.

screen shot pc

screen shot pc

screen shot pc

Međutim, u teoriji je to lepo zamišljeno ali u praksi ne funkcioniše. Klip prosto nije mogao da krene iz počentog položaja (najpre je probano sa tanjim klipom, a kasnije i sa debljim ali uz iste probleme), a ako i krene onda toliko zaleti granu da je breči iz sve snage kad je otvori ili zatvori. Problem je u nejednakom opterećenju, kad kreće potrebna je velika snaga, a kad već podigne granu i počne da je spušta onda je tu minimalno opterećenje. (Npr. kod primene tipa lifta, gde je uvek isto opterećenje ovaj sistem sa pneumatskim klipom i protočnim ventilom odlično funkcioniše. Ili kod istog gazde je na taj način rešeno zatvaranje i otvaranje jednog starijeg Amazone rasipača veštaka - funkcioniše savršeno!) Kod hidraulike tu ne bi bio problem jer je ulje nestišljivo ali vazduh jeste i prosto se on sabija u instalaciji koja je dugačka (od kraja krila do rude prskalice), i sistem se prosto ponaša kao vazdušna puška - sabija pritisak i kad prevlada neko opterećenje ispuca krilo kao vazdušni metak. Zbog toga su na same krajeve cilindra postavljeni nepovratno prigušni priključci. Oni u jednom smeru (od creva ka cilindru) imaju pun protok a u suprotnom (od cilindra ka crevu) regulisan prigušnicom. Nije mi baš najjasnija ta terminologija, tj. reč nepovratni, ali ni prodavac nije znao da mi objani zašto (ja sam mislio da su prigušni u oba smera, a možda bi i bolje bilo da su takvi jer i ovi znaju da se različitro ponašaju od prilike do prilike).

screen shot pc

screen shot pc

Sa ovim priključcima se dobilo da klip ne breči krilo već da koliko toliko ide nekom normalnom brzinom, ali i dalje je bio problem da klip pokrene krilo iz spuštenog u podignuti položaj. Zbog toga je dodata neka mala opruga koja ima zadatak da pogura krilo i pomogne klipu da krene. Stavio sam slike gde se vidi položaj opruge i u otvorenom i u zatvorenom položaju. Nisam siguran, ali mislim da je tu problem u geometriji makaza, ali dobro funkcioniše i sa ovom oprugom. Pokušaću da postavim klip gde se vidi rad same opruge...

screen shot pc

screen shot pc

screen shot pc

- - - - - - - - - -

Evo i klipa sa radom opruge. Snimak je malo tamniji jer je telefon zatamnio sliku pošto je sa suprotne strane svetliji ambijent, izvinjavam se na tome.

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh