Prskalice

Pozdrav svima ,pitao bih na koji pritisak vi duvate onu komoru na pumpi agromehanika . Procitao sam ja sta pise u njihovom prirucniku, ali me zbunio jedan serviser jedne prodajne kuce gde sam kupio novu prskalicu od 800 lit. jer on kaze nemoj dirati nista ,a naduvano je skoro 5 bara na pumpi ,a ja cu koristiti radni pritisak od 3 bara . koliko sam ja razumeo sta je proizvodjac napisao pritisak u komori nesme biti veci od radnog pritiska . zelim da cujem vase misljenje?
 
Šta fali.Uvek ima novih članova kao i onih što su izostali sa časa od prošle godine.A nađe se i po koji ponavljač,da izvinete!
 
38de1ba71e24459efbb48d8e2dbd8ba3.jpg


Ovako kazu proizvodjaci prskalice. Ali ko jos njih slusa. Kao da se oni u nesto razuemeju.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
A nema smisla da se jos malo neprodiskutuje oko tih pritisaka. Svega je par puta pisano o tome.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Evo primer jedan od mene,juce sam probao po onoj tablici da uhvatim tačnu količinu vode po dizni,stavio sam pritisak na 3bara i uhvatio za jedan min 1,45l a po tablici treba 1,58l sa crvenim 11004 e zašto nisam uhvatio tačno koliko su oni propisali ne znam,možda je u pumpi manji pritisak?
 
Ako vam poljoprivredna strucna sluzba kojoj pripadate bude radila kontrolu prskalica,tada ces tacno znati koliko ti manometar odstupa od tacnog pritiska.Do tada radis ovako kao i do sada:ako prskalica izduva po jedinici povrsine zeljenu kolicinu tecnosti,nista tu ne treba dirati.
 
Kako kazu kolege, manometar ti malo laze. Ti nastimaj pritisak prema zeljenom protoku dizne koju koristis. naravno, mjeris na svakoj sekciji bar jednu diznu pa vadis prosjek i tako podesis prskalicu. Nismo to radili dok se prskalo malo povrsine i dok nije bilo prskanja protiv bolesti psenice... Sredstva su jako skupa a prskati napamet i mozda manjom dozom od propisane zbog vjerovanja tablici i manometru moze biti kod i kamo skuplje ;)
 
Upravo tako. Ti pritiskom podesavas zeljenu kolicinu sredstva po hektaru. Manometar je samo za kontrolu da li je pritisak tokom rada na zeljenom podrucju ili nije tako da znas koliko sredstva trosis. Tablica za protok dizni je isto jako dobra stvar, prema izmjerenim vrijednostima vidis jesu li i koliko potrosene dizne i prema tome korigiras radni pritisak.

Svakako mjeri protok dizni i prema tome podesavaj radni pritisak. naravno, kad mjeris protok dizne, to radis na onim okretajima motora traktora pri kojima i prskas a ne na leru naderati na regulatoru pritisak pa kasnije korigirati tokom rada.
 
Ok, najverovatnije manometar laže i ako možeš nekako proveri ga (npr. uz pomoć kompresora i drugih manometara ili najbolje odneti manometar u PSS i tamo uporediti sa referentnim manometrom).

image upload no ads

Ali ako je manometar ok? Onda u slučaju starih dizni pokušaj da ih potopiš u neko sredstvo za čišćenje kamenca iz kupatila jer je moguće da se nahvatalo malo kamenca ili neke hemije sa kojom si prskao na otvore u dizni i tako smanji protok kroz diznu. Ja sam imao taj slučaj.
 
Nazad
Vrh