Jecam 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Učlanjen(a)
5 Nov 2009
Poruka
10.100
Lokacija
Indjija & Golubinci
Ove godine nisam sejao suncokret a znamo da se posle njega zemlja za setvu jecma-zita najbolje i najlakse spremi za setvu samo tanjiranjem.Potrudicu se da kukuruze a imam ih ranih sorti pored kanala iz kojeg zalivam skinem po suvom vremenu i tako lakse spremim za setvu jecma.Povrsina koja je u planu oko 5kj
 
Ja planiram posejati nekih 15 ha, sejacu Nonijus i probati neki strani.
Sejacu verovatno na suncokretistu. A mozda nesto i na strnjistu gde je bila psenica.
Sta mislite da li strnjista da orem ili gruber u kombinaciji sa tanjiracom.
 
Ako negde izbija parcela da sejem strnine, biće to isključivo ječam i isključivo LG Paso. Jer tako smo u mogućnosti (svoje seme).
 
Ja planiram obavezno 3-4ha. A ako uspem da spremim neki skladisteni prostor do jeseni posejacu I neki hektar vise. Svinje ga dobro jedu. Sejacu moje seme Nonius I probacu LG Paso.
 
Planiram prvi put da sejem pivarski jecam,da li moze koji savet posto nemam iskustva. Optimalni rok,koje djubrivo da bacim pred setvu,cime se prska, koje su najbolje sorte,da li mogu na strnjiste da ga sejem? Bio bi zahvalan kad bi mi neko malo objasnio.
 
Nisi u pravu jecam obozava strninu,samo se mora uzorati,Svabe kazu da je to najbolji pred usev za pivarac...

Ja cu ove godine posejati jedno 25kj pivarca,a mozda i vise,posto vidim da ce biti deficitna roba.
 
Planiram prvi put da sejem pivarski jecam,da li moze koji savet posto nemam iskustva. Optimalni rok,koje djubrivo da bacim pred setvu,cime se prska, koje su najbolje sorte,da li mogu na strnjiste da ga sejem? Bio bi zahvalan kad bi mi neko malo objasnio.
Ja sam sejao prvi put prosle godine na strninu.2x tanjiraca i 120 kg npk po kj.Prihrana jedna sa 120kg AN da nebi preterao sa proteinima.Regulator rasta obavezno i dve zastite od bolesti.Ja sam koristio prvi put Falcon drugi put Akanto,regulator Cerone.Sorta kod mene je bila Nektarija 120 kg/kj,a prinos od 3800 do 4200kg po kj.Nikako ga ne sejati na nizim njivama.
 
Hvala puno,ja sam posle zetve istanjirao 25 kj,pa se razmisljam da li jos jednom da istanjiram i da posejem jecam.
 
Planiram prvi put da sejem pivarski jecam,da li moze koji savet posto nemam iskustva. Optimalni rok,koje djubrivo da bacim pred setvu,cime se prska, koje su najbolje sorte,da li mogu na strnjiste da ga sejem? Bio bi zahvalan kad bi mi neko malo objasnio.
Ja sam npr sejao ZP nektar,razbaceno 150lg/kj NPK 6/24/12,sejan je krajem oktobra posle onih kisa,inace moze da se seje kad i psenica tj. zajedno nema pravila. Jako se dobro izbokorio,setvena norma je bila oko 70-80kg/kj,s tim sto bih sad povecao na 80-90kg/kj. Dobio je samo jednu prihranu AN-om 100kg/kj u prolece od prilike izmedju 2 prihrane psenice. Nazalost zastitu od korova i bolesti smo preskocili zbog nesporazuma,ali to nikako ne preskakati. Pored preskocenih fungicidnih tretmana i manjeg uloga rodio je preko 4t/kj.
Bolji su mu predusevi soja,suncokret,kukuruz pa tek onda psenica. Za kukuruz ako do polovine oktobra napusti parcelu i u roku par dana se poseje jecam.
 
Koj jecam preporucujete za probu?
Mislio sam uzeti LG Paso?
Ima li jos ko predlog?
 
Kada planirate krenuti sa setvom?
Ja cu krenuti 20. septembra ako vreme dozvoli, mada jedan kolega kaze da je rano jel ce uci preveliki u zimu.
 
Kada planirate krenuti sa setvom?
Ja cu krenuti 20. septembra ako vreme dozvoli, mada jedan kolega kaze da je rano jel ce uci preveliki u zimu.

I moram još da se nadovežem. Prošle godine smo posejali ječam 7 oktobra i već prvih dana marta ga je dobro uvatila mrežasta pegavost ali nismo mogli prskati zbog niskih temperatura. Kod nas prošle godine ko je malo okasnio sa ječmom dobro je prošao jer ga nije bolest uhvatila pa su stigli na vreme da odrade zaštitu... Mislite o tome...
 
I ja sam prosle godine sejao pocetkom oktobra. Nego cu sada biti u problemu sa vremenom.
Nego sam sada mislio sejati jecam dok cekam da kukuruzu padne vlaga. Posto imam jedno 17-18ha koji je jos zelen, to se nece skidati do kraja septembra.
Jel sejete stocni ili pivarac?
 
mi smo sejali 6.11 i bilo preko 40 po kj. sejan nonius 107 kg po kj. izaslo na kraju prosek norme.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh