Pšenica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Letos smo svi kukali zbog cene psenice i kleli se kako cemo smanjiti povrsine ili ne posejati ali vidim brzo se to zaboravilo i seje se psenica naveliko. Mi smo smanjili povrsinu pod njom.
Pesajali smo 0 ha.
Kazi na kojoj kulturi je ove godine bila dobra cena?....manje vise sve cene su oborili tako da nam je svejedno sta sejemo OPARITI se necemo to je sigurno, sejem zbog plodoreda i organizacije posla.......u setvenu strukturu sam ubacio uljanu repicu,psenica, suncokret i kukuruz.....o ceni pokusavam da nemislim jer cu samo sebi skratiti zivot....:ppozdrav:
 
Rabadzija na soji je bila dobra kinta gde je i rodila.:ppozdrav:
...nijedna cena nije bila losa ako je rekordan rod....zita preko 40 mc/KJ ; sunc preko 20 mc/KJ ; kukuruza preko 60mc/KJ al nije svakome uspelo ove godine da ostvari takve prinose, klima, zemljiste,neznanje itd,itd
Znas i sam da soja nije za svako podrucje.......mi ovde na severu ne sejemo......al zato repice ima posejano ko nikad do sada
 
Citirao si cicija i komentarisao njegov post,samo sam na to reagovao,kod njega uspeva soja i može da seje 100 godina u monokulturi tako da je i šteta da poseje pšenicu.:ppozdrav:
 
Najpametnije...e sad-koja je onda setvena struktura kod vas,sobzirom da je jedna kultura izbacena...imate li bar tropolje?

Dve kulture su izbacene jer smo i suncokret izbacili jos ranije. :osmeh:

Naravno nisam rekao da psenicu i suncokret necemo nikad vise sejati. Psenicu cemo sejati kad moramo da ocistimo neku parcelu a suncokret samo ako na nekoj parceli bas bas ne ide soja.

Soju i kukuruz sejemo.

- - - - - - - - - -

Citirao si cicija i komentarisao njegov post,samo sam na to reagovao,kod njega uspeva soja i može da seje 100 godina u monokulturi tako da je i šteta da poseje pšenicu.:ppozdrav:

Ali ipak gledamo da posle 3, 4 ili 5 godina posejemo jednom kukuruz.
 
drugar moj.. sa 4500 psenice po jutru se ne pokrivaju troskovi proizvodnje, sa 5000 si u blagom minusu. cc 100e.

a to je rekordan prinos. jedina para na ovoj godini je bila na soji ko je imao vrh rod. psenica i suncokret tuga.

prskanje kukuruza 1x maksimalno 2x. prskanje soje 2x. prskanje PSENICE 3+ jednom od bolesti dva puta od bolesti mozda i 3. tretiranje semena od bolesti/insekata i tretiranje ove godine OD GRINJA U PSENICI. sisaju zrno.
 
Kod nas psenica vrlo malo posejana,sto ne znaci da kad narod skine kukuruze nece krenuti sa setvom,..

Ali se u jednoj stvari moramo sloziti,stocarstvo u nasoj zemlji je pulo skroz i dokle god je situacija takva tu hranu koju proizvedemo neka sta da pojede,a posto cenu odredjuje odnos ponude i potraznje,otkupljivaci mogu da nas .ebu sa otkupom,tj cenom nasih proizvoda.....Vise nije bitno da li je godina losa ili dobra za useve cena je uvek minimalna:bravo:
 
Cici kazi da li djubris soju u monokulturi ?
Znam da si pisao da na jednoj parceli imas monokulturu bez djubrenja, ali da bi tom zemljom mogao da djubris ostale njive ?
Tipa ako je zemljiste sa 7-8mg P2O5.
 
280vadv.jpg


Nepaljeno kuruzoviniste setva 11.oktobar.
 
A jao šta se ove piše, izgleda da i dalje neki guraju samo pšostove. Ozbiljna poljoprivredna proizvodnja pa i na malim površinama se nezasniva u tome šta je prethodne godine dobro rodilo e to ću naredne da sejem... A koja je kultura kome profitbilna to je relativno stvar jer nemamo svi isti kvalitet zemljišta i ista ulaganja...

Evo jedne pšenice posejane 10.10, sorta Ingenio, setvena norma 220 kg/ha:

iw13ih.jpg
 
Pšenicu sejem jer mora pošto nam je zemlja šarolika.Da može soja u celom ataru a ne da se bira zemlja sejao bi isključivo soju i kukuruz.
 
Normalno,najbolja sejalica:osmeh:
Kod nas se seje soja na taj nacin a ima i ko seje sejalicom i prinosi se ne razlikuju.Do 1,5 tonu po hektaru.Neispaltivo::lose::
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh