Pšenica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas završeno razbacivanje veštaka.Sutra ako ne padne kiša tanjiranje i prekosutra setva.Bačeno 100 kg/k.j Map-a.Sejaće se Ingenio i Ilico.
 
Danas razbacan vestak i spremljeno za setvu,sutra ako vreme dozvoli sejemo....baceno od 180 do 220kg map(zavisno od parcele) i 100kg urea,izuzev jedne parcele gde je razorana lucerka koja je dobila 150kg map i 150kg 6-12-24 + 100kg uree. Na toj parceli ce verovatno ici hibrid i Avenue:ppozdrav:....

Kakva je psenica Ilico i koliko sejati ka po ha prvu reprodukciju,mislio sam da nju i sofru idem sa po 250kg ha
 
Optimalni rok setve pšenice "po školskom" je od 5 do 25 oktobra. Ja sam danas završio sa setvom za ovu godinu, imamo još nešto usluga .....
 
Razbacujete se sa tim dubrivom...im se moze se....evo ja posija 4 duluma novosadske bez grama dubreta....valjda je nesto ostalo iza kukuruza :haha:
 
Danas spremio 10-ak kj sa RD u tanjirano sojište i suncokretište,ne sećam se da se tako lepo i lako radilo kao da je proleće,još da nabavim seme pa u akciju.
 
u 3h ujutro zavrsena setva psenice. uradjen i ogled sa sofrom i celulom u odnosu na anapurnu.
Anapurne stavljeno 175kg semenske za sledecu godinu(kosta 1e/1kg).

jel se seca neko sa ovog foruma kad sam ja prvi probao anapurnu 2014 i svi ste mi se smejali a sad je svi redom sejete. Eto kako niste fer.

nego kisa je pocela oko 3h i morao sam na njivu po kupus i karfiol i papriku i nisam stigao jecam da uradim. Ako nekome zafali ostalo mi je 100kg anapurne (pokupili mi jednu turu Sabcani, hoce i ovo ali sam nesiguran u njih a glupo da ostane tretirano sa yunta quatrom).

jecam nisam stigao i ne znam kad cu, okupah se i odoh da spavam mrtav sam

i da... prose godine je bila svaka treca njiva pod psenicom, ove godine je svaka deseta ili petnaesta, dosta njih ce i kasti sa psenicom , dosta i nece sejati ili ce smanjiti sto je i logicno, dosta njih ce se opredeliti za soju.

- - - - - - - - - -

Optimalni rok setve pšenice "po školskom" je od 5 do 25 oktobra. Ja sam danas završio sa setvom za ovu godinu, imamo još nešto usluga .....

a bedak onda kasnim celih 3h za ovaj optimalan rok valjda nece pobaciti povecao sam normu :D

ps kad bih uslikao zapisnik koliko cega sam bacio od djubreta stariji clanovi na forumu bi dobili srcku :D
 
po nasim zadrugama kazu da su do sad duplo manje prodali semena nego prosle godine. verovatno da ce se manje posejati,ali ne toliko manje,jer mislim da se i tavanske psenice seje sve vise i vise. tako da nece imati priblizno tacne podatke
 
po nasim zadrugama kazu da su do sad duplo manje prodali semena nego prosle godine. verovatno da ce se manje posejati,ali ne toliko manje,jer mislim da se i tavanske psenice seje sve vise i vise. tako da nece imati priblizno tacne podatke


jako veliki problem je ova kisa. kukuruz ne moze da se skine sa 18 vlage i preda silosu jer ce ti odrati kozu.
to je prvi problem.
drugi problem treba baciti djubre orati spremiti , opet ne moze od kise.

onda posejati psenicu veoma kasno kad zahladi bice slabije bokorenje, izgubi se OGROMNA KOLICINA GOTOVIH PARA jer je kukuruz vlazan.

i gde je tu onda racunica? Tavanuse su dobre ali ljudi grese sto koriste onaj prasak... da je taj prasak dobar koristili bi ga i doradni centri.

a taj prasak kosta 2din/kg psenice. i dorada je 3-5din...
a deffender/gizmo kosta oko 0.8din po kg koji je 10x bolji nego prasak
ja komsiji dzabe dao yunta quattro a on se bojao da cu mu naplatiti nesto, kaze on znas , ja bih selektrirao simonidu ali nemoj farbati kupicu prasak :D e to je stara skola koja trenutno nazaduje poljoprivredu u ovim teskim uslovima

a druga stvar simonida bas bas dosta manje rodi nego bilo koja druga novija sorta

ali on je navikao tako, ima 65 godina i to je to.

brao je 20 jutara kukuruza, 25dana posle mene, ja sam rekao da to nece valjati on kaze da bude zreo, imao je rastur zrna sigurno30%.

ostavlja 40 000kg

znaci 12 000kg je ostavio na njivi ako ne i vise
mogao je kupiti drva da se greje ko covek za te pare

itd itd

ali ne mogu da se zalim, kupio je neki vogel 5 glava, pa je neko skratio na 3 glavne i sad je skracen na 2 glave. e sa njim smo orali kukuruzovinu, nismo ga slomili znaci da je dobar :D

i da treba obratiti paznju na sklonost sorti ka poleganju i bolestima.

ja imam neku zelju da pokusam sa stocarstvom da proguram neku kolicinu psenice i jecma ali i to u srbiji ide tesko.

Da li neko ima u vidu da je ove godine seme neverovatno krupno, a posto se prodaje po 25/50kg potrebno je malo(dosta vise) semena posejati nego obicno :)
Bar neko moje zapazanje kad smo se nocas vracali kuci po jos 50kg psenice :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh