Pšenica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Juce jedna njiva ignenio 36 po kj, pa onda druga 41m po kj. Vlaga 12.2% -12.8% ht 77. Primese do 4% i poslednja tura odnesem na drugo otkupno mesto robu jer tamo kupuju tel kel psenicu i onaj sto reseta mi nadje prvo 8%, pa 7% primesa. Znaci dranje dzabe i tel kel kad ce primiti psenicu do 4% loma ostalo skidaju ipak. Oticicu danas sa uzorkom sa te njive na prvobitno mesto da mi tamo uradi analizu. Sumnjam u to sito da je preveliko i hocu da proverim.

SGS radi analizu na oba mesta cisto da se zna standard.
 
Evo da se javim ja iz Jadra. Kod nas vecina psenica na oko izgleda bas lepo. Pocele su lepo da da zute a zetva ce najverovatnije za 7 dana poceti. Moj Balaton sejan 20. Novembra poceo da zuti. Deluje lepo, mada sam trebao malo povecati gustinu setve. Od agtotehnike dobio 300kg/ha NPK, 300kg/ha prehrane i jedno prskanje i prehranu preko lista. Najbolje ce kombajn reci kakav je prinos.
 
Zato ja uvek 150- 160 kg semena po kj normu i nema greske. To mi se naj bolje pokazalo.

Nada poslednja umire.
 
Juče počeli žetvu, uradjena trećina. Prinos oko 30tak meteri po kj. Dok se ne završi sve nećemo znati. Vlaga 13,7, hl 84,7 primese 2%. Kvalitet malo ispod norme za bonifikaciju. Nažalost nemam tačne podatke, jer ih nisu odštampali, a ćale je bio na otkupnom mestu. Sutra ćemo valjda sve završiti. Sorta NS Rapsodija.
 
Ma jos i za njih da se nerviram, pa ne pada mi na pamet. Znam ja da ce to sve preko nasih ledja, al ce za psenicu ipak biti malo mi ga povuci, a bogami i potegni. Nije to bas tako lako sa psenicom. Psenica i pirinac su pata karta sto se tice prehrane opsteg naroda. Pirinac su vec poceli da prave od plastike, a kako stbari stoje i psenicu ce. Svako ko kaze da ce lako uvesti jeftinu psenicu samo tvrdi pazar jer dok psenica ne stigne do nas ona je daleko od jeftine, jedino ako budu uvozili stocnu zadnje klase pa dodavali sve moguce hemije. To je opcija na koju verovatno racunaju.
 
Mi iz Severnog Banata ćemo i dalje sejati pšenicu na značajnim površinama iako je ova godina loša što se tiče roda.Uzrok lošeg roda su vremenske neprilike .O prolećnim kulturama smo već mnogo rekli .Kada suncokret gubi bitku sa sušom onda znate koliki je deficit vlage.
O setvenoj normi ne bih mnogo pričao ..Nikada nismo preterivali sa semenom i uglavnom imamo solidne prinose.

- - - - - - - - - -

Koliko je u kilogramima 1m?
Jedan metar je 100 kg.
 
Ako nastave ovakve vrucincine i u prvoj polovini jula, mozemo pretpostaviti da ce od dosta kukuruza a i ostalih okopavina biti kaput. Samim tim ocekujem da ce biti dosta vise psenice posejano na jesen bez obzira na male prinose i cenu ove godine.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh