Pšenica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Meni radi covek za 650 din.To je za parcelu do 5kj.Uzme silu uzoraka i radi jako pedantno.SSZ cak upucuje na njega.Moras znati datum setve,sortu,osnovno djubrenje i sa cime se planira raditi prva prihrana jer bez toga nece da da kompletnu tabelu.
 
North. Ja sam pre par godina imao problem kad sam bacao ureu po golomrazici. Ne samo ja,nego svi koji su tad bacali ureu. Desilo se to,da se urea rastopila ali dugo nije bilo padavina i ostala je u bukvalno pri povrsini i zadruge su angazovale agrozavod,posto je psenica lose izgledala i ustanovili su da je jako mali procenat uree usvojen. Dobro je bacati po golomrazici,ali da u narednih par dana dobije bar 5-10 l kise.
 
Milovane po meni je ovo prerano jer jos mesec dana ne ocekujem da priroda krene,moze biti jos i obilnih snegova...
Da je kraj februara sad i da ne najavljuju padavine i ja bih bacio po zadnjem snegu ali posto ga kod nas ima preko 10cm ne zurim.
 
To je nesto drugo,10 cm je max. za bacanje djubriva. Samo moje misljenje je da ureu treba bacati pre nego sto krene vegetacija,posto njoj treba mnogo vise vremena da pocne da deluje,a i treba izbeci vece temperature,da ne bi isparavala.

- - - - - - - - - -

Smatram ovo jednom zdravom diskusijom i razmenjivanjem iskustva. Ne zelim da ispadne da nekog ubedjujem u nesto ili da drzim nekom predavanje.
 
Ja 99 % Acanto plus,kao i svake godine.

acanto plus je prosle godine mogao da se nabavi po dobroj ceni 4800 litra, metmark je lose resenje jedino ako su njive bas bas ciste. a funomil je jedna aktivna materija i obavezno morate staviti lepak jer je i funomil i metmark u prahu.

idealno je 2 aktivne materije u fungicidu, i 2 aktivne materije ako imate galiuma.

ovaj lodin je isto sto i stockplus ili tomigan, mozete mi samo reci cenu na privatnom ??

postom sklapam kosticu kako da prskamo psenicu i suncokret pa gledam sta ce biti najbolje za ulozene pare
 
To je nesto drugo,10 cm je max. za bacanje djubriva. Samo moje misljenje je da ureu treba bacati pre nego sto krene vegetacija,posto njoj treba mnogo vise vremena da pocne da deluje,a i treba izbeci vece temperature,da ne bi isparavala.

U pravu si da treba vremena da se razlozi, ali isto tako se ona ne razlaze po hladnom vremenu nego svakom padavinom odlazi sve dublje i dublje u zemljiste. Zato se bira period polovina februara kao optimalan period jer vegetacija krece uglavnom pocetkom marta, zavisi od godine.
Vece temp. i isparavanje se ne moze javljati u tom periodu, to su ipak temp. do 10 stepeni, moze ali je zanemarivo. To treba obratiti paznju prilikom djubrenja kukuruza ureom, tada temp. mogu biti i do 25c i onda bi trebalo odmah spremac posle djubriva.
Jedino onaj ko ima mnogo, tipa par hiljada jutara, i onaj kome su parcele jako podvodne ima opravdanja da prehranjuje januara. Znam da si ti zadovoljan prinosima i da godinama tako radis, ali mozda bi bio jos zadovoljniji ovako... :ppozdrav:
 
Mcbaycow.
Bio bi sigurno zadovoljniji,ali je problem Vrsacka zemlja,posto sporo susi. Mi ovo radimo iz neke sigurnosti,bilo je godina kad je u januaru bilo blatu,a krajem februara sneg i mraz,pa smo tada bacali i mi.

- - - - - - - - - -

I treba da ode u malo dublje slojeve,jer psenica ima dosta jak koren,a druga prihrana je tu da hrani taj gornji deo korena i da popravi propuste iz druge prihrane.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

acanto plus je prosle godine mogao da se nabavi po dobroj ceni 4800 litra, metmark je lose resenje jedino ako su njive bas bas ciste. a funomil je jedna aktivna materija i obavezno morate staviti lepak jer je i funomil i metmark u prahu.

idealno je 2 aktivne materije u fungicidu, i 2 aktivne materije ako imate galiuma.

ovaj lodin je isto sto i stockplus ili tomigan, mozete mi samo reci cenu na privatnom ??

postom sklapam kosticu kako da prskamo psenicu i suncokret pa gledam sta ce biti najbolje za ulozene pare

Ja sam godinama radio metmark+lodin (3kj sa litrom) nepostoji korov koji prezivi tu kombinaciju. Izadje 8eura po kj
 
ja sam radio 3 ha sa 1l lodina, ne prasta! ne bih probao da pre toga nisam greskom isao mesto 0,4l sa 0,2l po hektaru i odradio je posao bez razlike...
 
@Milovan u pravu si svako svoje iznosi.
@Sale i ti si u pravu ze vreme prihrane.

Generalno psenice nisu velike i gladne kao prethodnih godina kad su znale biti iznad clankova na nogama, sad su i one najbolje dosta manje i nisu potpuno izbokorene + sejem psenicu na sojiste i dodajem NPK u jesen, tako da za sad po meni N ne fali.
 
Lodin sam plaćao prošle godine oko 20e litru.

on je jeftiniji 12-13e

- - - - - - - - - -

rekao sam kosticu da radimo sa granstarom ove godine
[h=2]DuPont™ Granstar® PRO 75 WG herbicid i ako ima prilepace da doda tomigan/stockplus/lodin.

Ova kombinacija ga izadje 130e za 40-50ha tj 220 din po jutru
a sta mu ostane moze da oprska suncokret protiv trave.
3e po ha izadje i cisti sve. osim prilepace koje kod nas i nema.
a ujedno i 3e po ha ga kosta i prskanje suncokreta tj 3.5e po ha

a sta cemo za fungicide ne znam, nesto od strobina verovatno+ nesto.
u dosta losem je stanju psenica trenutno, nema padavina snega a javljaju minus i dalje





[/h]
 
Ja ću ipak sačekati drugu polovinu februara i krenuti u prihranu sa ureom. A krajem marta ću ići sa KAN-om.
 
Ljudi nezaboravite da je zemljište smrznuto od 15-20cm u dubinu, gde će to đubrivo da siđe i kad, sve su prilike da se zemlja ni neće otkraviti u februaru, pratite situaciju i shodno tome radite.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh