Pioneer hibridi

Potpisujem Darkovu konstataciju

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Danas sam bio sa jednim promoterom iz pionira i preporuka za moj kraj a za vrsaj je pao na P9911 i P0412. Interesuje me kakva su vasa iskustva sa ovim hibridima i u susnim i u kisnim godinama. Na koji razmak ste sejali? Koliko treba N da se da? Ja na mojoj zemlji imam dosta P i K pa idem samo sa ureom.
P0412 sejem od 2014 nije me izdao ni jednom od tad ni u susi ni u dobroj godini, ujedno mi je nosilac proizvodnje sejem ga mahom na 22,5cm ali na najboljem zemljistu u blizini reke cesto neku njivu posejem i na 21cm.
9911 tek 2 godine sejem i odlicno mi se pokazao ove godine bio bolji od DKC 4943 za tacno 620kg/ha na njivi sa druge strane puta, ali ne mogu da ga ocenim kao gore pomenuti P0412 jer ga krace sejem.
Najcesce idem MAP oko 200kg/ha i 250kg/ha uree, kad zaorem stanjak ne idem MAP i nekad ne idem uopste nista od osnovnog ako je prethodnih godina dobro nadjubreno stanjakom i MAPom ili sa 3x16. K mi je svud od 20 do 33 tako da ga ubacujem samo kroz stajnjak.
 
I da dodam jos jedan hibrid,na preporuku clana Mindjusar sejao sam ove godine 9241,bio je na novom zakupu,inace jako slaba zemlja,djubren 200kg map i 300kg uree,sejan na 22cm,zastita dikamba+nikosav,prosek sa2,2ha 10,5t .... Ove godine ide na 40% povrsina...

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Za 9241 potpisujem da je izuzetno rodan. Ove godine kod mene imao najbolji prinos od svih.Sijan je u zemljište koje je bilo liavada godinama.Kod kolege ogled najbolji prinos imao 9241.
 
Dobar je to rod. Ja sam imao sa 9537 12.5t po ha, ali kise je bilo svaki drugi dan, a njiva top spremljena. Tesko ce se ponoviti ova godina.
 
Kod nas jeste bilo kise,ali ne u toj meri i kolicini,primer vise je padavina bilo 2014 i 2016 god,ali ja sam prezadovoljan u svakom slucaju,9911 je na dve parcele dao oko 13t,tu je bio i dkc4717 ,u ogledu sam takodje imao preko 12t ..... Najlosiji je bio 0725 ,a najbolji 9911...

Generalno kod mene je prosle godine fao 400 dao najbolje rezultate...

Ove godine je odluka pala na 9241,9911,n01 i 1021(na preporuku promotera za neku tesku i losu zemlju-rit)
 
9537 je korektan. Ja sam ga imao na 2 njive zajedno sa DKC 4943. Prinos je tu negde, samo je DKC manja vlaga.
 
Ja ne bih rekao da je to tako jer sam ga krunio sa Zmajem i nema da lupa korpa niti da sve tandrče kao da je kombajn progutao balvan.
 
Vidim ovde da svi daju map (pa i 3x15). Da li ja treba da zaoravam map iako po analizi imam P preko 30 a K preko 50? Ovi što su mi radili analizu rekli da narednih godina ne trebam da dajem mešano đubre odnosno da izostavim P i K. Zato i pitam. Koliko ukupno N da idem za ova dva hibrida ako dajem samo ureu? Da li je dovoljno 300 kg/ha ili treba povećati dozu do 400kg/ha?
 
A koliko si isao do sada za kukuruz ? Ja imam jednu njivu P je 40 a K 35, preporuka glasi samo azotna djubriva cega se i drzim. Ako ti se djubrenje do sad pokazalo dobro ne vidim zasto bi menjao.
 
Imao sam ove godine 9537 i NO1 igrom slucaja. Sve sejano u maju mesecu oko 10., na repu, sejali smo sta je ostalo u apoteci tj zaciscavali. 9537 me iznenadio.
Od ostalih pionira 9903 odlican na malo vecoj povrsini i u par parcela, 0423 je bio na dosta malo povrsine 3 kj u jednom potezu i sejan kukuruz na kukuruz, pa je bilo pojave diabrotike i fuzariuma.
0704 standardan.
1241 lep prinos i kvalitet zrna, medjutim problem je visoka i dosta robusna biljka. Na njega sam sejao psenicu pa samo tanjiranje parcela pod njim i parcela pod 9903 je skroz druga prica dok prinosom nije puno odskakao od 9903.
Za prolece ostaje 9903, mozda 1241 i nesto "novo" tipa 0074 i jos nesto ...

Da li ima negde da se pogleda novi katalog i cenovnik Pioneer-a?
 
Nazad
Vrh